Osa versus ubytovací zařízení

Spread the love

Spor mezi Ochranným svazem autorským a ubytovacími zařízeními o placení poplatků za televize a radiopřijímače se vyostřuje.

Dlouhou dobu se spor „OSA versus hoteliéři“ týkal jen provozovatelů hotelů a podobných ubytovacích zařízení. Teď už ale OSA „ukusuje“ z nového krajíce – vypadá to, že se podařilo prolomit výjimku, na niž se mohla odvolávat zdravotnická zařízení. Aktuálně hrozí povinnost odvádět poplatky za každý televizor či radiopřijímač na pokojích pro hosty i léčebným lázním. A odtud už je jen kousek k tomu, aby OSA začal uplatňovat podobnou argumentační munici na zdůvodňování toho, proč by měly začít platit i nemocnice – vždyť i tam je pacient po dobu hospitalizace ubytován.

Lázně nejsou hotely

Už v roce 2010 vytáhla OSA do útoku, když podala žaloby na patnáctku českých lázní a požadovala po nich poplatky za televizní přijímače a rádia na pokojích lázeňských hostů. Šlo o velké peníze – zhruba o 6,3 milionu korun. Podle OSA jsou lázně ubytovací zařízení, stejně jako hotely a tím pádem by žádnou výjimku mít neměly. Hotely i lázně poskytují podle OSA své klientele stejnou službu v podobě ubytovacího pokoje za cenu, odpovídající kvalitě služeb a komfortu ubytování. Svaz léčebných lázní ČR takový výklad od počátku sporů s OSA odmítá a argumentuje tím, že lázně opravdu nejsou hotely, ale jde v první řadě o léčebná zařízení – která musí mít pro své klienty k dispozici i ubytovací kapacity.

Celý článek o vleknoucím se sporu najdete v aktuálním vydání Svět H&G duben/květen 2014