V kuchyni dejte šanci sklu

Sklo je krásné, čisté, neuvěřitelně ekologické a v restauracích coby ideální obal na potraviny má své nezastupitelné místo. Takové bylo poselství akce Zažij sklo všemi smysly, kterou uspořádalo sdružení Friends of Glass, tedy Přátel skla, v Praze na Žižkovské věži a kde se sklo prohlíželo, ochutnávalo, čichalo… Zeptali jsme se Svatopluka Kudláče z firmy Vetropack, která skleněné obaly vyrábí, v čem je sklo tak unikátní a ekologické. A mimochodem, víte, že se sklo vyrábí hlavně z odpadu? Zrovna v říjnu zde vytvořili rekord. Při výrobě bílé skloviny bylo použito 72 % střepů a při výrobě barevné skloviny 84 % střepů!

Co si myslíte o skle, coby obalovém materiálu na nápoje a potraviny?
Bez přehánění, z pohledu ochrany a inertnosti k náplni se jedná o nejlepší obal. Chrání proti nežádoucí oxidaci náplně, neuvolňuje žádné negativní složky do náplně, nemusí být na vnitřní straně, jež je v kontaktu s potravinou, nijak upravován, jak se děje u jiných typů obalů, a to, že např. vína jsou po mnoho let až desítky let uchovávána ve skleněných obalech, je důkazem, že je schopno zachovat organoleptické vlastnosti náplně bez negativního působení okolního prostředí.

Jak probíhá recyklace skla? Jak je „úspěšná“ a co vše lze z recyklovaného skla opět vyrábět?
Prvním krokem recyklace je svoz skleněných střepů od obcí, sběrových firem nebo plničů a jejich doprava do sklárny na třídicí linku. Tam jsou ze střepů odstraněny všechny nežádoucí příměsi, jež se do nich během sběru dostaly, jako např. zbytky uzávěrů, keramika, etikety, včetně roztřídění dle různých barev. Takto upravené střepy se následně použijí spolu se základními přírodními surovinami jako plnohodnotná vstupní surovina pro výrobu nových lahví a sklenic všech barev, od bílé přes hnědou po zelenou a různé odstíny, jako např. olivová, cuvée apod.

Jak se skleněné obaly z recyklovaného materiálu vyrábějí?
Stejně jako z primárních surovin. Při výrobě se používají recyklované střepy vždy, v množství 60 – 85 %, a výroba je identická, tzn. roztavení surovin, vytvarování do podoby nejrůznějších sklenic a lahví, ochlazení, kontrola kvality, následné zabalení a uložení do skladu pro expedici.

Jaké jsou rozdíly mezi obaly skleněnými a plastovými, co se týká zdravotní nezávadnosti?
Zcela zásadní. Jak bylo výše uvedeno, ze skla se neuvolňují žádné negativní složky do náplně, protože sklo všechny své složky pevně poutá do své křemičitanové matrice, což bylo nesčetněkrát potvrzeno laboratorními testy v laboratořích na celém světě. Toto ale neplatí pro plastové obaly, u kterých bylo naopak mnohokrát prokázáno, že do potraviny, která je uvnitř plastového obalu, jsou uvolňovány nežádoucí složky, jež jsou součástí plastového obalu. V nynější době je velmi diskutovaná a legislativně řešená i problematika kontaminace potravin v plastovém obalu složkami pocházejícími z etikety a z lepidla pod etiketou, což se skla absolutně netýká.

Hovoří se o renesanci skla coby obalového materiálu v potravinářství, co si pod tím můžeme představit?
Moderní doba s sebou přináší zvýšenou péči obyvatelstva o svoje zdraví a jednou z cest, jak si chránit svoje zdraví, je používání potravinářských obalů, jež neuvolňují nic do potraviny, kterou následně konzumujeme. Obecně je také sklo vnímáno jako obal pro lepší, kvalitnější potraviny. Naproti tomu plast je z tohoto pohledu vnímán jenom jako obal, jako jakási nutnost, bez další přidané hodnoty.

Kde všude mohou majitelé hotelů a restaurací využívat skleněné obaly? V čem je lepší jejich využití?
Skleněná láhev je dle našeho názoru jediný akceptovatelný obal, v němž je možno hostu v restauraci nebo v hotelu servírovat jakýkoliv nápoj u stolu. Nikdo z nás si snad ani nedovede představit, že by mu personál v restauraci přinesl ke stolu nápoj v plechovce nebo plastu, protože to by bylo výrazem neúcty k hostu a nekulturnosti servisu. Většina z nás má tu zkušenost, že láhev dobrého vína s pěknou etiketou je příjemným společníkem např. při večeři v restauraci, kdy si ji hosté rádi berou do ruky, zkoumají etiketu, diskutují o chuti a vůni, což by u plastu nebo plechovky zcela jistě nepřicházelo v úvahu.

Foto: Friends of Glass