Jameson a svatý Patrik: staří přátelé

Spread the love

Stejně jako každý rok se i letos 17. března ulice měst po celém světě zbarvvily do zelena a připomněly tak příchod křesťanství do původně pohanského Irska. Jameson už tzradičně připravil ke svátku limitovanou lahev. Tentokrát ji vytvořil populární irský výtvarník, mladý gentleman s plnovousem Steve McCarthy. Ten se  inspiroval událostí z 15. století, během které v Dublinu došlo k nečekanému příměří dvou válčících klanů – z bojů unavený Gearóid Fitzerald přikázal svým mužům vyřezat díru ve zdi, která je oddělovala od nepřítele, a přes tu pak prostrčil jako výraz smíru na druhou stranu barikády svou ruku. Jeho sok Black James ji mohl useknout, ale namísto toho odložil meč, rukou potřásl a dlouhodobý spor tak ukončil. Dodnes se proto mezi Iry používá výraz „riskovat ruku“, který je pro atmosféru Dublinu a mentalitu jeho společenských obyvatel tak příznačný.

O tom, že žít s odvahou se vyplatí, je ostatně celá filozofie Jamesona. Bez ní by mohl jen těžko John Jameson opustit svůj domov, usídlit se v Irsku a se svými novými přáteli začít destilovat dnes nejznámější irskou whiskey. Myšlenka o překonávání strachu a otevírání nových možností zůstala v Jamesonu otisknutá dodnes.

Pokud si chcete speciální limitovanou edici pořídit do sbírky a připomenout si legendu o ruce, můžete si ji objednat na eshopu