Hosté restaurací rádi využívají venkovní sezení

Němečtí návštěvníci restaurací rádi posedí v létě ve venkovní zahrádce, pokud možno pohodlně usazeni a ve stínu. Takový je výsledek průzkumu online rezervačního portálu Bookatable by Michelin mezi téměř 700 německými hosty.

Při letních teplotách vyhovuje většině hostů (89 %) posedět venku, zvlášť když je tam volný stůl. Pro třetinu hostů je důležitá teplota „na tričko“ a roční doba nehraje žádnou roli. 40 % respondentů obvykle sedí venku už z jara, jakmile mohou odložit teplou bundu. Naopak 16 % využívá každou příležitost k posezení mimo interiér restaurace, pokud zrovna neprší nebo je všechno obsazené. Pro 15 % hostů přichází venkovní prostor v úvahu, jakmile začne svítit slunce, bez ohledu na venkovní teplotu.

Co je třeba mít pro úspěšnou venkovní restauraci
Na otázku, co by si hosté přáli mít při návštěvě restaurace pod širým nebem, je na prvním místě posezení ve stínu. Zejména v letošním létě ocenilo 66 % návštěvníků, že nemuseli sedět na žhnoucím slunci. Restaurace s dostatkem slunečníků nebo jinými zastiňujícími alternativami jsou proto mezi hosty obzvlášť oblíbené. Pro 61 % respondentů je na druhém místě důležitý pohodlný nábytek k sezení s polstrováním. Polovina respondentů věnuje pozornost čistotě a hygieně jak v interiéru restaurace, tak v zahrádce. Na třetím místě je důležité uspořádání venkovního prostoru, například vybavení dekorativními květinami nebo rostlinami. 49 % respondentů ocení, když je venkovní posezení příjemné a hezky upravené. Pro víc než třetinu dotázaných je důležitá krásná atmosféra, navozená třeba svíčkami, lucernami, výhledem na přilehlou vodní plochu nebo přívětivým osvětlení, zvlášť po západu slunce. Pro 23 % dotázaných hostů restaurace je přiměřené osvětlení nutností, aby bylo vidět na jídlo i na partnera na druhé straně. V případě, že se ochladí venkovní teplota, 18 % hostů ocení venkovní tepelné zářiče. Mimochodem, kvůli nestálému počasí nebere většina restaurací rezervace na venkovní sezení, přestože by to téměř polovinu hostů potěšilo.

Kouření obtěžuje asi polovinu hostů, psi nevadí
Více než 80 % hostů nemá nic proti psům ve venkovní restauraci. 51 % si však přeje, aby psi byli uvázáni. Jen 15 % hostů se staví proti přítomnosti psů ve venkovní zahrádce. Návštěvníci jsou také poměrně tolerantní ke kouření. Pro 51 % respondentů je v pořádku, že se ve venkovním prostoru restaurace kouří, pokud jim někdo nefouká kouř přímo do obličeje. Nicméně 37 % respondentů kouření obtěžuje, zápach kouře je jim nepříjemný a nechtějí být ani pasivními kuřáky. 12 % respondentů jsou kuřáci, a proto považují za dobré, že si ve venkovní restauraci mohou zakouřit.