Právě startuje 7. Ročník soutěže finále zdravé 5 pro všechny malé kuchtíky

Nadační fond Albert vyhlašuje celostátní soutěž Finále Zdravé 5. Kuchařské klání každoročně podporuje u dětí znalost zásad vyváženého stravování i kreativitu. Letos dětské týmy budou soutěžit v přípravě zdravých svačinek s bylinkou, a nepůjde při tom jen o samotné pokrmy. Připravené pohoštění děti nakonec darují někomu ze svého okolí. O tom, které týmy postoupí do květnového finále, rozhodne odborná porota a nově i veřejnost. Unikátní program Zdravá 5 akreditovaný MŠMT učí děti zdravému stravování hravou formou již patnáct let. Během školního roku proškolí 70 tisíc dětí.

Do Finále Zdravé 5 se mohou přihlašovat tříčlenné týmy z mateřských i základních škol, dětských domovů a volnočasových sdružení. „Malí kuchtíci mají za úkol připravit zdravou a vyváženou svačinku, která obsahuje libovolnou bylinku. Zároveň cena použitých surovin na čtyři porce by se měla vejít do sto korun,“ říká k podmínkám soutěže manažerka Zdravé 5 Alena Paldusová.

Radost ze zdravé svačiny pro mě i pro tebe

Soutěžní disciplínou je připravit zdravý, nutričně vyvážený pokrm s bylinkou. O vítězi rozhoduje nápaditost receptu, složení, celkový dojem a také příběh. Účastníci mají za úkol se zamyslet, koho jídlem obdarují a udělají mu tak radost. V loňských ročnících děti věnovaly jídlo například do domova důchodců, hasičům i policistům.

Soutěžní týmy se mohou přihlašovat na webových stránkách www.zdrava5.cz. Samotné přihlášení je jednoduché. Stačí se registrovat, nahrát recept a fotografie z přípravy a předání svačiny včetně příběhu, koho se děti rozhodly obdarovat a proč. Uzávěrka přihlášek je do 1. dubna.

Hlasovat bude i široká veřejnost

Odborná porota vybere z uveřejněných receptů a příběhů tři nejlepší týmy, které postoupí do celostátního finále. „Novinkou tohoto ročníku bude i zapojení široké veřejnosti, která svým hlasováním posune do celorepublikového finále další dva týmy z každé kategorie,“ říká Alena Paldusová a dodává: „Zároveň vybereme pětici nejoriginálnějších receptů s bylinkou, které odměníme.“ Finále proběhne 25. května v Národním zemědělském muzeu v Praze. Vítězové se mohou těšit na výhru v podobě zážitkového víkendu.

Finále Zdravé 5 je vyvrcholením aktivit pod hlavičkou Zdravé 5. Zkušení lektoři v průběhu roku navštěvují školy, školky a dětské domovy, kde hravou formou seznamují děti se zásadami správného stravování. Unikátní vzdělávací program Zdravá 5 akreditovaný MŠMT představuje principy zdravého stravování každoročně 70 tisícům dětí. Nadační fond Albert poskytuje školám všechny své projekty zdarma. Více informací o projektu Zdravá 5, pravidlech a termínech soutěže naleznete na webových stránkách www.zdrava5.cz.