Konvektomat s číslem 50 000 zachraňuje jídlo

Jubilejní parní konvektomat Retigo byl v lednu 2022 slavnostně předán Potravinové bance v Praze. Společně pomáhají zachraňovat až 2000 tun jídla ročně, které by jinak skončilo na skládce. Dohromady ho na montáži skládal pracovník Libor, který se podílel i na výrobě prvního konvektomatu od počátku firmy.

Potravinová banka má ve svém portfoliu mnoho aktivit. Vede kurzy vaření pro matky samoživitelky, učí je, jak místo polotovarů vařit zdravěji s použitím ovoce a zeleniny, a především zbytečně neplýtvat jídlem. Zabývá se také zpracováním nadbytečného jídla. Například ze zeleniny, která by se vyhodila, vyrobí v rámci projektu „Neplýtváme, vaříme“ zavařeninu s názvem „Zbytkoláda“, což můžeme přirovnat k čalamádě.

Konvektomat potřebují zejména k přípravě a výdeji jídla potřebným, seniorům, nemohoucím nebo azylovým domům. Menu se obvykle skládá z polévky, hlavního chodu a moučníku nebo salátu. Denně vaří zhruba 80 porcí. A to si už opravdu žádá profi zařízení. O to víc, když je starý konvektomat ve velmi žalostném stavu. Shodou náhod se do Retiga tato zpráva dostala a v mžiku bylo rozhodnuto. 50 000. konvektomat poputuje na dobrou věc. Výrobní číslo se stalo sladkou třešničkou na dortu (konvektomatu).

„Jsem hrdý na takový výsledek. Je to úžasné číslo, za kterým se schovává spousta práce celého týmu. Věřím, že tento trend udržíme a směle se pustíme do výroby dalších 50 tisíc. Navíc jsme si pro tento mimořádný kousek nemohli přát lepšího umístění. Přispívá k udržitelnému rozvoji a je ku prospěchu dobré věci,“ říká pan Pavelka, jednatel společnosti RETIGO s.r.o.

„Pro nás je to obrovská pomoc, která nám zásadním způsobem usnadní a urychlí přípravu veškerých pokrmů pro naše klienty. Velmi si vážíme i toho, že si firma vybrala právě nás a nový konvektomat bude pomáhat potřebným,“ dodává Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj.

V den předání konvektomatu přišly zařízení pokřtít Ester Janečková, Lejla Abbasová a sopranistka Markéta Fassati. Všechny tři mu popřály vše nejlepší, dlouhá léta a mnoho zachráněného jídla. Z Jardy Ježkomata, jak byl u křtu konvektomat pojmenován, byli všichni nadšeni. Intuitivní a snadné ovládání dotykového displeje s piktogramy ocenili především zaměstnanci. Nemohli se dočkat prvního vaření. A to ještě netušili, že stroj mohou ovládat i vzdáleně díky připojení k internetu přes systém Retigo Combionline®.

Foto: Retigo