Inovační Chang-čou se zařadilo mezi nejrozvinutější města v Číně

Spread the love

Jack Ma, výkonný předseda společnosti Alibaba a ikonická postava města Chang-čou, uvedl, že Chang-čou bylo v minulosti vnímáno jako zahrada za Šanghají, a to díky kráse své scenérie a pohodlí životního prostředí, ale nyní se díky své rostoucí inovační vitalitě stalo vzorem nového druhu sociálního a ekonomického rozvoje v Číně.

V posledních pěti letech si vedení města Chang-čou stanovilo jako prvořadý projekt rozvoje informační ekonomiky a propagaci jejího inteligentního využití a dosáhlo průměrného meziročního růstu o devět procent. V roce 2016 dosáhla přidaná hodnota informační ekonomiky 268,8 miliard yuanů (39 miliard USD), její podíl na růstu HDP činil 50 procent.

Čínští a zahraniční ekonomové jsou přesvědčeni, že tento úspěch je důkazem toho, že čínská reforma na straně nabídky se v tomto městě vyplatila. Města jako Chang-čou využívají svých komparativních výhod a drží se zaměření na informační ekonomiku, která vytváří pro mladé podnikatele kvalitní prostředí.

Legendární příběh Jacka Ma je ve světě důvěrně znám. Shodou okolností je v Chang-čou mnoho dalších e-komerčních společností jako Alibaba. Toto město je první čínskou experimentální zónou transhraniční e-komerce, ve kterém sídlí více než jedna třetina čínských e-komerčních společností. Podle poskytovatele dat, společnosti iResearch, 40 procent čínských obchodních platforem B2B s ročním prodejem přesahujícím 10 milionů yuanů sídlí v Chang-čou.

Chang-čou je také čínskou národní ukázkovou zónou nezávislých inovací. V západní části Chang-čou je tzv. Dream Town. Lidé jej nazývají ostrovem fantazie, který se zrodil ze snů. Příběhy start-upů spojujících internetové podnikání s kapitálem se zde odehrávají každý den. Na ploše tří kilometrů čtverečních hostí Dream Town více než 7000 podnikatelů a 700 projektů. Velká část těchto podnikatelů byla narozena po roce 1990.

Chang-čou se stalo magnetem pro talent, kapitál, projekty a další důležité součásti podnikání. Poslední údaje vykazují, že v roce 2016 se město Chang-čou umístilo na prvním místě seznamu TOP20 čínských měst z pohledu přílivu talentů. LinkedIn ve své poslední zprávě uvedlo, že Chang-čou patří z pohledu cizinců mezi tři nejatraktivnější čínská města. V posledních pěti letech se pro usazení v Chang-čou rozhodlo 230.000 zahraničních talentů a 94 procenta z nich pracuje v oblasti informačního software, bio-medicíny, nové energie, zachování energie, finančních služeb atd.

Kupříkladu ve společnosti Ant Financial Services Group, která byla oficiálně založena v říjnu 2014 a vznikla ze společnosti Alipay, která je přední světovou platební platformou založenou v roce 2004, je komunita navrátilců ze zahraničí. Většina z nich dříve pracovala pro velké značky jako Facebook, Google, Amazon, eBay a Microsoft.

Dokázali něco, o co usilovaly globální finanční instituce, ale neuspěly: poskytovat inkluzivní finanční služby pro malé a mikro podniky a soukromé spotřebitele a pomáhat jim využívat stejných finančních služeb tak snadno, jako je vypití sklenice nápoje, bez ohledu na to, zda jsou bohatí nebo chudí nebo z které země pocházejí.

Zhao Yide, starosta města Chang-čou za Čínskou komunistickou stranu uvedl, že město musí překonat všechny překážky na cestě k ekonomickému a inovačnímu rozvoji a ekonomické transformaci.

Musíme urychlit budování centra pro inovace a podnikání, které je založeno na strategii „Internet Plus“ a má globální vliv, tak aby se Chang-čou stalo krásným mezinárodním městem, dodal.