Jubilejní třicátá SALIMA opět úspěšná

Spread the love

Novinky z oblasti technologií, obalů a tisku, jakož i zařízení pro zpracování potravin a nápojů, jejich úpravy a prodej, přilákaly na brněnské výstaviště desetitisíce zájemců. Osvědčil se koncept dopoledních hodin, které byly určeny odborným návštěvníkům, zatímco odpoledne se pavilony otevřely i pro širokou veřejnost. Mezinárodní veletrhy SALIMA/vinex, MBK, INTECO a EMBAXPRINT patří ke stálicím v portfoliu veletrhů BVV a letos potvrdily, že se potravinářskému průmyslu daří.

Veletrhů se zúčastnilo 794 vystavujících firem, mezi nimi 42 procent zahraničních, a zastoupeno bylo 36 zemí a Evropská unie.  Ve srovnání s posledním ročníkem mírně vzrostl počet vystavujících firem a zvětšila se také výstavní plocha. Prezentovalo se dalších 435 značek a podle předběžných výsledků bude letošní návštěvnost stejná jako v předchozích letech.

Expozice vystavovatelů obsadily čtyři pavilony s výstavní plochou 28.500m². Letos se koncové produkty prezentovaly na přibližně 40% rozsahu veletrhu, 60% procent patřilo dodavatelům technologií. Mimořádně vysoká byla zahraniční účast, a to především z Itálie, Německa, Polska, Slovenska a Maďarska. Po dlouhé době se představili vystavovatelé z Bulharska a vůbec poprvé z Kambodže. Oficiální expozice s vládní podporou na veletrhu SALIMA otevřely Česká republika, Maďarsko a Polsko.

Historicky poprvé se veletrhu zúčastnili nákupčí nadnárodních řetězců – společností GLOBUS, Makro/Metro, REWE/Billa, TESCO-EUROPE a dalších. Využít veletrh pro navázání kontaktů a rozšíření nabídky marketů iniciovalo a podpořilo Ministerstvo zemědělství ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.  Vystavovatelé potravin a nápojů tuto příležitost k obchodním jednáním aktivně využili a vysoce ocenili. Přivítali rovněž velký zájem koncových spotřebitelů, od nichž získávali zejména zpětnou vazbu na své tradiční produkty a zejména novinky. Odborníci představovali převážnou část návštěvníků veletrhu – ať už to byli zástupci z maloobchodu a velkoobchodu, gastronomických zařízení a výrobních provozoven, technologové, kvalitáři a další odborníci.  Díky termínovému spojení veletrhů příbuzných a navazujících oborů mohli na jediném místě získat přehled o novinkách a trendech ve zpracování, distribuci i prodeji.

Veletrhy navštívili také VIP hosté a proběhlo zde několik významných mezinárodních setkání. Pošesté se na veletrhu SALIMA uskutečnila konference Food Forum, tentokrát na téma Konkurenceschopnost evropského trhu s potravinami. Vedle představitelů pořádajícího Ministerstva zemědělství ČR a Potravinářské komory ČR, se jednání zúčastnily také delegace resortních partnerů ze Slovenska, Maďarska, Evropské federace potravinářského a nápojářského průmyslu FoodDrink Europe a Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost Evropské komise. K oficiálním návštěvníkům patřila také obchodní delegace ze Zambie a v tiskovém středisku se během veletrhů akreditovalo 202 novinářů z tuzemska i zahraničí.

Veletrh EMBAXPRINT představil měnící se trh tisku s převahou digitálních technologií a vystavovatelů z branže obalů. Více než polovinu účastníků tvořily firmy, které se veletrhu zúčastnily vůbec poprvé. Velmi silná byla účast ze zahraničí – poprvé jsme přivítali firmy z Maďarska, Francie, Velké Británie a Číny. Významnou součástí se opět stal projektPackaging Live, který v živém provozu představil vzorovou balicí linku, vybavenou nejmodernějšími technologiemi.

Do soutěže o nejlepší exponáty vystavovatelé přihlásili rekordních 58 výrobků. Jejich kvalitu posuzovaly dvě hodnotitelské komise, jedna pro potraviny a nápoje a druhá pro strojírenství a technologie. Celkem bylo uděleno deset ocenění Zlatá Salima 2016. V potravinářské sekci je získaly společnosti Moravia Lacto, BONECO, Kulhánek & Drápal, AGRO Jesenice u Prahy, Ing. Peter Kudláč – Apimed, Janíček &  Čupa, výroba speciálních uzenin, František Bačík – Čokoládovna Troubelice. Ve strojírenské a technologické sekci cenu převzaly společnosti JAROSPOL Technology a pap4ever digital. Premiérově bylo předáno prvních 7 certifikátů Českých cechovních norem PK ČR.

Velmi úspěšnou premiéru měl Festival minipivovarů, kterého se zúčastnilo 37 českých a moravských minipivovarů. Součástí přehlídky bylo vyhlášení výsledků soutěže „33 českých a moravských pivních korun pro nejlepší craft pivovary“.  Návštěvníci měli možnost ochutnat pivní speciály, včetně těch, které byly uvařeny výlučně pro veletrh SALIMA. U příležitosti potravinářských veletrhů byly vyhlášeny také výsledky tradičních soutěží Zlatý pohár Pivex – Pivo 2016 a Zlatý soudek PIVEX 2016.

Odborný a doprovodný program se zaměřil na aktuální témata jako elektronická evidence tržeb, dozor nad kvalitou a bezpečností potravin, zdravotní nezávadnost zpracování potravin živočišného původu, správné značení potravin nebo dotační politika. Stěžejní odbornou akcí EMBAXPRINT byla konference SAVE FOOD organizovaná partnerem veletrhu, Obalovým institutem SYBA.

Pro širokou veřejnost byl určen každodenní cyklus přednášek odborníků z Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, který se věnoval technologiím pečení bezlepkového chleba a výroby tavených sýrů a šunky. S velkým ohlasem návštěvníků se setkala show světového cukrářského šampióna Mieczyslawa Chojnowského. Prezentoval se také projekt kuchařských kurzů pro děti Vaření hravě a své dovednosti po celou dobu veletrhu předváděli žáci jihomoravských gastronomických škol.  Ve speciálních veletržních sekcích byla věnována zvláštní pozornost přípravě kvalitního čaje a kávy, samozřejmě nechyběly ani tradiční ochutnávky vína a kulinářské show na stáncích vystavovatelů.

Příští ročník mezinárodních veletrhů SALIMA/vinex, MBK, INTECO a EMBAXPRINT se uskuteční v roce 2018.