Brno se těší na Konferenci CBA

Spread the love

Každoroční Konference České barmanské asociace se letos poprvé v její novodobé historii uskuteční v Brně. Ve dnech 21. až 23. května se v prostorách hotelu Voroněž sejdou stovky profesionálů a příznivců nápojové gastronomie z řad CBA i zaujaté veřejnosti. „V moravské metropoli prožívá nápojová kultura rozkvět. Tímto krokem chceme vzbudit zájem rozrůstající se gastronomické komunity na jižní Moravě o dění kolem naší asociace,“ vysvětlil prezident CBA Aleš Svojanovský. Magazín Svět H&G je mediálním partnerem a aktuální vydání bude během konference k dispozici soutěžícím i návštěvníkům.

 

Konferenci tradičně zahajuje členská schůze CBA, na níž se rekapituluje uplynulý rok, a  představují se plány do budoucna. Na mezinárodní scéně se CBA dle jejího prezidenta etablovala do pozice jednoho z lídrů reformy soutěžních pravidel. Ta letos pokračuje, regule opět prošly modifikací a nesou se i přes učiněné kompromisy v uvolněnějším, modernějším duchu. To vedení asociace pokládá za úspěch, stejně jako působení české delegace na loňském světovém mistrovství IBA v Sofii. Tam Monika Mecová seděla ve sčítací komisi, Miroslav Černík řídil jakostní komisi a Aleš Svojanovský vedl technickou komisi. Vše pak podtrhlo třetí místo Václava Abrahama v  kategorii Flair. „Navázali jsme na úspěch kongresu IBA 2013 v  Praze a naše stopa v mezinárodní asociaci je v současnosti už nesmazatelná,“ okomentoval to prezident CBA.

Soutěží se v reálných barech

Také na tuzemské scéně prodělala soutěžní pravidla změny. Markantně se projevily v juniorských kategoriích, kde komisaři nově kladou důraz na technickou práci, znalosti, profesionalitu a vystupování studentů, naopak upozaďují jakost vytvořených koktejlů. Tu totiž vzhledem k nezletilosti stejně nemohou výrazněji ovlivnit. V  seriálu soutěží profesionálů pak asociace prohloubila kooperaci s  konkrétními podniky. S výjimkou dvou veletrhů se soutěže odehrávají v reálných barech, což přispívá k jejich vyšší kvalitě. Pozitivní vyhlídkou je, že o účast mají často zájem i  barmani, jež nejsou členy CBA. Ostatně právě rozšiřování členské základny je jedním z vytyčených cílů do dalších let.

Nová linka: Tour de Centrum

Přesně před rokem vedení asociace avizovalo, že letos touto dobou bude Národní vzdělávací centrum CBA již sloužit svému účelu. Budova v brněnské Líšni je však dnes stále staveništěm a termín otevření se posunul na začátek příštího roku. „Nenarazili jsme při opravách na žádný výrazný problém. Především jsme ale původně chtěli opravit pouze třetinu stavby a  zbytek až po otevření. To se však ukázalo jako komplikované a  nevýhodné, proto jsme nakonec zvolili variantu kompletní, ale pomalejší opravy,“ podrobně popsal Aleš Svojanovský důvody posunutí termínu otevření centra. Těší ho, že s postupující výstavbou se do projektu zapojuje čím dál víc partnerských společností, které budování centra technologicky a  produktově podporují, protože v tom prostě vidí smysl. Nejnovější ambicí CBA je při provozu centra spolupracovat i  s  Ministerstvem školství a  tělovýchovy, za jehož podpory se zde budou vzdělávat pedagogové příslušných oborů. Stav hotelového školství je totiž v tomto směru katastrofální, a to navíc se sestupnou tendencí. Účastníci konference se budou moci zaregistrovat k  prohlídce prostor Národního vzdělávacího centra, kapacita akce je však omezená. Okružní linku Hotel Voroněž – Národní vzdělávací centrum obslouží vozidlo generálního partnera kongresu, prodejce vozidel Audi, Volkswagen a Škoda, společnost ROS a.s.. Výklad a  prohlídku návštěvníkům na samotném místě obstará Jakub Mach, zatím studující, mladý a nadějný architekt a spolutvůrce návrhů vznikajícího NVC.

Párty zahájí luxusní nealko koktejly

Sobotní večer konference bude stejně jako v  předchozích letech věnován nominačnímu kolu na světové finále soutěže Mattoni Grand Drink, které se v  červnu uskuteční v Praze. O  národním vítězi rozhodne porota, v  níž zasedne loňská světová šampionka Stephanie Sieber, spolumajitel Baru, který neexistuje Jan Vlachynský a ambasador společnosti Monin Eric Bouton.

Teatendery čeká Jižní Korea

Nedělní nabitý program už ráno odstartují čeští teatendeři, kteří si to poprvé v historii ve dvou disciplínách rozdají o dvě letenky na světové finále Tea Master Cup v Jižní Korei. Síly mezi sebou poměří i baristé a po poledni už přijde na řadu prestižní exhibiční soutěž barmanů Grand Prix CBA. Jednadvacítka nominovaných profesionálů z  českých i  slovenských top podniků by měla předvést to nejlepší, co je na středoevropské barové scéně k  mání. Při tvorbě krátkého a dlouhého drinku nebudou kromě sponzorované značky alkoholu prakticky ničím omezeni a mohou tak naplno popustit uzdu kreativitě.

Hlavní hvězdou Kaštánek

Tuhle divácky velmi atraktivní podívanou posoudí komise, v jejímž čele stane Zdeněk Kaštánek. Barmanská hvězda první velikosti ze singapurského 28 Hong Kong Street přijala pozvání na konferenci CBA bez dlouhého rozmýšlení. Kromě soudcování barmanské exhibice Zdeněk Kaštánek před publikem vystoupí s přednáškou. „Chystá se na ni s velkou chutí. Pro svou prezentaci dokonce chtěl mnohem delší časový prostor, než jaký se nám může do schématu vejít. Bude to zážitek, doporučuji všem, aby se přišli na Zdeňka podívat. Je to ojedinělá příležitost. V Brně se objevuje zřídka, ostatně hned v pondělí nasedá na letadlo směr Asie,“ dodal Aleš Svojanovský. Nedělní večer a tím i celou letošní konferenci ukončí předávání ocenění Barman roku, Cena Bohumila Pavlíčka a Grand Prix CBA.