Kvalitní spánek rozhoduje o všem
V hotelu se musím vyspat stejně kvalitně jako v pohodlí vlastní ložnice. Podobně dnes uvažuje mnoho hostů. A tak si je majitelé a provozovatelé ubytovacích zařízení musejí předcházet. Velikost postelí, kvalita přistýlek nebo možnost vybrat si na pokoji z různých typů polštářů, i to jsou kritéria, podle nichž se host může rozhodovat.
V hotelovém řetězci Holiday Inn zaměstnávají lidi na ohřívání postelí pro své hosty. Živí ohřívači jsou oblečeni v nočních stejnokrojích na jedno použití a jejich prací je ležet pár minut v posteli hosta, než ji svou tělesnou teplotou zahřejí. Hosté tak nebudou uléhat pod chladnou přikrývku.
Přistýlkový boom
Živí ohřívači jsou samozřejmě nadstandardní úlet a způsob, jak ne sebe upoutat pozornost, na druhou stranu, zákazník je stále náročnější, takže není na škodu se na něj připravit. „Topný systém je dostačující. V extrémních případech dáváme do postele gumové lahve,“ směje se při otázce na živé ohřívače Simona Seidlová, marketingová manažerka pražského hotelu InterContinental. Vyhlášený hotel ležící v samém srdci hlavního města má 372 pokojů, v nich 512 postelí a nějakých třicet přistýlek.
Mimochodem, u přistýlek bychom se mohli ještě chvíli zdržet. Podle Veroniky Mesárošové ze společnosti Unar dnes v Česku nelze přehlédnout jistý přistýlkový boom. Hosté jsou stále náročnější a přistýlku už nevnímají jako nutné zlo, miniaturní lůžko, ze kterého člověk druhý den vstává s polámanými zády. „Vyrábíme nejenom postele, ale i rozkládací sedací soupravy, které jsou hodně žádány do hotelů jako plně funkční přistýlky,“ říká Mesárošová. „Hoteliéři řeší pokoje jako celek a i přistýlka musí do tohoto celku zapadat.“ Pro ubytovací zařízení existuje hned několik řešení. Dvoulůžková přistýlka se buď může vysouvat přímo zpod postele, nebo být ukrytá v gauči, jednolůžková pak v rozkládacím křesle. Záleží na požadavcích hotelu a také na dispozicích pokoje. „Vždy záleží na prostoru. S hoteliéry konzultujeme přímo na místě, jak interiér nejlépe vyřešit,“ dodává Mesárošová.
Obnova ve více vlnách
Pražský InterContinental je součástí velké rodiny InterContinental Hotels Group, a tak jeho vybavení musí plnit standardy definované pro celý řetězec. Poste od FBF Bed & More jsou dvojího druhu – v pokojích buď hosté najdou oddělené postele o rozměrech 135×200 centimetrů nebo velkou postel o rozměrech 180×200 centimetrů. „Hosté jsou velmi spokojení s kvalitou matrace, ba dokonce se ptají i na dodavatele,“ dělá radost Simoně Seidlové.
Tohoto fenoménu si všimla i Veronika Mesárošová. „Potvrdilo se nám, že si lidé vyzkouší postel v hotelu, řeknou si tam o kontakt na nás a pořídí si ji domů,“ říká marketingová manažerka firmy z Bystřice pod Hostýnem. Firma Unar působí na trhu už více než dvě desítky let. Svými výrobky vybavuje nejen české hotely, penziony a lázeňské domy, ale i zahraniční řetězce, například v Rakousku nebo Německu. Pokud se nejedná o nově otevřené ubytovací zařízení, doporučuje se obměňovat staré vybavení hotelu za nové na etapy, například po jednotlivých patrech, aby provoz hotelu nebyl příliš narušen.
Na velikosti záleží
Vždy když přijde řeč na postele, vyrojí se mnoho mýtů a polopravd. Například ten, že matraci si kupujete na celý život. Neplatí to doma ani ve vašem hotelu, i ta nejkvalitnější matrace má svou omezenou životnost. Z hlediska udržení hygienického standardu někdo doporučuje matraci vyměnit po 7 až 10 letech, vydržet vám ale samozřejmě může mnohem déle. Omezená je logicky i životnost samotných postelí, musíme si totiž uvědomit starou pravdu: Hotelovému nábytku dají lidé – a nemusíme hned mluvit rockerech na turné – obvykle víc zabrat, než tomu, který mají v doma. „Nikdy se nám ale nestalo, že by host postel úplně odrovnal. Postele máme od roku 2009 a jejich stav je stále výborný,“ Simona Seidlová.
Při spánku se zotavuje tělo i mysl, takže se host nesmí v noci budit zkroucený ani úzkostí, že z postele musí každou chvíli vypadnout. Dostáváme se k velikosti postelí, kterou bohužel někteří majitelé ubytovacích zařízení stále podceňují. Lepší je být velkorysý, obzvláště pokud nejste nijak omezováni rozměry pokojů. Ideální je šířka lehací plochy 90 centimetrů, pro dvojlůžko pak 180 centimetrů. U délkových rozměrů lehací plochy je důležitá individuální výška uživatele, ke které se připočítává v průměru 20 cm. Například v Bystřici pod Hostýnem vyrábějí postele v těchto základních rozměrech: 80×200 centimetrů, 90×200 centimetrů, 100×200 centimetrů a 140×200 centimetrů. Problém nejsou ani postele atypických rozměrů.
Pružiny nejsou mrtvé
A jsme u výběru té nejvhodnější matrace. Že těm pružinovým odzvonilo? Další omyl, výrobci luxusních matrací nejznámějších světových značek nedají na pružinové matrace dopustit. Třeba taštičkové jsou technologicky natolik vyspělé, že reagují individuálně na každý tlakový bod lidského těla a navíc jsou prodyšné, takže v matraci může cirkulovat vzduch. Proto jsou velmi odolné vůči výskytu roztočů a bakterií. Ty nejlepší matrace mají pružiny rozdělené do zón tak, aby se ještě lépe přizpůsobily lidskému tělu.
Třeba čeští hoteliéři ale mají podle Veroniky Mesářošové vůči pružinovým matracím předsudky. „Ty předsudky jsou historické. Dnes je ale zpracování jiné a matrace jsou naprosto funkční. Vybavujeme velké množství hotelů, a protože sami hodně cestujeme, do některých z nich se později pětkrát šestkrát podíváme jako hosté. Máme vyzkoušeno, že i po pěti a více letech jsou matrace v pořádku a není na nich znát žádné proležení jako u matrací pěnových.“ Pět let je doba, po kterou se na postele vztahuje záruka.
Jinou postel by si měl samozřejmě pořídit majitel spartánského hostelu nebo horské boudy a jinou majitel luxusního hotelu. „Co se týká hotelového spaní, máme promyšlený koncept, který se nám osvědčil. Odběratele máme rozděleny do tří skupin a pro každou z nich existují jiná doporučení standardů,“ vysvětluje marketingová manažerka firmy Unar. Pro nejluxusnější hotely se doporučují postele, které mají integrovaný pružinový systém, na ně pak matrace rovněž s pružinami nebo pružinami taštičkovými. Komfort spánku je v takovém případě znásobený, také vzdušnost je extrémně vysoká. Daní za co nejširší lehací plochu je, že musí být někdy lůžko spojeno ze dvou matrací. V takovém případě je vhodné přidat ještě třetí vrstvu, tedy top. Pružiny v lůžku, pružiny v matraci a ještě top, vznikne tak vysoká postel amerického typu, na které se vaši hosté vyspí jako princezna na hrášku. Přesněji řečeno, jako princezna bez hrášku.
Dále čtěte v naší online či tištěné verzi Říjen-Listopad 2016