Barmanská liga: hledání toho nejlepšího začíná.

Spread the love

Revoluční změna letos čeká soutěže profesionálních barmanů organizované pod hlavičkou České barmanské asociace. O Barmana roku v klasické profesionální kategorii se od nynějška soutěží zcela jinak než doposud – startuje nultý ročník Czech Bartenders League!

Až do loňska platilo, že CBA ročně (spolu)pořádá několik soutěží seriálu Professional Cocktail Competition, z nichž prostým bodovým součtem vzejde Barman roku. Nyní se však do tohoto žebříčku budou započítávat zejména výsledky ze soutěží významných brandů pořádaných partnery CBA. Mezi tyto soutěže patří například Chivas Masters, Diageo Reserve World Class Competition, Fernet Stock Summer Inspiration, International Rudolf Jelínek Cup nebo nominační kolo Mattoni Grand Drink. Nejlepších 15 účastníků celého ročníku Czech Bartenders League 2019 postoupí do závěrečného finále, prestižní Grand Prix CBA, které se uskuteční na začátku roku 2020. Jeho vítěz se stane Barmanem roku a bude reprezentovat Českou republiku na mistrovství světa – World Cocktail Championships 2020.

Nový model bude dle názoru vedení CBA lépe odrážet statut Barmana roku – nejlepšího bartendera v zemi pro daný rok, který vzejde z výsledků těch nejprestižnějších soutěží konaných na území republiky. Zároveň změna zmírní dopad nepříznivých okolností, které tuzemské soutěžní barmanství v posledních letech ovlivňovaly.

Soutěží jsme v Česku měli každý rok požehnaně, nicméně gastronomie momentálně zažívá kritický nedostatek personálu. Ten se začal projevovat v několika formách – nižší motivací barmanů se do soutěží zapojovat, nedostatkem volného času barmanů na přípravu a nižším počtem barmanů schopných zvládnout kvalitativní laťku soutěží, uvádí prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

Historie Czech Bartenders League se letos začne psát pilotním nultým ročníkem. „Předpokládáme, že její podobu budeme postupně kosmeticky dolaďovat. Pro příští rok díky tomu už chceme mít připravený stoprocentní produkt včetně například vlastního loga či webu,“ podotýká Aleš Svojanovský s tím, že se v současné době ladí bodové ohodnocení jednotlivých soutěží. Zejména bodování vícekolových soutěží se musí promyslet tak, aby měli barmani motivaci zapojit se už do jejich prvního kola. Naopak pro rok 2020 budou na základě letošních zkušeností všechna hodnotící kritéria daná dopředu.

Stejně tak je v tento moment samozřejmě neznámý počet účastníků, kteří do bojů v Czech Bartenders League postupně zasáhnou. Pro barmany bude ve srovnání s dosavadním systémem výhodou, že k zisku titulu pravděpodobně nebude nutné zúčastnit se všech soutěží. Finální patnáctka soutěžících v Grand Prix CBA je pro to přece jen dostatečně široká. Absolutního vítěze Grand Prix pak určí momentální výkon, ligové pořadí nebude hrát v závěrečném hodnocení roli. Barmanem roku se tedy klidně může stát i soutěžící, jenž se do Grand Prix prodere z patnáctého, posledního postupového, místa.

Letošní rok tak v dějinách českého barmanského soutěžení bude jedním z přelomových. Pokud se ohlédneme zpět, můžeme si tuto historii rozdělit na několik časových období. Do roku 2007 se soutěžilo celoročně, ale body se nesbíraly – o reprezentantu České republiky na koktejlové mistrovství světa se rozhodovalo jen a pouze v Grand Prix CBA. Od následujícího roku až do loňska fungoval v profesionální i juniorské kategorii celoroční seriál soutěží pořádaných Českou barmanskou asociací o Barmana roku. Kdo za celý rok nasbíral nejvíce bodů, ten reprezentoval na World Cocktail Championships, přičemž z Grand Prix CBA se stala uznávaná nesoutěžní exhibice, kterou prošla všechna významná barmanská jména porevoluční barmanské populace. Hodnotící komise se navíc přesunuly ze zákulisí před soutěžní bar, v souladu s moderním a progresivním pohledem CBA.

„Časem se v Česku začaly objevovat soutěže velkých globálních značek. Řada barmanů byla v posledních letech rozpolcená, na jaké soutěže vlastně mají jezdit. Všechno se totiž stíhat nedalo. Letošní sjednocení pod národní barmanskou ligu je podle mě logickým krokem. Protože je liga stoprocentně přístupná i těm, kteří nejsou členy CBA, bude její šampion skutečným reprezentantem celé české barmanské komunity,“ dodává Aleš Svojanovský.

První soutěží nultého ročníku Czech Bartenders League bude národní kolo Calvados Nouvelle Vogue International Trophies, které se uskuteční 17. února v prostorách brněnského centra Abzac. Jeho vítěze navíc ještě čeká světové finále v Normandii.

Soutěže zařazené do Czech Bartenders League 2019 o Barmana roku:

– Calvados Nouvelle Vogue International Trophies 2019 (CBA)

– Mattoni Grand Drink 2019 (Karlovarské minerální vody + CBA)

– Chivas Masters 2019 (Jan Becher – Karlovarská Becherovka)

– Becherovka Punch in da House 2019 (Jan Becher – Karlovarská Becherovka)

– International Rudolf Jelínek Cup 2019 (Rudolf Jelínek)

– Diageo Reserve World Class Competition, 1. kolo (Ultra Premium Brands)

– Diageo Reserve World Class Competition, 2. kolo (Ultra Premium Brands)

– Fernet Stock Summer Inspiration (Stock Plzeň-Božkov)

– Whisky World Professional Cocktail Competition (Stock Plzeň-Božkov)