HOSPITALITY – představujeme významné hotelové řetězce

Spread the love

První hotelové řetězce vznikaly v USA už v první polovině minulého století, zlatá éra hotelů sdružených pod jednou značkou ale začala až v letech osmdesátých, kdy podnikatelé plně pochopili všechny výhody tohoto konceptu – nový hotel se bez velkých nákladů na marketing rychle dostane do povědomí hostů, kterým zaručuje standard, na který jsou zvyklí z ostatních poboček. Velký řetězec je také schopen účinněji tlačit na své dodavatele nebo kvalitněji vyškolit personál a nabídnout mu možnost růstu.

Hotely stejného jména přitom ne vždy musejí mít stejného majitele. Řetězec může klidně fungovat jen na základě franšízové smlouvy. I to je důvod, proč se situace na pomyslné šachovnici a pořadí v žebříčku největších hotelových řetězců světa neustále mění. Například právě v letošním roce se rodí i vůbec největší hotelová fúze všech dob. Spojením firem Marriott a Starwood vznikne gigant s více než 5 500 hotely ve více než 100 zemích světa, včetně České republiky. V českých městech, především pak v Praze, jsou zastoupeny i ostatní velké světové řetězce. Které to jsou a jak si ve srovnání s nimi vedou řetězce tuzemské?

Marriott

Již zmiňovaný Marrriot provozuje ve světě přes 4 300 hotelů jak pod svou značkou, tak pod dalšími osmnácti značkami, včetně Ritz-Carlton, Residence Inn, Courtyard či Renaissance. Firma byla založena J. Willardem Marriottem v roce 1927 ve Washingtonu. Prague Marriott hotel se nachází v centru města kousek od náměstí Republiky, hotely patřící do této sítě jsou u nás také na pražském letišti, v Brně nebo Plzni.

Starwood

Starwood má zhruba 1 270 ubytovacích zařízení ve 100 zemích světa, zejména značek Sheraton a Westin. V Praze to je Sheraton Prague Charles Square Hotel v Žitné ulici nad Karlovým náměstím. Pod křídly Starwoodu je i malostranský Augustine, a Luxury Collection Hotel. Ten vznikl přestavbou části augustiniánského kláštera sv. Tomáše.

InterContinental Hotels Group

Tato hotelová společnost provozujíce sedm hotelových značek: InterContinental, Crowne Plaza, Hotel Indigo, Holiday Inn, Holiday Inn Express, Staybridge Suites a Candlewood Suites. InterContinental Hotels Group provozuje hotely třemi různými způsoby. První je soukromé vlastnictví, kdy IHG vlastní 16 hotelů. Druhým způsobem je řízení vlastními zdroji, kdy IHG obsadí managerské funkce vlastním personálem. Třetí způsob je pomocí franšízy, kdy IHG poskytne provozovatelům hotelů značku, marketing a distribuci. Do arsenálu firmy patří pražský InterContinental i české hotely Holiday Inn.

Hilton

Celý název firmy zní Hilton Hotels Corporation, založena byla v roce 1919 Conradem Hiltonem v Beverly Hills v Kalifornii. John Lennon a Yoko Ono pořádali svou první z mnoha mírových postelových kampaní takzvaných „bed-in“ mezi 25. březnem a 31. březnem 1969 v Hiltonu v Amsterdamu v pokoji 702. Tento pokoj se stal populární turistickou atrakcí. Hotel Hilton Prague nabízí 791 pokojů pro hosty a konferenční prostory o celkové rozloze téměř 5 000 m2. Druhým pražským Hiltonem je Hotel Hilton Prague Old Town.

AccorHotels

Francouzský řetězec působí v téměř stovce zemí celého světa. Spadají pod něj levné hotely F1, ale hlavně hejno tříbarevných „ibisů“. Nejlevnější modrá varianta, ibis budget, má 541 hotelů v 17 zemích světa, zelený ibis styles 293 hotelů ve 25 zemích a nejpočetnější červený ibis 1047 hotelů v 61 zemích. V České republice pod AccorHotels spadá pražský hotel Novotel. Ostravský Mercure, tři pražské ibisy a také hotely stejné značky v Plzni a Olomouci.

Choice Hotels International

Americký řetězec používá značky Comfort Inn, Comfort Suites, Quality Inn, Sleep Inn, Clarion, Cambria Hotel & Suites, Mainstay Suites, Suburban Extended Stay, Econo Lodge, Rodeway Inn a Ascend Hotel Collection. Výhradním zástupcem Choice Hotels International pro Českou a Slovenskou republiku je společnost CPI Hotels, která má propůjčenu franšízu na provoz hotelů značky Clarion. Clarion Hotels představují čtyřhvězdičkové, fullservisové hotely vyšší střední třídy, provozované především v USA a západní Evropě zaměřené na business a korporátní klientelu. V dlouhodobém horizontu bude pod značku Clarion Hotels po kompletní rekonstrukci zařazen také Hotel Černigov v Hradci Králové. Dalšími hotely tohoto řetězce jsou jsou Clarion Congress Hotel Prague, Clarion Hotel Prague Old Town, Clarion Hotel Prague City, Clarion Congress Hotel České Budějovice, Clarion Congress Hotel Olomouc, Clarion Congress Hotel Ostrava, Clarion Congress Hotel Ústí nad Labem, Clarion Grandhotel Zlatý Lev (Liberec) a Clarion Hotel Špindlerův Mlýn.

Best Western International

Pod značku Best Western Hotels & Resorts brand spadá asi 4 100 hotelů a motelů. Řetězec byl založen v roce 1946 ve Spojených státech. Hotely tohoto řetězce jsou v Brně i Ostravě. V hlavním městě je pět hotelů Best Western, mimo jiné i hotel Páv vedle pivovaru U Fleků nebo hotel Moráň.

 marriottprague

Více se dočtete v naší tištěné či online verzi