Na vznik brněnského Whiskáče přispěli štamgasti

Doživotní slevové karty pro celou partu, cedulky na židlích se jménem dárce, oblečení nebo místo na vlastní láhev v barové polici. Z tak rozmanitých odměn si vybírali dárci, kteří v crowdfundingové kampani přispěli k otevření nového brněnského baru Whiskáč.

Podnik poblíž Jakubského náměstí v prostorách někdejší restaurace Veselá vačice je pomyslným šestým korálkem na šňůrce barových provozů gastronomické skupiny Lidi z Baru. K jeho vzniku výrazně dopomohlo 281 přispěvatelů, kteří v rámci kampaně Nový Whiskáč hledá štamgasty na crowdfundingovém portálu Donio shromáždili celkem 325 tisíc korun. Za svou podporu si mohli vybírat z řady různorodých odměn.

„Nejčastěji vybíranou možností byla štamgastská kartička. Za příspěvek ve výši 150 korun vás opravňuje k doživotní 10% slevě, a to včetně vašeho doprovodu. Velký zájem byl taky o čepice nebo trička. Vyprodalo se všech deset cedulek se jménem dárce, které umístíme na židle u barového pultu,“ vyjmenovává dárcovské benefity provozní Whiskáče Vojtěch Sláma.

Dalšími odměnami pro donátory byly dvoudenní barmanský kurz, možnost podílet se na tvorbě drinku z koktejlového menu, pověšení fotografie či obrazu dárce na stěnu Whiskáče nebo místo na barové polici vyčleněné pro vlastní láhev.

Whiskáč je mladším bráškou oblíbeného Whiskey Baru, který neexistuje v Gorkého ulici, jenž se pyšní titulem Nejlepší bar v soutěži Gourmet Brno pro roky 2018, 2021 a 2022. Oba podniky mají až na nuance totožnou nabídku.

„Ve Whiskey Baru, který neexistuje, jsme od některých hostů slýchali, že by k nám chodili častěji, kdybychom byli blíže středu města. Přestože v sousedství funguje několik výborných podniků, nemohou rozmanitostí konkurovat úplnému centru, kde si můžete zajít na cokoliv od thajského jídla po vodní dýmku,“ prozrazuje Vojtěch Sláma jeden ze dvou nosných důvodů založení druhého whisky baru v portfoliu skupiny Lidi z Baru. Druhým důvodem je profesní růst zakládajících členů Whiskey Baru, který neexistuje založeného v roce 2018. Ti nejzkušenější totiž v novém podniku přecházejí z každodenní exekutivy na provozní pozice.

Podzemní prostory Whiskáče pojmou asi stovku návštěvníků. Útulné prostředí vytváří kombinace dřevěných obkladů, komfortního polstrování a teplého žlutého světla. Ze stropu vyrůstá pomyslné rašeliniště z dřevěných hranolů a jednu ze stěn zdobí silueta měsíce, která se v průběhu večera dostává do stínu, až je v okamžiku uzavření baru zcela ve tmě. „Jde o historický odkaz na Moonshine whiskey destilovanou potají v noci,“ upřesňuje architektka Barbara Jung ze studia JUNG architekti.

Barové police hostům nabízejí stovky lahví whisky z různých koutů světa. „Nejoblíbenějšími lahvemi z tohoto segmentu jsou ve Whiskey Baru, který neexistuje Laphroaig 10y, Jack Daniel’s, Bulleit Frontier a Talisker 10y. Ve Whiskáči by to mělo být podobné. Pořád se držíme naší zásady, že whisky není snobárna. Naopak, díky tomu, že jde o nejrozmanitější destilát na světě, si každý dokáže najít tu svou,“ dodává Vojtěch Sláma.

Tématem koktejlového menu Whiskáče je oxymóron. Na lístku tak najdete například drinky Mrazivé léto, Opilý abstinent nebo Organizovaný chaos. Základ jídelního menu tvoří ikonický tatarák ve třech variantách (bez whisky, s whisky a s kouřovou whisky), dáte si tady ale také třeba skotské vejce, ústřice nebo tradiční skotský bramborový pokrm Clapshot.

Text: Michael Lapčík, foto: Whiskáč