Spaní v hotelu: Nejen kvalitní postel, rozhoduje též osvětlení, povlečení i teplota v pokoji
Kvalita spánku patří mezi nejdůležitější benefity, které hotelová zařízení svým hostům nabízejí. Trendy se poměrně rychle vyvíjejí a nabízejí stále nové možnosti i příležitosti pro získání konkurenční výhody na straně jedné a vyšší loajality zákazníků na straně druhé. Kam se ubírá poptávka a na co se vyplatí zaměřit pozornost?
V dnešní zrychlené době plné stresu a shonu je otázka kvalitního odpočinku a spánku, který přináší potřebnou regeneraci, velice důležitá a aktuální. Lidé se chtějí dobře vyspat i při svých cestách, ať již cestují soukromě na dovolenou nebo pracovně. A na poptávku po vyšším komfortu spaní samozřejmě hoteliéři pružně reagují s cílem nabídnout co nejlepší spánkový zážitek.
Spánek je součást celkového zážitku
Dobře se vyspat v hotelu zkrátka patří mezi základní požadavky, které od něj hosté očekávají. Kvalitní spánek totiž zcela bezpochyby neodmyslitelně patří k dokonalému cestovatelskému zážitku, lidé nehledají jen místo k přenocování, ale zajištění komplexního a co možná nejkomfortnějšího prostředí pro relaxaci a odpočinek. Hoteloví hosté jsou náročnější a přicházejí se stále vyššími a sofistikovanějšími nároky na kvalitu spaní, což odráží obecně rostoucí povědomí o důležitosti odpočinku pro celkové zdraví a pohodu. Mezi hlavní požadavky v této oblasti patří následující faktory.
Kvalitní matrace a polštáře
Hosté často vyžadují možnost volby z různých typů matrací a polštářů, aby si mohli přizpůsobit postel svým preferencím i potřebám. Kvalitní materiály a ergonomické vlastnosti jsou tak naprosto klíčové. Jaká kritéria zvážit při nákupu hotelových matrací? Volte matrace z kvalitních materiálů, které mají dlouhou životnost. Materiály by měly být odolné proti opotřebení a častému používání. Hledejte výrobky s certifikacemi kvality a bezpečnosti, například CertiPUR-US nebo OEKO-TEX.
Klient by měl mít ideálně na výběr z produktů s různými úrovněmi tvrdosti, dobrým řešením je ale výběr matrací se středním stupněm tvrdosti. Pružinové matrace nabízejí pružinový efekt, matrace z paměťové pěny se dobře přizpůsobí tělu, umožňují páteři dokonale regenerovat a poskytují pohodlí. Pokud preferujete pružiny, vhodnou volbou mohou být tzv. hybridní matrace, které jsou kombinací pružiny a pěny.
Matrace by měla být hypoalergenní a antibakteriální, tedy disponovat vlastnostmi, které minimalizují riziko alergií a množení bakterií a v neposlední řadě být nenáročná na údržbu, snadno čistitelná a odolná vůči prachu a roztočům. Luxusně působí vyšší matrace, nesmí ovšem ztrácet na pohodlnosti. Před nákupem je užitečné otestovat různé typy matrací a přihlédnout k délce záruční lhůty, která kryje případné vady a opotřebení.
Kvalitní ložní prádlo
Měkké, čisté, voňavé a hypoalergenní povlečení i prostěradla, to je základ a mnohdy též zásadní prvek prvního dojmu hosta z celého pokoje. Chybu neuděláte luxusními materiály, jako je bio bavlna, egyptská bavlna, mikrovlákno nebo bambusové vlákno, které jsou jemné, prodyšné a velmi příjemné na dotek, šetrné k pokožce, antibakteriální a hypoalergenní. Nevadí tudíž ani velmi citlivé pokožce, alergikům či lidem s atopickým ekzémem. Zároveň jde o materiály vysoce odolné a snadno pratelné. Směsi bavlny a polyesteru mohou být rovněž odolné a snadno se udržují, nepůsobí ale tak luxusním dojmem jako čistá bavlna či bavlněný satén, o něco horší vlastnosti vykazují také, pokud jde o prodyšnost.
Jedním z ukazatelů, který ovlivňuje kvalitu ložního prádla, je počet vláken, neboli „thread count,“ Obecně platí, že vyšší počet vláken znamená jemnější a hustější tkaninu, ovšem ložní povlečení může mít i nižší počet vláken a stále být velmi příjemné a odolné, pokud je vyrobeno z kvalitních materiálů. Obvyklý rozsah počtu vláken pro ložní povlečení je: 200 až 400 vláken – standardní rozmezí pro dobrou kvalitu, 400 až 600 vláken – tyto tkaniny jsou obvykle jemnější a měkčí, více než 600 vláken – jde o velmi luxusní materiál, tkaniny jsou velmi hladké a měkké.
U ložního prádla je preferována bílá barva či světlé neutrální odstíny a minimalistický design, a to zejména pro svůj elegantní a luxusní vzhled a také možnost snadno jej ladit s různými dekorativními styly hotelových pokojů.
Kontrola teploty a vlhkosti v pokoji
Možnost individuálního nastavení teploty v pokoji a kvalitní klimatizace nebo topení jsou naprosto zásadní pro zajištění komfortního prostředí nejen na spaní. Někteří hosté také ocení zvlhčovače nebo čističky vzduchu, poptávka po těchto službách narůstá.
Osvětlení a zatemnění
Správně zvolené osvětlení může významně ovlivnit kvalitu odpočinku i spánku a celkovou atmosféru pokoje. Základem je zajištění dostatečného hlavního osvětlení, které pokryje celý pokoj. Může to být stropní svítidlo s nastavitelnou intenzitou nebo lustry s možností dimování. Důležité je též vhodně navržené měkké ambientní osvětlení, například LED pásky umístěné za nábytkem nebo podél stropních hran, které poskytnou jemné, rozptýlené světlo. V pokoji by měl mít host možnost měnit intenzitu světla, případně nastavit relaxační noční osvětlení. Na místě může být též zvážit pořízení zatemňovacích závěsů nebo rolet. Pro některé hosty může být úplné zatemnění pokoje důležité, aby mohli spát nerušeně i během denních hodin nebo v noci bez světelného znečištění.
Zvuková izolace pokoje
Kvalitní zvuková izolace pokojů (dveří, oken i stěn) je nezbytná pro minimalizaci veškerých rušivých zvuků zvenku i z ostatních prostor hotelu. Některé hotely nabízejí již dokonce i bílé šumy nebo relaxační zvukové kulisy pro snadnější a příjemnější usínání.
Foto na titulní straně: Kamýk Daunen
Zeptali jsme se hoteliérů:
1. Kvalitní postel je alfou a omegou spokojenosti hostů. Podle jakých kritérií zvolit typ a velikost postele do hotelu?
2. Jak vybrat nejlepší materiál postele, aby byl odolný, dobře vypadal a ještě byl praktický pro údržbu?
3. Jak je to s matracemi? Dá se říci, které jsou nejvhodnější pro hotelový provoz?
4. Jak v hotelu pečujete o matrace a lůžkoviny?
5. Jak by měla vypadat pohodlná přistýlka v hotelovém pokoji?
6. Ke kvalitnímu spánku přispívá i osvětlení, jak je vyřešeno v pokojích ve vašem hotelu?
Jindřich Rambousek, vedoucí recepce a ubytovacích služeb Spa&Wellness hotelu Alexandria Lázně Luhačovice
1.U typu a velikosti postelí zohledňujeme několik faktorů. Prvním je maximální využití prostoru bez obětování komfortu. V hotelu Alexandria preferujeme king-size postele pro dvojlůžkové pokoje a široké single postele pro pokoje jednolůžkové. Důležitá je také modularita a flexibilita postelí, aby bylo možné pokoje přizpůsobit různým potřebám hostů.
2. Při výběru materiálu postelí klade náš tým důraz na kvalitu, odolnost a snadnou údržbu. Dřevěné rámy jsou oblíbené pro svou robustnost a estetický vzhled. Zvolili jsme materiály, které jsou odolné proti poškrábání a snadno se čistí, aby postele vypadaly bezchybně i po letech používání.
3. Co se týče matrací, dáváme přednost vysoce kvalitním taštičkovým matracím, které kombinují pružiny a pěnu. Tyto matrace nabízí vynikající podporu a komfort pro různé typy těl a preference spánku. Jsou také odolnější vůči opotřebení.
4. Dbáme na pravidelné větrání a otáčení matrací, aby si udržely svou formu a komfort. Ložní prádlo a lůžkoviny pereme na vysoké teploty s hypoalergenními pracími prostředky, což zajišťuje eliminaci alergenů, bakterií a zároveň zachovává jejich kvalitu a dlouhodobou životnost.
5. Specializujeme se na poskytování špičkového wellness zážitku, a proto ubytováváme děti starší 12 let. Většina našich pokojů je navržena specificky s ohledem na estetiku a funkčnost. Z těchto důvodů v našem hotelu nenabízíme přistýlky, aby každý prvek pokoje zůstal v souladu s celkovým designem a poskytoval nejvyšší možný komfort a prostor pro relaxaci a regeneraci.
6. V pokojích je osvětlení navrženo tak, aby nenarušovalo relaxaci a pohodu. Kombinujeme centrální osvětlení s možností stmívání, bodová LED světla pro čtení a elegantní stolní lampy u postelí. To umožňuje hostům vytvořit ideální atmosféru pro odpočinek nebo práci.
Ivan Šefara, manažer malých a středních hotelů Czech Inn Hotels
1.Standardní velikost na dvoulůžkovou postel je klasicky 180×200 cm, případně v single pokojích 90×200 cm. Jedná se o nejrozšířenější a nejvíce optimální model. Ve výjimečných případech na pokojích vyšší kategorie případně volíme i vetší rozměry.
2.Základem je, aby byl skelet postele z kvalitního tvrdého materiálu (tvrdé dřevěné jádro). Vhodnou volbou jsou čistitelné potahové látky určené pro vysokozátěžový provoz.
3.Volíme pružinové, protože jádro matrace je odolnější a méně podléhá proležení. To znamená, že pružinové jádro je z kvalitních kovových pružin, které jsou pokryty paměťovou pěnou a umístěny v potahu. Matrace je také vhodné mít ve snímatelném a pratelném povlaku.
4.Matrace se pravidelně čistí, otáčí a v případě potřeby samozřejmě včas mění. Životnost je cca pět let. Co se týče prádla, tak je důležité pravidelné vzdělávání zaměstnanců o dodržovaní hygienických předpisů a dalších zásad z hotelových řádů.
5.Přistýlka musí rozhodně mít pevný kvalitní skelet a dostatečné rozměry, minimálně 80×200 cm.
6.Osvětlení není univerzální, ale je podle jednotlivých typů hotelů, pracujeme víceméně se všemi variantami. Populární jsou aktuálně stmívače světla, kde si host reguluje osvětlení v pokoji sám.
Kateřina Hajná, ředitelka marketingu pražského hotelu Marriott
1.Kvalitní postel je klíčem ke spokojenosti hostů. Marriott volí postele podle kritérií stanovených designéry, s různými velikostmi přizpůsobenými pro evropský trh: Super King: 200 x 200 cm, King: 180 x 200 cm, Queen: 150 x 200 cm a Double: 140 x 200 cm.
2.Postele jsou vybaveny evropským modelem matrací s 25 cm vysokými pružinovými matracemi a 25 cm vysokými základnami, s celkovou výškou 61 cm. Používáme matrace z vysoko hustotní sójové pěny, která zajišťuje pevnost a pohodlí. Matrace jsou pevné, ale ne příliš tvrdé, což zajišťuje volný pohyb a snižuje pocit „potopení“. Pro zachování komfortu a hygieny jsou matrace pravidelně měněny každé tři až pět let, ačkoli jejich životnost by mohla být sedm až deset let.
3.Pro hotelový provoz jsou vhodné pružinové matrace s pěnovou výplní, které nabízejí optimální kombinaci podpory a komfortu. Hotely Marriott volí pružinové matrace s pěnovým jádrem, které zajišťují dlouhou životnost a pohodlí pro hosty.
4.Matrace se každé čtvrtletí otáčí, aby se předešlo proležení, a jsou chráněny matracovým chráničem. Ložní prádlo pere externí prádelna, která zajišťuje hygienické dezinfekční praní dle nejpřísnějších evropských norem.
5.Přistýlky v našich hotelech jsou od schváleného dodavatele Marriott a nabízejí vysoký komfort. Mají robustní ocelový rám s 24 lamelami a ortopedickou matrací, snadno se skládají a jsou na kolečkách pro jednoduchou manipulaci.
6.Pokoje jsou vybaveny centrálně řízeným osvětlením, které si hosté mohou sami regulovat. Obsahuje bodová světla, stolní lampy a čtecí světla u postelí. Blackout závěsy zajišťují úplnou tmu, což je důležité pro hosty přijíždějící z různých časových pásem.
Lukáš Pytloun, generální ředitel a majitel sítě Pytloun Hotels
1.Záleží, pro jakou klientelu, z jakých zemí je hotel primárně postaven, různí klienti jsou zvyklí na odlišnou tvrdost postelí. Pak záleží samozřejmě na velikosti pokoje, jestli zvolit postel queen nebo king size, na politice hotelu, za jaké peníze jaký pokoj chce prodávat, a podle toho i rozčlenění, kolik mít pokojů double a kolik pokojů twin.
2.Zde záleží hodně na designu, jestli mít čalouněná čela postelí i boxspringy, nebo je naopak ponechat z nějakého lehce udržovatelného materiálu, variant je opravdu spousta.
3.Volíme pružinové taštičkové matrace, zákazníci je oceňují nejvíce. Potrpíme si na to, aby jim v každém hotelu byly matrace stejné kvality, ať se jedná o hotel 4 nebo 5 hvězdičkový. V rámci Pytloun Hotels máme všude stejné matrace, jen se liší nepatrně v tvrdosti a výšce, což je způsobeno různou zákaznickou základnou na našich pobočkách. Hostům jsou navíc k dispozici i tři druhy polštářů pro různé způsoby spaní. Největší je určený primárně pro spaní na zádech. Jeho velikost zabezpečuje ideální polohu hlavy a krku. Prostřední je ideální ke spaní na boku, umožňuje krční páteři polohu v rovině, nejmenší polštář využijete nejlépe ke spaní na břiše. Jeho menší rozměry umožní mít hlavu a krční páteř v poloze bez větší tenze pro klidný spánek.
4.Každá matrace má pratelný potah, je potřeba jí pravidelně otáčet. Lůžkoviny se zase dělí podle množství pracích cyklů. Kvalitnější hotely mají lůžkoviny na méně cyklů, ale zase jsou z jemnějšího a příjemnějšího materiálu.
5.V ideálním případě by přistýlka měla být stejně kvalitní jako plnohodnotné lůžko.
6.Zákazníci by měli mít možnost osvětlení přizpůsobit k jednotlivým fázím dne, ambientní večerní, pracovní osvětlení, hodně záleží i na barvě osvětlení.
Tomáš Blabla, generální ředitel Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích
1.Předně je třeba říci, že spaní je v hotelu jedna z klíčových disciplín. Říká se, že společně se snídaní je to nejzásadnější aktivita. My výběr postelí konzultujeme vždy s architektem. Samozřejmě je podstatná dispozice pokoje. Pro náš poslední koncept hotelu, který nyní připravujeme v Obchodním domě Zlín, počítáme s king size velikostí. A v neposlední řadě je třeba vzít v potaz zvyšující se nároky hostů a také fakt, že lidé rostou do výšky i do šířky.
2.Každou postel a matraci před samotným zakoupením pečlivě testujeme. Zásadní je odolnost, obvykle používáme jäcklový rám a další design je určen rovněž architektem.
3.V rámci Resortu Valachy využíváme kombinaci pružin a pěny. S výrobcem jsme společně postele vyvíjeli několik let. S ohledem na pohodlí hostů vyžadujeme výšku matrace 30 cm tak, aby nástupní hrana postele byla 65 cm.
4.V rámci Resortu Valachy si lůžkoviny pereme v naší vlastní prádelně, takže dbáme na kvalitu, ale i náklady máme pod kontrolou. O vše je třeba řádně pečovat dle certifikací, které ctíme. Například matracový chránič pereme po každém převléknutí postele.
5.Určitě dostatečně prostorná a ani měkká ani tvrdá. Opět je vše třeba pečlivě otestovat.
6.Využíváme prakticky veškeré typy osvětlení (centrální, bodové, led, lampičky, stmívací světla), samozřejmě vše ve spolupráci s architektem. Nesmíme zapomínat na koupelnu, kde je vítané světlo nikoli shora, ale ze strany nebo zespodu.
Ing. David Folprecht, jednatel Boutique Hotel SwissHouse v Mariánských Lázních, a jednatel agentury Marianske-lazne-hotely.cz
1.Hotelová postel by měla být vždy vyšší tak, aby vstávání z ní bylo pohodlné. Záleží na dvou faktorech – rám postele (box spring) a vlastní matrace, která může mít mnoho parametrů.
2.Důležitý je stabilní rám postele, tzv. box spring. Základ podle mne je, aby neměl kolem dřevěný rám (výška hostů je různá a tedy například dřevěný rám lemující postel s délkou dva metry může být pro vyšší hosty nepříjemný). Nehledě na to, že se o něj kdykoli může i stojící osoba uhodit do holeně nebo kolene. Ideální řešení je postel na čtyřech nožičkách, na kterých je posazený box spring a na něj pak vysoká matrace.
3.Pružinové i pěnové matrace pro hotel mají dnes podobně kvalitní parametry. Několik různorodých vrstev materiálu, vodítkem může být množství pružin, čím více, tím lépe. Důležitější je, dle mého názoru, na základě letitých zkušeností z našeho hotelu, spíše velikost matrace. Výhodnější je mít dvě lůžka s matracemi 90×200 cm, spojené krytem, a to ze dvou důvodů. Někdo si přeje spát odděleně (například když přijedou na hotel přátelé), postele se pak dají jednoduše oddělit. A pokud máte jednu velkou matraci 180×200 cm, tak jakýkoli pohyb vašeho partnera nebo partnerky na druhé straně postele zaznamenáte a může vás budit.
4.Matrace by měla mít životnost pět až osm let, dle vytíženosti hotelu. Péče je tedy zásadní, protože výměna je nákladná. Základem je obracení matrací, tzn. například označení štítkem po kvartálech na každém rohu matrace. A hospodyňka ví, kdy přesně a jak má obracet na konci kvartálu matraci. Tím získáte minimálně dva roky funkčnosti matrace navíc. Co se lůžkovin týče, ideální je mít vlastní prádelnu.
5.Přistýlka je většinou skládací, tedy ne úplně pohodlná. Spíše využitelná pro děti. Rozměr by měl mít standardního lůžka, tedy 90×200 cm, i když často se dává přistýlka 80×200 cm a užší.
6.Lampičky u postele by měly být nastavitelné, zároveň by měla být vždy možnost zhasnout hlavní světlo vypínačem u postele. V koupelně je pak vhodné noční světlo, aby si při návštěvě nemusel host rozsvěcet hlavní světlo.