Ne každý má kvalitu na prvním místě.

„Konvenience pomáhá efektivně řešit nejrůznější situace v kuchyni, což začali chápat i mnozí odborníci, kterých si vážím a kteří byli v minulostivelcí odpůrci těchto produktů na základě mediální masáže,“ říká Milan Sahánek, manažer kuchařského servisu firmy Unilever pro Česko a Slovensko a vedoucí Kuchařské brigády v Knorr Kuchařském studiu.

 

Jaké nároky jsou dnes kladeny na profesionální kuchaře?

Dnešní kuchař musí mít vedle základních znalostí o potravinách a korektních pracovních postupech také dobrý smysl pro kombinaci a daleko větší znalost originálnosti chutí domácí i světové kuchyně. Není to o tom, znát teoreticky stovky receptů z hlavy, ale jde o dokonalou exekuci připravovaných jídel. K tomu se váže dnes již skoro automatická stálost kvality jídel od všech členů kuchařského týmu a nemělo by to stát na jednotlivci.

V čem je největší plus konvenience, co byste vzkázal kritikům?

Pomáhá efektivně řešit nejrůznější situace v kuchyni, což začali chápat i mnozí odborníci, kterých si vážím a kteří byli v minulosti velcí odpůrci těchto produktů na základě mediální masáže. V zahraničí, kde je gastronomie všeobecně na vyšší úrovni než v České republice, se k použití výrobků Knorr ve svých kuchyních hlásí i kuchaři ocenění michelinskými hvězdami, jako například nová tvář produktů Knorr pro běžné spotřebitele, tedy domácnosti – nositel tří michelinských hvězdiček, ve světě uznávaný italský šéfkuchař Marco Pierre White. Společnost Unilever, divize Food Solutions chce napravit vnímání potravinových produktů z oblasti konvenience, a proto vedle produktových novinek, které naplňují představy zákazníků o zdravých výrobcích, přišla s nabídkou slibů svým zákazníkům z řady stravovacích zařízení.

Jaká je úroveň českých kuchařů? Produkují školy dostatečně vzdělané lidi v oboru?

Tato otázka je na delší rozhovor. Pokud bych měl použít jednu větu, která platí od Aše až po naši východní hranici: Jsou zatím bohužel velké rozdíly, v lidech i školách a to není dobré.

Co kuchařům v Česku nejvíce chybí?

Tady nejde paušalizovat, ale přece jenom něco všeobecně lze říci. Postrádám určitou pokoru k oboru, chuť se sám od sebe vzdělávat a oproti tomu nalézt dobrý finančně nenáročný zdroj školení. Bohužel dnešní náročná doba tomu moc nenapomáhá.

Celý rozhovor o konvenienci si můžete přečíst v aktuálním vydání Svět HORECA březen-duben 2014