Průměrná cena aktuálně prodaného zájezdu se zvyšuje

V současné chvíli hlásí většina cestovních kanceláří vyprodáno, v nabídce zůstávají některé kapacity zejména v Bulharsku, Španělsku, Egyptě a Turecku. Především Chorvatsko se potýká s overtourismem a přelidněnými letovisky, přestože se v cestovních kancelářích a agenturách prodává za poměrně vysoké ceny ve srovnání s minulými sezónami.

Cestovní kanceláře a agentury jsou spokojeny nejen s množstvím zákazníků, ale také s cenami prodaných zájezdů, které jsou výrazně vyšší než v posledních třech letech. Podle ČSÚ činila průměrná cena zahraniční dovolené (4 a více přenocování) 13.800 Kč (2019), 12.100 Kč (2020) a 14.300 Kč (2021).

Průměrná cena aktuálně prodávaných týdenních zájezdů dosahuje 18.600 Kč/os. (letecká doprava) a 9.800 Kč/os. (autobusová doprava). Nejlevněji lze získat dovolenou do apartmánů v Itálii a Chorvatsku, bez dopravy a stravy, a to až na září (ceny od 2.300 Kč/os.). Naopak nejdražšími zájezdy jsou organizované výpravy na Severní pól za 3 mil. Kč/os. Podle údajů ČSÚ se před pandemií vypravilo letecky do zahraničí 40 % Čechů, autobusem 13 % a 44 % pak vlastním autem (ČSÚ, 2019).

Nabídka Last minute zájezdů je tak v českých CK/CA zcela minimální. Poslední trendy ukazují, že nákup Last minute zájezdu je vhodné uskutečnit minimálně s měsíčním předstihem, i s ohledem na zvyšující se ceny letenek s blížícím se datem odletu. Pokud se cestující chtějí vyvarovat přelidněným letoviskům, je ideální cestovat mimo hlavní sezónu, v září a říjnu. Pokud uvažují zájemci o koupi exotické či lyžařské dovolené na nadcházející zimu, pak je v současné chvíli nejvyšší čas. Pobyty na období Vánoc a Silvestra se obvykle rezervují již v letních měsících, nejinak je tomu díky vyšší poptávce i letos.