Jaké oděvy a obuv kuchaři preferují?

Pořad Pekelná kuchyně Gordona Ramsaye má výstižný název. Kuchaři dennodenně čelí vysoké teplotě na pracovišti a k tomu se přidává zátěž v podobě celého dne stráveného v poklusu. Kdo jiný by si tedy více zasloužil kvalitní profesní ošacení a pohodlnou obuv? V tomto vydání si představíme kolekce profesního ošacení předních českých výrobců a o své požadavky na materiály a střihy se s námi podělí samotní kuchaři.

Důraz na kvalitní a funkční materiály se zvyšuje
Podle šéfkuchaře pražského hotelu Duo Radka Pálky by měl být rondon z přírodních materiálů, savý a prodyšný. Což kopíruje požadavky většiny kuchařů. Společnost H&D, která má v oděvním průmyslu více než 30letou praxi, přichází s kolekcí z organických materiálů. „V zahraničí je ze strany majitelů restaurací velký zájem o naše lněné košile a zástěry,“ přibližuje aktuální požadavky odběratelů Monika Havlová, obchodní ředitelka společnosti H&D. Executive Chef společnosti Bidfood Marek Svoboda je již několik let spokojený s rondony z egyptské bavlny americké značky Cheef Works.

V Česku hraje prim bílá
„Stále platí, že bílá barva je barva čistoty. Já osobně to vidím stejně. Ale často se setkáváme s příklady, kdy zákazník vše ladí do konceptu daného podniku. Stává se nám, že svým zákazníkům často hledáme co nejpodobnější odstíny barev tak, aby konečný dojem obsluhujícího personálu esteticky zapadal do designu celé restaurace nebo hotelu. Vzpomínám si, že jsme dokonce v jednom hotelu ladili barevnost uniformy pro úklidový personál s přehozy na postele,“ komentuje požadavky na barevnost Martina Michalová ze společnosti Fomi. Podle Havlové v ekologickém pojetí hraje prim přírodní barva. Na českém trhu se objevuje černobílá klasika i barvy. Investoři u nových moderních projektů ve velkoměstech, především v Praze, začínají trendy přírodní barvy poptávat.

Jaké střihy jsou trendy?
Podle Martiny Michalové ze společnosti Fomi jsou velmi populární střihy s jednořadovým zapínáním a zapínáním k jedné straně. Dále vše, co se zapíná na druky. „Preferuji středně dlouhé rukávy a správnou délku rondonu, abych měl zakrytá záda,“ konstatuje Luděk Bil, zakladatel Gastrocentra Moravia. „Obecně jsou dlouhodobě preferovány pohodlné a dobře padnoucí střihy,“ míní Havlová.

Konfekce, nebo šití na míru?
„Konfekční šití oděvů je především žádáno v provozech, kde dochází k fluktuaci zaměstnanců a pro podnik je tím pádem neekonomické šít stále nové a nové uniformy pro nově příchozí zaměstnance. Šití „na míru“ zase naopak využívají firmy, když chtějí vyjádřit spokojenost se stávajícím personálem a chtějí tak zajistit jeho maximální komfort a pohodlí,“ přibližuje výrobu ve Fomi Michalová. Podobně to vidí i Monika Havlová, která má k šití na míru svůj pohled na věc. „Nešijeme na míru, od toho jsou krejčovské salony. Snad jen michelinský šéfkuchař si může dovolit velmi nákladný rondon na míru. Šití na zakázku je náročné na čas a mělo by být adekvátně naceněné. V Česku je šití na míru silně podhodnocené. Znám však špičkové profesionály, kteří mají v oblibě náš produkt, a to za třetinu ceny včetně vyšitého loga,“ uvádí Havlová.

Jaké konfekční velikosti jsou na trhu dostupné?
Co si budeme povídat, ne každý kuchař oblékne velikost L. V případě, že jste mimo standardní velikostní tabulky, je dobré využít možnosti šití na zakázku. „Vzhledem k tomu, že máme v zádech vynikající krejčovský tým, na velikosti u nás nezáleží,“ uvádí Michalová. Ve společnosti H&D si zákazník může vybrat z konfekčních velikostí až do velikosti XXXL (což je 66 v německých velikostech pro muže a 54 pro ženy).

Kvalitní materiál snese vyvářku na 90 °C
Životnost rondonu by měla vycházet nejenom z kvality materiálu, ale převážně z péče o něj. Vždy byste měli respektovat symboly údržby, které dodavatel na etiketě uvádí. „U nás máme tyto symboly včetně vysvětlivek vystaveny přímo ve vzorkové prodejně,“ uvádí Michalová. Havlová doporučuje využívat servisu profesionálních prádelen. „Jestliže rondon nepřežije vyvářku na 90 °C, není to podle mě profesní oděv. V gastronomii procházejí oděvy velkou zátěžovou zkouškou. Žádný kuchař nechce nosit flekatý rondon,“ uvádí s úsměvem Luděk Bil.

Podle čeho vybrat dodavatele a na co se ohlížet?
Důležitým ukazatelem jsou reference, které vám firma může poskytnout. Podle Havlové by měl zaměstnavatel při výběru dodavatele zohlednit potřeby zaměstnance. „Já osobně, možná je to už profesní deformace, se při výběru vlastního oblečení dívám na kvalitu šití. To samé očekávám i od profesního ošacení. Zákazník musí na první pohled poznat, že výrobek není šitý horkou jehlou a vydrží vysokou frekvenci praní,“ radí Michalová.

Představujeme kolekce 2019
„Hlavním mottem této sezony je hravost a veselost. Zvyšuje se zájem o barevné a neotřelé dezény, které máme zařazené v nabídce a k vidění jsou na naší pražské prodejně ve Slezské ulici. Obecným a dlouhodobým trendem je důraz kladený na komfortnost a snadnou údržbu,“ představuje kolekci Martina Michalová ze společnosti Fomi.

 

Zkušenosti kuchařů

Miroslav Kubec, prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR:
Nevím, kolik z nás kuchařů preferuje dobře padnoucí kuchařský oděv, ale já jsem zastáncem kvalitního rondonu a kuchařských kalhot. Kalhoty preferuji tmavší a se vzorem, jako je např. proužek, kuchařské pomůcky nebo kostička. Zástěru si vybírám s laclem. Není úplně nutný šátek kolem krku, když rondon dobře sedí. Není nic horšího, než když právě rondon u krku odstává. Mám rád i dlouhý rukáv s manžetou, klidně i lehce ohrnutý. Co se týká bot, upřednostňuji určitě tmavé boty s plnou špičkou i patou, přispívá to k eleganci kuchařů. Boty i oblečení by měly být vždy čisté.
Vím, že v poslední době se rozrostly řady kuchařů profesionálů vařících v košilích, tričkách a prostě ve všem, v čem si připadají zvláštní. Já mám v sobě zakořeněné kvalitní, dobře padnoucí a čisté oblečení, které pro mne již řadu let připravuje firma Fomi a je pro mne zárukou kvality.

Marek Svoboda, Executive Chef společnosti Bidfood:
V roce 2011 jsem se při příležitosti mise Cesta proti hladu, která se konala v jižní Africe, seznámil s americkou značkou Cheef Works specializující se na kuchařské oděvy. U této značky oceňuji trvanlivost oděvů a pestrý výběr v materiálech. Z jejich vyšší řady jsem si oblíbil rondony z egyptské bavlny.
Vzhledem k tomu, že mám nohu po úraze, potřebuji opravdu kvalitní obuv. Nejvíce mi vyhovuje dánská značka Sanita. Jde o koženou obuv, která dobře sedí a je vhodná pro celodenní maraton na pracovišti.

Luděk Bil, zakladatel kuchařského Gastrocentra Moravia
U rondonu si hlídám jeho délku. Není nic příjemného mít při práci odkrytá záda. Vyhovují mi středně dlouhé rukávy a preferuji kvalitní materiály, za které jsem si ochoten připlatit.

Radek Pálka, šéfkuchař pražského hotelu Duo
Pro mě je prioritou, aby byl rondon savý a hlavně prodyšný. Během let jsem vystřídal různé dodavatele, ale nyní mohu doporučit slovenskou firmu Profi kuchar. Jejich materiály jsou kvalitní, střihy dobře sedí a cena je přijatelná.

Martin Slezák, spolumajitel restaurací Konírna a Na Štěpáně
Já dlouhá léta v rondonu i spal. Je to oděv, který máte na sobě i 16 hodin denně. Musí skvěle padnout a měl by být ušit z příjemné látky – nesmí kousat. Kalhoty preferuji z chladivé látky. U bot nedám dopustit na černou sportovně vycházkovou obuv značky Ecco.

Jiří Eichner, Stará Garda kuchařů
Preferuji kalhoty barevně sladěné s rondonem a se zástěrou. Boty musí být zásadně protiskluzové a zdravotní. Na rondonu by měla být výšivka se jménem a funkcí. Na rukávu uvádím loga partnerů a oborových asociací.

Text: Jaroslava Chudá, foto: Shutterstock