Novou „nealko“ mistryní světa je Finka Alina Laaksonen

Jubilejní 20. ročník soutěže Mattoni Grand Drink (MGD), která je koncipována jako mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů, je minulostí. Event spolupořádaný Českou barmanskou asociací (CBA) a společností Karlovarské minerální vody se uskutečnil v pátek 16. a sobotu 17. června.

V pátečním světovém finále se představilo 20 barmanů a barmanek. Nechyběli soutěžící z Uruguaye, Jižní Koreje, Austrálie, Hongkongu a řady evropských zemí, celým programem perfektní angličtinou provedl s CBA již neodmyslitelně spjatý Petr Nárožný ml.
Do sobotního superfinále hodnotitelé poslali pětici nejlepších ve složení Alina Laaksonen z Finska, Stefan Haneder z Rakouska, Raitis Akerblums z Lotyšska, Tomislav Komljenovic ze Švédska a Jan Lukas z České republiky. Prvenství a šek v hodnotě 10 tisíc dolarů brala finská reprezentantka, druhé místo vybojoval domácí Jan Lukas a třetí pozici obsadil Rakušan Stefan Haneder.
Vítězný koktejl Royal Ruby finské barmanky, která vítězstvím stylově oslavila své jednatřicáté narozeniny, kromě minerální vody Mattoni obsahuje maliny, ananasový džus, rebarborový sirup, lístky máty a cukrářský posyp. „V době Facebooku a Instagramu je to sice složité, ale vždy se snažím při své práci nikoho nekopírovat a vše si vymyslet po svém,“ uvedla barmanka z finského města Turku.
Sobotní superfinále bylo součástí Mattoni Koktejl Festivalu vysílaného živě na TV Prima, přímo na Staroměstské náměstí, kde se celá barmansko-hudební show odehrávala, dorazily i letos tisíce lidí.

Nízkoalkoholické a nealkoholické koktejly jsou jedním z dlouhodobých trendů v barmanství. Je úžasné, že někdo na tak krásném místě uspořádá akci těch nejvyšších parametrů, která je věnovaná právě nealkoholickým koktejlům,“ pochvaloval si přítomný prezident Mezinárodní barmanské asociace IBA Ron Busman.