Jak vybudovat ideální kancelář?

Spread the love

Na některých věcech se zkrátka nevyplatí šetřit a o vybavení kanceláře to platí dvojnásob. Však na pracovišti budete trávit minimálně osm hodin denně. A je rozdíl, jestli je strávíte efektivní prací, nebo je jakýmkoliv způsobem budete „muset přetrpět“. Zkrátka a jednoduše, když ustoupíte a pořídíte si třeba neadekvátní kousek nábytku, který byl atraktivní pouze cenou, dříve či později to pocítíte.

Před samotným plánováním výbavy kanceláře, si položte otázku, k čemu má sloužit – pouze k práci vaší či vašich zaměstnanců na počítači, nebo bude místem setkávání. Pokud půjde o první variantu, potřebujete dobrý stůl a ergonomickou židli. Na místě je samozřejmě i vytvoření příjemného motivačního prostředí.

„Nezdravé pracovní prostředí doprovázejí náklady, které si s ním zaměstnavatelé hned nespojí. Nemocenské pramenící z vleklých problémů se zády nejsou žádnou výjimkou,“ říká marketingový specialista Petr Bořuta z firmy Capexus specializující se na kancelářské prostory po stránce architektonické.

Pokud plánujete v kancelářských prostorách i setkávání s klienty, musíte hrát více na efekt. „Zamyslete se nad tím, jak chcete, aby vaše firma na klienty působila, a pořiďte si sekundární vybavení. Nevypadá to dobře, když klientovi nabídnete kávu, a nakonec mu uděláte 3 v 1 a zalijete ho vodou z varné konvice,“ vysvětluje Tomáš Kolomazník z portálu Vkanceláři.cz.

kaplan1

Vliv na výkon i zdraví

Je důležité si uvědomit, že kvalita pracovního prostředí, respektive ergonomie pracovního místa ovlivňuje výkonnost i fluktuaci zaměstnanců, a v neposlední řadě i jejich zdraví. „Tak třeba správně upravené místo musí umožňovat nejen pohyb a snadnou změnu polohy, ale také pohodlný přístup k různým částem pracovní plochy. Například telefon by měl být umístěn na straně nedominantní ruky, často užívané předměty by měly ležet přímo před pracovníkem,“ říká Petr Bořuta a dále dodává: „Pro pohyb do stran bychom měli mít dispozici alespoň 50 cm, ideální pro pohyb vpřed a vzad je pak rozsah 70 cm. Důležitá je i výška prostoru pro nohy, která by měla dosahovat nejméně 60 cm. Chodidla by celou svou délkou měla spočívat na podlaze.“

Správné řešení samotného pracovního místa u počítače má další pravidla. Pro zdravá záda je klíčová možnost upravovat výšku a náklon monitoru. Platí také, že monitor a klávesnice by měly být umístěny přímo před vámi – umístění vpravo či vlevo od středu stolu je zcela nevhodné.

Dobře se posaďte

Pamatujte také na to, že záda mají být krytá. Pocit, že vám přes ně někdo kouká, není pro nikoho příjemný. Pokud není možné dostát umístění zády ke stěně, řešení nabízí vhodně rozmístěné květiny či třeba paravány.
U židle je kritérií pro správnou ergonomii ještě více. „Pracovní židle by měla mít výškově nastavitelné opěradlo – důležité je, aby se opěradla dotýkala ramen. Výškově nastavitelná by měla být i bederní opěrka, která při správném postavení podporuje přirozené zakřivení páteře. Lokty a předloktí je třeba mít položené po celé délce opěrek, aby paže a ramena relaxovaly. S tím souvisí i často opomíjený fakt, že u opěrek bychom měli mít možnost nastavit nejen výšku, ale i rozpětí, a že by měly být vyrobeny z měkkého plastu, který pruží,“ upozorňuje Bořuta.

Vybavení technikou

Když pomineme adekvátně výkonný počítač, vyvstanou otázky, zda si pořídit například řezačku, skartovací stroj či laminátor. Musíte zvážit, zda uvedené dostatečně využijete. Každopádně výše vyjmenované přístroje udělají spoustu práce, respektive vám ušetří hodně času. Zvažte také, kolik místa daní pomocníci zaberou.

Správné klima a světlo

Abyste si nezničili zrak, důležitý je dostatek denního světla. Stůl by tak vždy měl stát co nejblíže oknu – ovšem ne přímo pod ním. Je to z důvodu přímého dopadu slunečních paprsků. Nutné je také zohlednit, zda jste praváci či leváci. Přímo proti oknu by pak neměla stát ani obrazovka počítače. Dobře promyslete i rozmístění stropních a stolních lamp.

„Kolik bude v místnosti světla, můžete ovlivnit i pomocí barev. Pro stěny kanceláří se nejčastěji doporučuje neutrální béžová a bílá, jež zároveň prostor opticky zvětší. Nic nezkazíte ani bledě modrou. Výraznější barvy jako je sytě žlutá nebo červená sice podporují chuť k práci a invenci, volte je však spíše pro detaily nebo v kombinaci se studenějšími odstíny,“ radí Bořuta.

Kreativitu podpoříte i správnou výměnou vzduchu. Vhodné je jednorázové, ale častější větrání, což platí zvláště v zimním období. Naopak v horkých letních dnech to nepřehánějte s klimatizací, teplota uvnitř by měla být maximálně o 7 stupňů nižší než teplota venku.

I akustika je důležitá

Za zmínku stojí určitě i akustika. Přílišná hlučnost z okolí by jistě pro nebyla to pravé ořechové pro koncentraci na práci. Ještě předtím, než se pustíte do budování kancelářského prostoru, si tedy celý projekt dobře rozmyslete. „Počítat s akustickými opatřeními by měla každá firma již v úvodu projektu bez ohledu na to, zda se jedná o výstavbu nových kanceláří nebo o rekonstrukci stávajících prostor,“ popisuje Jan Kaňka, spolumajitel firmy SilentLab.

Hluk můžete omezit také položením koberce. Pamatujte ale na to, že v koberci se bude držet špína, a tak je třeba jej pravidelně vysávat a tepovat. Vhodnější tak mohou být stropní či stěnové akustické obklady.