Trendy ve vybavení hotelových koupelen

Pro restaurace nebo třeba ubytovací zařízení jsou toalety ze strany provozovatele mnohdy přehlíženou záležitostí, pro hosty jsou však doslova vizitkou podniku. Většina hostů podle nich posoudí, zda je daná restaurace takzvaně „jedlá“. Nevzhledné a neudržované toalety řadu hostů odradí, protože pak uvažují, pokud to takhle vypadá na toaletách, jak to vypadá tam, kam oko hosta nedohlédne – třeba v kuchyni. Důležité je zajistit nejen čistotu samotného prostoru, ale také dostatečný komfort pro hosty, aby mohli učinit hygieně zadost.

Součástí dobře vybavených toalet tak nejsou jen designové záchodové mísy a pisoárové mušle. Host vyžaduje, aby měl vždy k dispozici dostatek toaletního papíru v zásobníku a mohl si ruce umýt mýdlem, nejlépe tekutým, a otřít nejčastěji papírovým ručníkem. Při výběru dodavatele zásobníků na tekuté mýdlo je dobré zvážit nejen okamžitou výši investice, ale i dlouhodobé náklady. Existují firmy, které zásobníky pronajímají, tam pak odpadá prvotní investice za nákup. Pak ale provozovatelé zjistí, že kvůli pronájmu musí odebírat od pronajímatele náplně, které jsou ve srovnání s jinými, na trhu dostupnými, podstatně dražší, často navíc mají stanoveny odběrové kvóty. Je pak na zvážení, zda se vyplatí pronájem nebo pořízení vlastního zařízení.

Bez dávkovače ani ránu

Nedílnou součástí zařízení toalet, umýváren, kuchyní a hotelových pokojů jsou dávkovače mýdla – pěnového či tekutého. V současné době se staly již zcela nezbytným doplňkem veřejných toalet i profesionálních provozoven. Zbytek umolousaného mýdla na umyvadle už dnes skutečně nikoho neuspokojí. Dávkovače umožňují umýt si ruce mnohem hygieničtěji. Pomocí jediného doteku dávkovač vydá potřebné množství mycího prostředku, nedochází tedy ke zbytečnému plýtvání. A má i estetickou funkci – svým designem vhodně doplňuje vzhled umyvadla.

Dávkovače mýdla mohou být buď dotykové, nebo bezdotykové. Dotykové dávkovače mýdla fungují mechanicky – po stlačení se uvolní potřebná dávka mýdla. Bezdotykové dávkovače jsou technicky mnohem pokročilejší – a také dražší, než dotykové. Mají v sobě zabudovaný elektronický obvod napojený na fotobuňku, která pomocí senzoru snímá pohyb poblíž dávkovače. V závislosti na něm pak uvolňuje přesně naprogramované množství mýdla na pouhé mávnutí ruky.

Dávkovače šetří provozovateli restaurace, hotelu či jakéhokoli jiného provozu finanční prostředky – zabraňují plýtvání mýdlem – a nabízí mnohem větší standard hygieny pro uživatele toalet. Jejich výhodou je i úspora místa většinou bývají umístěny na stěnách a šetří tak prostor na okraji umyvadla. Odpadá pak i problém s mýdlem, které padá z okraje umyvadla dovnitř nebo i mimo umyvadlo a host ho pak musí honit po podlaze (což na celkové úrovni hygieny také nepřidá).

Tekuté nebo pěnové?

Kdysi běžná pevná mýdla nahradila v prostředí veřejných toalet mýdla tekutá, ty zase v poslední době vytlačují mýdla pěnová. Ta mají oproti klasickým tekutým mýdlům některé výhody – předně Především jedna dávka pěnového mýdla je levnější než dávka klasického tekutého mýdla a je také až pětkrát menší, přitom umyje stejně dobře. Pro jedno umytí rukou je zapotřebí pouze 0,5 ml pěnového mýdla na rozdíl od tekutého mýdla, jehož dávka se pohybuje v rozmezí 2 – 2,5 ml.

Pěnové mýdlo vyžaduje trochu odlišné dávkovače, než mýdlo tekuté. Vypadají podobně, liší se ale uvnitř. Ventil dávkovače na pěnové mýdlo současně dávkuje mýdlový koncentrát a vzduch do společné trysky vytváří tak pěnu. Pěnové mýdlo nelze použít do dávkovače na tekuté mýdlo (a naopak). Nevýhodou pak je, že zatímco u dávkovačů na tekuté mýdlo už početná konkurence stlačila ceny výrazně dolů, takže začínají na hranici 200 korun., dávkovače na pěnové mýdlo jsou výrazně dražší – i kvůli menšímu množství výrobců pěnového mýdla.

Integrované dávkovače

Zvláštní skupinou jsou integrované dávkovače, které se montují přímo do předem připraveného otvoru v desce. Zásobník s mýdlem je tedy skrytý. Zde je možné si vybrat z varianty horního či dolního plnění. Dávkovače s horním plněním umožňují vyjmout vrchní pumpičku bez jakéhokoliv zabezpečení a mýdlo se jednoduše nalije do nádobky. Při variantě se spodním plněním je nutno odšroubovat pod deskou spodní nádobku, po té jí dolít a zašroubovat zpět.

Integrované dávkovače zjednodušují úklid místnosti stejně tak jako stále oblíbenější předstěnové instalační systémy, které jsou téměř neslyšitelné a zabezpečují v hotelových pokojích mimo jiné i maximálně tiché napouštění vany. I u sprchových baterií a toalet se dnes stále častěji využívají podmítkové systémy.

Dále čtěte v aktuálním vydání Svět HG