Snídaňové programy v českých hotelech

Pro hotel je snídaně důležitou vizitkou kvality služeb, právě tady se může rozhodovat o hostově dojmu z celého pobytu.

Provozovatel hotelu, který nabízí snídaně v podobě oblíbeného a rozšířeného samoobslužného bufetu, musí ale pečlivě plánovat. Pokud nechce provozovatel hotelu řešit každou položku snídaně zvlášť, může využít nabídky dodavatelů ucelených snídaňových programů.

Recept na bufetovou snídani

Snídaňový bufet je hosty velmi oblíbený pro možnost velkého výběru podle vlastní chuti. Zároveň může být i ekonomicky zajímavý pro dané zařízení, které ho nabízí. Provozovatel hotelu, který nabízí snídaně v podobě samoobslužného bufetu, musí ale pečlivě plánovat. Je třeba najít optimální množství i skladbu potravin a nápojů tak, aby byl bufet na jedné straně až do konce „plný“, aby ale na druhé straně nevznikal příliš velký odpad v podobě  neupotřebených zbytků. Jednotlivé druhy jídel je také nutné nabízet v podstatně menších porcích. Důvody jsou dva – jedním je komfort hosta, který má možnost ochutnat po menších porcích více druhů jídla, druhým úspornost takového řešení pro provozovatele, který se brání vzniku velkého množství nevyužitého odpadu.

Z ekonomického pohledu se snídaňový bufet může začít vyplácet až od určitého množství porcí – od čtyřiceti výš. Při menším množství porcí je spíš ztrátovým podnikem. Samozřejmě i v menším podniku lze nabídnout relativně ziskový snídaňový bufet – ale pouze v hodně omezené podobě, „osekané“ na pár druhů nápojů a jídel, která připravil noční vrátný. Vytrácí se tak základní kouzlo bufetové snídaně – možnost širokého výběru podle vlastní chuti.

Pomocník jménem snídaňový program

Základem „snídaňové výbavy“ je čerstvé pečivo. Nejoblíbenější jsou stále bílý tukový rohlík a houska, roste také obliba celozrnných rohlíků a jemného pečiva, jako jsou koblihy či koláče. Nejlépe rovnou od pekaře. Sehnat dodavatele není nijak problematické – v Česku je teď kolem šedesáti průmyslových pekáren a sedmi stovek malých a středních pekáren.

Jen pečivo ale nestačí. Na chléb, rohlík nebo housku si většina hostů chce něco namazat – máslo, džem, med… Do kávy si chce přidat mléko a třeba i cukr… Pokud nechce provozovatel hotelu řešit každou tuto položku při nákupu zvlášť, může využít nabídky dodavatelů ucelených snídaňových programů. Pod tímto označením se skrývají ucelené dodávky porcovaných másel, medů, džemů, cukrů a podobných „propriet“. Malá „máslíčka“ a vaničky s džemem či medem nalezneme na stole při snídani v širokém spektru ubytovacích zařízení – od turistických ubytoven přes penziony, ale nevyhýbají se ani hotelům vyšších kategorií. „Pokud se budeme bavit o kvalitních surovinách a celkově o vyšší kvalitě zboží naší značky a požadovaného 100% servisu ze strany zákazníka, je námi nabízený snídaňový program určen hlavně čtyř a více hvězdičkovým hotelům a penzionům,“ říká Petr Ajšman ze společnosti IDS GASTRO. „Je to hodně individuální, podle nákupčího či majitele zařízení,“ potvrzuje široký rozptyl klientely pro snídaňové programy Robert Hrůza, ředitel VERA GURMET.

Více o snídaních v aktuálním vydání – Svět H&G, únor 2014