Investice do zátěžových rohoží se vyplatí

Vstup do budovy zpravidla bývá tím prvním, s čím se klient při vlastním seznámení s provozem setká. Z toho důvodu by jeho forma ani údržba neměla být podceňována. Kvalitní zátěžové rohože, ideálně sestavené do funkčních čistících zón, totiž nejen pomáhají udržet vstupní oblast v čistotě, ale výrazně snižují riziko pádu na kluzkém povrchu, stejně jako mechanické poškození a v neposlední řadě i provozní náklady. Kromě toho všeho vytvoří pěkný první dojem, který je pro řadu klientů a zákazníků rozhodující. A čistota a estetičnost si získají každého.

Kvalitní čistící zóna u vstupu do budovy výrazně ovlivňuje čistotu interiéru, hygienické podmínky provozu a samozřejmě i náklady na jeho úklid. Nejvýraznější efekt mají rohože při špatném počasí, kdy se do interiéru vnáší voda, bahno a sníh. Právě tehdy je totiž obuv přicházejících návštěvníků nejvíce potřísněna hrubými i jemnějšími nečistotami, které při nedostatečně odolné a funkční čistící zóně ulpí na nekryté podlaze. To nejen, že nevypadá hezky, ale zvyšuje se také riziko všeho, co kvalitní rohože snižují. Mimo jiné se tím také zcela anuluje pozitivní estetický dojem.

Snížení nákladů na údržbu podlahových krytin

„Investice do rohoží se pohybují od pár tisíc pro malé vstupy až po desítky či stovky tisíc pro velké vstupy nebo více vstupů – obchodní centra, hotely, restaurace,“ informuje Martin Šlauer, jednatel společnosti Flomat, která nabízí dokonce i výrobu rohoží a čistících zón přímo na míru. „Úspora na úklidových službách je však natolik výrazná, že se investice do rohoží během krátké doby navrátí a poté již náklady šetří,“ dodává.

I podle Petra Bartáka, ředitele marketingu ze společnosti AB-Store, s sebou použití rohoží nese významné snížení nákladů na údržbu podlah. „Tím, že většina nečistot zůstane zachycená v rohoži, se šetří náklady spojené s čištěním podlahových krytin. Zároveň se prodlužuje životnosti podlah – rohože zabraňují pravidelnému znečišťování podlahových krytin uvnitř budov a tím přispívají k jejich delší životnosti.“

„Čím větší investice do kvality a množství rohoží (venkovních), tak do tzv. čistících zón (vnitřních), zásadně ovlivňuje následné investice do čištění a údržby interiérových koberců a ostatních krytin,“ dodává Jan Malcánek ze společnosti SIT-IN, která se zabývá výrobou hotelových zátěžových koberců.

Dnešní trh nabízí široké možnosti

„Typů rohoží je hodně. Od venkovních gumových rohoží, přes různé typy průmyslových (například olejeodolných a zátěžových rohoží) až po různé interiérové a designové rohože,“ osvětluje Petr Barták. Každý si tak může najít řešení, které bude danému provozu vyhovovat, a to buď již z hotových kusových rohoží (menší provozy) nebo si nechá vyrobit rohož či celou vstupní zónu včetně například hliníkového rámečku pro zapuštění na míru.

Zátěž jako faktor rozhodující při vlastním výběru

Vlastní výběr čistící zóny či samostatných rohoží se potom odvíjí od řešení vstupu do budovy, velikosti vstupních prostor, očekávané zátěže (počet lidí, kteří vstupy prochází), okolí budovy (chodník, dlážděná ulice, bahno, sníh, otevřené parkoviště) a finančních možností. Podle Jana Malcánka by se pak mělo dbát zejména na druhý bod, tedy na očekávanou zátěž. „Důležité je věnovat pozornost oběma zdrojům znečištění – tedy hostům a především personálu.“ Od toho se totiž odvíjí i nutnost pravidelného čištění, které podle slov Petra Bartáka významně ovlivňuje celkovou životnost samostatných rohoží i celých čistících zón: „Rohož, která bude pravidelně čištěna, i včetně prostoru pod ní, určitě vydrží mnohem déle než rohož, kterou necháme zanést venkovními nečistotami.“

Venkovní zóna očistí obuv od hrubých nečistot

Rohože i čistící zóny se dělí na venkovní a vnitřní. Venkovní rohože jsou nejčastěji kovové. Setkáme se s nimi buď v podobě zapuštěného čistícího roštu, nebo ve formě čistící zóny vyrobené z hliníkových profilů osazených gumovou či kartáčovou vložkou. Velká obchodní centra užívají gumové čistící zóny. „Ty jsou tvořeny velkými gumovými rohožemi, jejichž otvory připomínají včelí plásty,“ přibližuje Šlauer. Takové velké otvory totiž skvěle umožňují propadávání špíny a kamínků. Úkolem venkovní čistící zóny je očistění obuvi od hrubých nečistot jako jsou kamínky, bahno a sníh. „Občas rohože plní i protiskluzovou ochranu, zvláště pokud je za mokra kluzká podlaha,“ říká k tomu dále.

Hotel_Lobby-3

coordinating-floor-mats-with-interior-decor-e1411585482339

Dále čtěte ve Svět Horeca Prosinec 2017