Jaká bude budoucnost školního stravování?
Iniciativa Skutečně zdravá škola pořádá 24. dubna online konferenci s názvem Budoucnost školního stravování aneb školní jídelna jako restaurace. Konference se koná v době, kdy bylo Ministerstvo zdravotnictví vládou pověřeno vypracovat nové znění vyhlášky o školním stravování. Konference by měla přispět k zahájení široké diskuse o tomto důležitém projektu.
„Dlouhodobě se snažíme upozorňovat na nutnost změny systému školního stravování v České republice. Současný systém neodpovídá aktuálním požadavkům a potřebám dětí a neplní funkce, které by jako veřejná služba plnit měl a mohl,“ říká Tom Václavík, ředitel programu Skutečně zdravá škola.
Ministerstvo zdravotnictví bylo pověřeno vládou vypracovat nové znění vyhlášky o školním stravování. Jak bude vypadat školní stravování v budoucnu? Jaké priority a cíle si vláda určila? To představí úvodní řečník konference, pan Václav Pláteník, náměstek ministra zdravotnictví, jež má modernizaci systému školního stravování na starosti.
Jak bude vypadat školní a veřejné stravování však neřešíme pouze v České republice. V rámci strategie Farm to Fork se tímto tématem zabývá také Evropská komise. Co přinese připravovaný Legislativní rámec EU pro udržitelné potravinové systémy v oblasti veřejného stravování na konferenci představí pan Wim Debeuckelaere.
Odborníci se shodují v tom, že školní pokrmy mají být připravovány z kvalitních, čerstvých a pokud možno regionálních produktů. Jaké překážky tomu brání? Jaké příležitosti školní stravování nabízí? Na toto téma na konferenci pohovoří docent Jan Moudrý z Jihočeské zemědělské univerzity.
Jak funguje školní stravování v zahraničí? Nemohli bychom se inspirovat? Dlouholeté zkušenosti s kvalitním a bezplatným školním stravováním mají ve Švédsku. A právě tamní zkušenosti představí na konferenci paní Ulrika Backlund z projektu SchoolFood4Change.
Základem dobré školní restaurace je kuchař či kuchařka. Jak by měly vypadat školní jídelny podle Asociace kuchařů a cukrářů na konferenci vysvětlí Tomáš Popp, manažer asociace. Zaměří se především na důležitost systému práce v kuchyni, vzdělávání a práci se surovinami.
Velkým problém školního stravování je obrovské množství nedojedeného a vyhazovaného jídla. Existuje ale možnost, jak předejít zbytečnému plýtvání potravinami a naučit děti samostatnosti a odpovědnosti. Tou možností je samoobslužný výdej obědů. Tuto formu výdeje školních obědů praktikují ve Švédsku, Finsku a také v řadě škol ve Velké Británii. Tento způsob výdeje školního oběda v České republice pilotně zkouší společnost Delirest ve školní jídelně Masarykovy základní školy v Tanvaldu. O to, jaké zkušenosti má jídelna s bufetovým výdejem obědů a s řešením plýtvání, se na konferenci podělí ředitel programu Primirest Michal Debrecéni a Jana Duňková, ředitelka školy.
Modernizace systému školního stravování je natolik důležitý projekt, že si zaslouží zapojení široké odborné veřejnosti. Zejména vedení školních jídelen může poskytnout důležité informace, odborné znalosti a vhled do výzev, kterým pracovníci školních jídelen denně čelí. Proto na konferenci vystoupí a o svoji vizi ideálně fungujícího školního stravování se podělí také vedoucí dvou školních jídelen, konkrétně Romana Opršalová ze Středního odborného učiliště gastronomie U Krbu v Praze a Renata Převrátilová ze školní jídelny Základní školy a Mateřské školy Hvožďany.
„Cílem moderního systému školního stravování by dle našeho názoru mělo být poskytování požitku z chutného a zdraví podporujícího jídla a využití stravování ve vzdělávání a podpoře správných stravovacích návyků. Jídlo je středobodem našeho života, mělo by tedy být radostným zážitkem, místem setkávání a nositelem kultury. Prostřednictvím stravování mají školy jedinečnou příležitost pozitivně a přirozeně podporovat zdravý a udržitelný životní styl a správné stravovací návyky u dětí všech věkových kategorií, od předškoláků až po středoškoláky. Školní stravování lze využít i v rámci formálního vzdělávání. Jídlo je prostředkem, který v praxi protíná mnoho vzdělávacích předmětů, což může přispět k interdisciplinárnímu a celoškolnímu přístupu. V neposlední řadě je veřejné školní stravování jedním z nástrojů, jak snížit klimatickou stopu potravin rozvojem krátkých dodavatelských řetězců a principů cirkulární ekonomiky,“ doplňuje Tom Václavík z programu Skutečně zdravá škola.
Základní info
Termín: pondělí 24. 4. 2023, 15 – 17 hod
Kde: online – aplikace ZOOM. Odkaz zašleme všem registrovaným v den konference.
Pro koho: vedoucí a pracovníky školních jídelen, vedení mateřských a základních škol, učitele v mateřských a základních školách, rodiče, tvůrce politik, zástupce zřizovatelů škol a další.
Proč bych se měl účastnit: Ministerstvo zdravotnictví bylo pověřeno vládou vypracovat nové znění vyhlášky o školním stravování. Jak bude vypadat školní stravování v budoucnu? Jaké priority a cíle si vláda určila? Jak funguje školní stravování ve Švédsku – máme se inspirovat? Jaké zkušenosti mají školní jídelny s bufetovým výdejem obědů? Na všechny tyto otázky dostanete odpověď, pokud se přihlásíte na naši dubnovou konferenci.
Cena: zdarma
Registrace: na konferenci se registrujte vyplněním formuláře ZDE