Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka

Spread the love

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo THAYA vinařství a v kategorii velké vinařství BOHEMIA SEKT.

Jméno absolutního vítěze a dalších oceněných zazněla už tradičně na pódiu hvězdárny a planetária v Brně pod vedením moderátora Marka Ebena. Malé rodinné vinařství Jindřicha Kadrnky z Březí na Mikulovsku, které je proslulé zejména svými regionálně charakteristickými ryzlinky, se letos nominovalo do soutěže vůbec poprvé a hned slaví nejvyšší úspěch. Zakládají si zejména na svých vinicích, které považují za nejcennější a nejdůležitější prvek výroby vína. Rozhodli se také jít cestou opravdu suchých vín v drtivé většině bez pomyslného zakulacujícího zbytkového cukru.

„Obrovská radost, obrovské zadostiučinění, obrovské překvapení a obrovské díky celé mé rodině, bez které bych tady dneska nebyl a nevinařil. Ale hlavně by naše vinařství nezískalo tři neskutečně nádherná ocenění,“ sdělil bezprostředně po vyhlášení dojatý Jindřich Kadrnka, majitel vítězného stejnojmenného vinařství.

Kategorii střední vinařství ovládlo THAYA vinařství, z obce Havraníky nedaleko Znojma. V kategorii velké vinařství pak získalo prvenství vinařství BOHEMIA SEKT. Kromě hlavních cen pořadatelé dále udělily ceny „LOMAX Enolog roku 2022“ – cena mladému vinaři, enologovi do 40 let, kterou získal Ing. Kamil Prokeš, Ph.D. Cenu „Počin roku 2022“ získal Jihomoravský kraj za pojmenování svých 37 nových vlaků podle názvů odrůd révy vinné pěstovaných v České republice. „Cenu prof. Viléma Krause, CSc.“ pro významnou vinařskou osobnost za její celoživotní přínos v oboru vinohradnictví nebo vinařství obdržela Doc. Ing. Marta Hubáčková, DrSc. A letos nově „Cenu studentů MENDELU“ získává také vinařství Jindřich Kadrnka.

Slavnostnímu vyhlášení předcházelo třístupňové hodnocení, kdy nejprve kombinace posuzování poroty JUNIOR a SENIOR dostalo vinařství do finále a následně odborná porota při osobní návštěvě provozoven všech finalistů rozhodla, které nejlépe plní nastavená kritéria, a zejména naplňuje hlavní myšlenku soutěže, tedy aby dlouhodobě převyšoval běžnou praxi v oboru a posouvala ho stále kupředu.

Foto: VINOZOOM VINAŘSTVÍ ROKU