Studie: Nejlepší franšízové firmy v Německu

Krok k samostatně výdělečné činnosti a hospodaření na vlastní zodpovědnost je pro řadu zaměstnanců lákavý. Vytváření vlastní firmy však přináší i určitá rizika. Obchodní model franšízingu nabízí lukrativní alternativu vést vlastní podnik s podporou silného partnera a osvědčeným know how. Časopisy Focus a Focus Money vybraly přední firmy na základě studie Nejlepší franšízové firmy v Německu. Studie PR agentury Faktenkontor vychází z přibližně 210 000 výpovědí na internetu za vědeckého dohledu Mezinárodní školy managementu (ISM). Byly prozkoumány online příspěvky k téměř 800 největším franšízovým společnostem v Německu. Mezi vítěze patří mimo jiné pekařský řetězec Kamps, makléřská firma Engel & Völkers a Burger King.

„V současné době zažíváme v německém franšízovém průmyslu velký rozmach. Branže roste a dosahuje kolem 100 mld. EUR tržeb ročně,“ říká Jörg Forthmann, obchodní ředitel a společník agentury Faktenkontor. Současně ale varuje před ukvapeným vstupem do franšízového obchodu: „Na trhu vládne silná konkurence a to vyžaduje u franšízantů vysoký stupeň sebeprosazení spojený s dobrým konceptem, aby jejich obchod byl ekonomicky rentabilní.“ V rámci studie byly zkoumány internetové komentáře a hodnoceny výroky ke čtyřem relevantním tématům: ceně, kvalitě, poradenství a nabídce.
V gastronomii odsunul Burger King svého velkého konkurenta McDonald’s na druhé místo. Přestože společnost Burger King provozuje jen polovinu poboček co McDonald’s, těší se větší oblibě. V příštích několika letech plánuje otevřít 300 nových restaurací. Oba fast foodové řetězce chtějí rozšířit servis o možnost smart objednávek a tím oslovit mladší generace a vybudovat doručovací službu. Třetí místo získala firma Vapiano, založená v r. 2002 v Hamburku.

Nejlepší franšízová společnost v oblasti zdraví a wellness v Německu pochází ze Švýcarska. Řetěz fitness center Kieser Training se zaměřuje na minimalistický přístup při tréninku, který se obejde bez hudby. Důležité je poradenství medicínsky vyškoleným personálem a moderní analytické přístroje. Na dalších místech se umístila firma Hypnose Coaching meplus a obchod Body Attack s výživou pro sportovce.

Mezi realitními zprostředkovateli vede hamburská firma Engel & Völkers, která se specializuje na luxusní bytové a komerční nemovitosti, včetně jachet a letadel. Díky rozsáhlé síti s více než 800 pobočkami na čtyřech kontinentech se zákazníci mohou spolehnout na širokou škálu poradenských služeb. Navíc společnost nabízí vysokou exkluzivitu a odbornost realitních makléřů, proto jsou ceny nabízených nemovitostí vysoké. S určitým odstupem se na dalších místech umístily Poll Immobilien a Dahler & Company.
V pekárenském průmyslu jsou nejlepší obchody a pekárny Kamps. Podle vlastního vyjádření se společnost zavázala ke kvalitě a zřekla se mimo jiné geneticky upravených přísad a hotových směsí. Kamps patří k deseti největším poskytovatelům franšízy v Německu a je certifikovaným členem Německého franšízového svazu. Firma Brot & Brötchen Café zaujmula druhé místo, následovaná BackWerk na třetím místě.

V kategorii potřeb pro domácí zvířata se na prvním místě umístila firma Fressnapf Tiernahrungs GmbH. S téměř 1 500 prodejnami v jedenácti evropských zemích je největším dodavatelem potřeb pro zvířata v Evropě. Od r. 1992 je většina německých filiálek vedena v systému franšízy. Zákazníkům nabízí široký sortiment v různých cenových relacích. Na druhém místě se umístil největší konkurent firma Futterhaus, na třetím místě firma Doggystyler, která se specializuje na bezpečnostní systémy pro přepravu psů.

Pro účely studie Deutschlands beste Franchise-Unternehmen se od 1. listopadu 2017 do 30. dubna 2018 shromáždilo a vyhodnotilo cca 800 nejsilnějších franšízových společností v Německu z 59 odvětví na základě téměř 210 000 příspěvků z 350 mil. online zdrojů. Metodika social listening zachycuje zpravodajské portály, blogy a sociální média, která mají německou internetovou adresu a jsou volně přístupné. Každá z vítězných branží získala 100 bodů a stanovila tím měřítko. Ocenění získaly firmy, které dosáhly minimálně 50 bodů v celkovém hodnocení a byly během pozorovacího období nejméně dvanáctkrát zmíněny.

Der neue Standort von Kamps im McArthur Glen Designer Outlet in Roermond, Niederlande / Weiterer Text über ots und www.presseportal.de/nr/111791 / Die Verwendung dieses Bildes ist für redaktionelle Zwecke honorarfrei. Veröffentlichung bitte unter Quellenangabe: "obs/Kamps GmbH"