Energy Globe Award
Nejlepší ekologické projekty světa za rok 2015 pocházejí z Etiopie a Íránu. Noví držitelé světových ekologických oskarů byli představeni v íránském Teheránu, kde se uskutečnilo již 15. finále soutěže Energy Globe Award.
Do soutěže Energy Globe Award je zapojeno 177 zemí světa. Poprvé v historii měla ve finále zastoupení také Česká republika, jejíž projekt hotelu a vinařství Galant postoupil díky vítězství v národním kole soutěže E.ON Energy Globe Award ČR.
Soutěž Energy Globe Award určená nejlepším ekologickým projektům, které chrání životní prostředí a spoří energii, funguje již od roku 1999. V aktuálním 15. ročníku si sošku pro celkového vítěze a za nejlepší světový projekt odneslo město Teherán a jeho čistička odpadních vod.
„Jde o největší odpadní čističku na Blízkém východě, která kromě čisté vody zásobuje město Teherán také elektrickou energií a teplem. Stále jsou přitom v provozu pouze čtyři z celkem osmi plánovaných částí této čističky. Proto se produkce vody, tepla i elektřiny ještě výrazně zvýší,“vysvětluje Jitka Ničová ze společnosti E.ON Energie, která u nás pořádá národní kolo této soutěže.
Druhý vítězný projekt za rok 2015 pochází z Etiopie a usiluje o nápravu eroze vyskytující se ve vesnicích a odlehlých částech této země.
„Cílem projektu je opět zalesnit vybrané části této země. Organizace Green Ethiopia, která celou akci zaštítila, zásobuje sazenicemi místní obyvatele, ti je pak sázejí primárně v kopcích v okolí svých polí a domovů. Po vysázení vznikají celé lesy, které zase zpřístupňují nové zdroje vody, a tím opětovně umožňují vysázení ovocných stromů nebo zeleniny. V konečném důsledku tak obyvatelé získávají nové zdroje vody i potravin,“ vysvětluje Ničová.
Do dnešního dne bylo podobným způsobem v Etiopii vysázeno přes 16,7 milionů stromů na ploše 2 139 hektarů.
Do světového finále, kterého se zúčastnilo pouhých 15 z celkem 2 000 přihlášených projektů, postoupil vůbec poprvé také český zástupce. Projekt hotelu a vinařství Galant zvítězil v roce 2013 v českém kole soutěže zvaném E.ON Energy Globe Award ČR, když jeho majitel Jiří Marian dokázal chytrým způsobem snížit provozní náklady i ekologickou stopu svého podnikání.
Tuzemský zástupce byl v rámci světového finále zařazen do kategorie Vzduch, v níž ale nakonec uspěl projekt společnosti Coop. Ta ve Švýcarsku využívá pro zavážení zboží do svých prodejen elektřinou poháněné kamiony a další ekologické způsoby dopravy.
Hotel Galant z Mikulova se umístil mezi třemi nejlepšími projekty světa na prestižní soutěži Energy Globe Award
Hotelu Galant z jihomoravského Mikulova se povedl unikátní úspěch. Byl nominován ve světovém finále prestižní soutěže ENERGY GLOBE Award o ekologického oskara. Poprvé v historii celosvětové soutěže byl vybrán i český projekt, a to energetické řešení Hotelu a Vinařství Galant v Mikulově. Hotel a vinařství ke svému provozu využívá přebytky tepla, odpadní vody a také skleníkové plyny. Porotu zaujal mikulovský projekt komplexnosti nasazených chytrých řešení. Díky nim Hotel a Vinařství Galant chrání životní prostředí a zároveň minimalizuje své náklady.
Projekt byl nominován v kategorii VZDUCH. Majitel a autor projektu Ing. Jiří Marian s hrdosti dodává, „Za uplynulé tři roky jsme naše ovzduší odlehčili o nejméně 1000 tun CO2, které kvůli nám výrobci energie nemuseli vyprodukovat. Jen jedna část – fotovoltaická elektrárna, kterou máme na střechách hotelu, zachránila 300 tun CO2. Rád bych zdůraznil její umístění, naše elektrárna je na hotelové střeše, ne na jihomoravských úrodných polích. Dokud máme volné střechy, měla by pole rozhodně sloužit svému základnímu účelu.“
Hotel a Vinařství Galant se umístil mezi třemi nejlepšími projekty světa a už samotná nominace je výborným výsledkem. „Nominaci projektu na celosvětové finále považuji za vrchol úspěchu. Síla projektu je v tom, že se dá opakovat. Všude najdete technologie, které spolu souvisí a které se mohou vzájemně doplňovat a výhodně propojit. Důležité je přemýšlet o detailech hned od začátku. Nejprve musíme řešení hledat filozoficky. Když chci postavit hotel, hledám, jak budu mít levné energie, kde budu brát levné teplo, vodu. Nakonec se všechno dá najít tam, kde je to pro jiné odpadem. Technicky je pak už všechno snadno realizovatelné“, dodává Ing. Jiří Marian.