Na cestě k úspoře energie

Rostoucí náklady na energii jsou hlavním hnacím motorem inovací v komerčním sektoru péče o textilie. Přinášejí nová řešení, která snižují spotřebu, redukují emise a v mnoha případech prodlužují životnost textilií. Na veletrhu Texcare International ve Frankfurtu nad Mohanem, který se bude konat od 6. do 9. listopadu 2024, představí řada výrobců široké spektrum řešení pomáhajících čistírnám a prádelnám využívat zdroje efektivněji.

Komerční prádelny představují energeticky náročný sektor. V současnosti tvoří energie přibližně 15 % celkových nákladů, přičemž lví podíl na tom má teplo. V kontextu pokračujících vysokých nákladů na energie a výzev spojených s globálním oteplováním jsou pro prádelny úsporná opatření a přechod z fosilních paliv stále důležitější. Proto všichni výrobci strojů a zařízení pracují na vývoji konceptů, které optimalizují využití zdrojů a snižují emise oxidu uhličitého prostřednictvím moderních metod praní, recyklace vody a energie a využívání obnovitelných zdrojů pro výrobu tepla.

Voda je klíčem ke snížení nákladů

Recyklace procesní vody není v prádelnách žádnou novinkou. Stále se ale zlepšují metody recyklace lisovací vody, filtrované užitkové vody a procesní vody, stejně jako využití vody na chlazení z čisticích strojů na mokré čištění, což dále snižuje spotřebu čerstvé vody. Kromě toho moderní technologie instalované ve strojích prádelenské techniky přizpůsobují použité zdroje skutečné hmotnosti várky a tím přispívají ke snížení nákladů.

Nižší spotřeba energie u strojů

Pro podniky pečující o textilie je energie velmi cenný zdroj, a proto se výrobci prádelenské techniky zabývají technologiemi s klasifikací optimální účinnosti: takové stroje se postarají o co nejlepší odčerpání vody a nízkou zbytkovou vlhkost prádla, aby rychle uschlo. Ke snížení spotřeby plynu v žehlicí technice se při výrobě používají nové materiály, například keramika a uhlíková ocel. Také se využívá technologie tepelných čerpadel a generování horké vody pomocí solární energie. Moderní stroje jsou vybaveny speciálními povlaky, které zabraňují přilnavosti suchého, energii pohlcujícího chmýří, zlepšují výkon odpařování a destilaci rozpouštědel.

Stále častěji se využívá energie z páry: systémy zpětného získávání páry „recyklují“ energii na generování tepla. Speciální kolektory přebytečné teplo uchovávají a opět ho zpřístupňují, když je potřeba. Navíc se energie zachycená ve vyfouknutém vzduchu nebo odpadní vodě zajišťuje pomocí speciálních výměníků tepla, než se vrátí zpět do výrobního procesu.

Systém jako celek

Snížit spotřebu zdrojů není možné bez komplexního přístupu, kde jsou veškeré procesy propojeny. Čekací doby, prostoje a nevyužitá kapacita strojů vede ke zbytečným ztrátám energie. V energeticky optimalizované prádelně je každý předmět ve správný čas na správném místě. Informační systémy pro řízení navíc umožňují přesně analyzovat spotřebu energie ve všech částech prádelny a vytváří tak pevný základ pro úpravu procesů nebo rozhodování o investicích.

Prací prostředky a procesy jsou součástí řešení

Roli při optimálním využívání zdrojů v prádelnách hraje také odvětví pracích prostředků. Nízkoteplotní dezinfekční procesy, které byly při teplotě 40 °C zařazeny na seznam Institutu Roberta Kocha (RKI) a Asociace pro aplikovanou hygienu (VAH), mohou výrazně snížit náklady na teplo. Mezitím se však pro dezinfekční praní stanovila nová referenční hodnota na 50 °C. Při tomto procesu se sice zvyšuje spotřeba energie, ale snižuje se množství použitých pracích prostředků a prodlužuje životnost prádla.

Vysoce koncentrované prací prostředky nebo látky, které jsou v modulárním systému přizpůsobeny materiálu, skvrnám a hygienickým požadavkům zákazníka, vedou k optimálnímu odstranění skvrn a snížení spotřeby energie na jeden kus prádla.

Jaká je budoucnost trhu s energiemi? Názory ze sektoru

Události posledních let zvýraznily závislost cen energie na geopolitických faktorech a politických rozhodnutích. Vývoj na straně nabídky v Německu a celé Evropě je proto obtížné předvídat, a proto bude volba nejlepšího zdroje energie v budoucnu mnohem více záviset na místních a strukturálních podmínkách. „V některých regionech bude k dispozici vodík, v jiných regionech mohou být důležitější dřevní pelety. Firmy pak budou tyto metody využívat k vytápění parních kotlů nebo k výrobě elektřiny, například k ohřevu teplonosného oleje jako zdroje energie,“ říká Andreas Langer z Kannegiesseru.

Německo se pravděpodobně zaměří více na obnovitelné zdroje energie, jako je solární nebo větrná energie. „Dlouhodobé investice do udržitelné výroby energie mohou vést k postupnému uvolňování trhu, protože plyn je stále více nahrazován elektřinou. Ceny však pravděpodobně zůstanou po přechodu na novou energetiku a zavedení energetického poplatku vysoké,“ uvedl generální ředitel společnosti Seitz Alexander Seitz.

Generální ředitel společnosti Multimatic Dirk Freitag vidí v přechodu na alternativní energie příležitost pro průmysl: „Už nyní jsou energie nejlevnější formou výroby. Pevně věříme, že během 10 až 15 let bude Německo schopné generovat, ukládat a přepravovat dostatek elektřiny autonomně pro stacionární spotřebitele energie, tj. domácnosti a průmysl, na velké vzdálenosti. Proto jsme u všech našich produktů připraveni na přechod od plynu k elektřině.“

Přes veškeré spekulace o budoucím vývoji trhu Thomas Zeck, obchodní manažer společnosti Chemische Fabrik Kreussler, shrnuje diskusi následovně: „Náklady na energii budou i nadále vysoké, takže spotřeba energie při praní musí i nadále klesat.“

Průmysl výroby strojů a zařízení na těchto výzvách usilovně pracuje a na veletrhu Texcare 2024 se chystá ukázat, jak technologický vývoj zajistí, aby průmysl péče o textil zůstal i v budoucnu konkurenceschopný. Další informace o předním mezinárodním veletrhu péče o textil naleznete na www.texcare.com.

Kromě veletrhu Texcare International pořádá Messe Frankfurt veletrhy a konference zaměřené na péči o textil ve všech klíčových ekonomických regionech světa. Podrobné informace najdete na adrese: www.texcare.com/brand

Foto: Messe Frankfurt