O pizzu se Češi dělí s přáteli a snědí ji včetně okrajů

U příležitosti mezinárodního dne pizzy se společnost Dáme jídlo podívala více zblízka na data o pokrmu, který čeští zákazníci objednávají nejčastěji. Za posledních 10 let si lidé objednali 17 milionů pizz. To je při nejčastějším průměru pizzy 33 cm dohromady stejná délka jako nejdelší drátěný plot na světě. Málokdo chce taky svoji pizzu sníst celou sám. Naopak zdánlivě nepopulární okraje bez náplně většina lidí na talíři nenechá.

U příležitosti mezinárodního dne pizzy se společnost Dáme jídlo blíže podívala na data o objednávkách pizzy a současně se zeptala svých fanoušků sociálních sítích na preference v konzumaci jednoho z nejpopulárnějších pokrmů na světě. Ukázalo se, že pizza je mimořádně společenské jídlo. Dvě třetiny fanoušků ji sdílí se svým partnerem nebo s přáteli. Okraje, ve kterých není žádná náplň, ale nesní pouze 17 % lidí, kteří se podělili o svůj názor.

Podle průzkumu na sociálních sítích je víc než 40 % hlasujících ochotno nechat si pizzu na druhý den k snídani. Pro drtivou většinu lidí je pak pizza pokrmem, který si dávají, když se jim nechce vařit. Nejčastěji si ji pak objednají až domů.

Pizza je mezi jídly rozváženými z restaurací jasnou jedničkou

Pizza je mezi rozvážkami hotových pokrmů prostřednictvím platformy Dáme jídlo zdaleka nejvíce objednávaným jídlem. Nic na tom nezmění ani jakákoliv sezóna. Někdo by možná čekal, že na Štědrý den se objedná nejvíce smažených kaprů s bramborovým salátem, ale není to pravda, i v takový den vede pizza.

Za posledních 10 let si zákazníci prostřednictvím Dáme jídlo objednali 17 milionů pizz. Pokud předpokládáme, že průměr každé z nich by byl 33 cm, kdyby se položily vedle sebe, tvořily by řadu dlouhou 5 610 km. Což je délka nejdelšího drátěného plotu na světě, který v Austrálii brání rozšíření divokých psů dingo do dalších teritorií. V loňském roce si více než 3 miliony pizz na Dáme jídlo objednalo téměř 600 tisíc zákazníků.

Pršut vede

Nejoblíbenější pizzou na Dáme jídlo je pizza prosciutto, následovaná salámovou a havajskou. Nejčastěji si zákazníci tyto pochoutky vychutnávají v pátek a v sobotu mezi 18. a 20. hodinou. Podle průzkumu na sociálních sítích je nejméně oblíbenou pizzou havajská, následovaná sýrovou a mexickou.

Pizza na každý den?

I kdyby si někdo objednával pizzu celý rok každý den, netrumfne jednoho zákazníka Dáme jídlo, který si prostřednictvím platformy objednal celkem už 378 pizz. Nejčastějším doplňkem, který si zákazníci k pizze objednávají, jsou nealko nápoje, pivo, ale také zmrzlina a jiné dezerty. Nejvíce objednávek na pizzu přichází z velkých měst. Žebříček vedou Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a České Budějovice.