Příjmy z cestovního ruchu vzrostly o 3,5 %
Příjmy ČR z příjezdového cestovního ruchu dosáhly v roce 2016 hodnoty 154,2 miliardy korun a v meziročním srovnání vzrostly o 3,5 %. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou zveřejnila Česká národní banka.
Za růstem příjmů z příjezdového cestovního ruchu stála v uplynulém roce především vyšší poptávka na blízkých evropských trzích. Statistiky ČSÚ zaznamenaly za rok 2016 výrazný nárůst příjezdů do hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) u turistů z Německa, Slovenska, Polska, Velké Británie, či Rakouska. Ze vzdálených trhů rostly nejvíce Čína, Jižní Korea, Izrael a Tchaj-wan.
Průměrné výdaje zahraničních turistů se v roce 2016 nezměnily. Podle průzkumu agentury CzechTourism utratili zahraniční turisté v ČR průměrně 2779 korun za osobu a den pobytu, což bylo přibližně stejně jako v předchozím roce. Ve spotřebním koši však vzrostl podíl výdajů na ubytování a vzrostly také výdaje placené před cestou.
Na pozitivním vývoji příjezdů i příjmů z cestovního ruchu se podílelo několik klíčových faktorů. Rostoucí význam především na vzdálených trzích měla bezpečnost Česka, která se ve srovnání s některými konkurenčními destinacemi stala významnou konkurenční výhodou, příznivý kurz koruny a v neposlední řadě také aktivita zahraničních zastoupení CzechTourism. Těch v uplynulém roce fungovalo celkem 19 po celém světě.
V posledních třech letech příjezdovému cestovnímu ruchu výrazně pomáhaly intervence ČNB, díky kterým se především pro turisty z eurozóny stala dovolená v Česku finančně zajímavou. Zvažované ukončení intervencí v průběhu roku 2017 bude mít na tyto trhy opačný dopad, u trhů a segmentů s vyšší cenovou citlivostí lze očekávat pokles, resp. pomalejší růst poptávky po produktech cestovního ruchu. To se může týkat zejména Německa či Rakouska. S ohledem na řadu dalších faktorů a značnou diverzifikaci zdrojových zemí v portfoliu ČR by však důsledky ukončení intervenci neměly mít závažnější dopad na ekonomiku cestovního ruchu jako celek.