Trendy z veletrhu Ambiente 2017

Veletrh Ambiente, který se konal 10. – 14. února ve Frankfurtu nad Mohanem, představil nabídku z oblasti bydlení, hotelnictví, stolování, dárků, šperků a doplňků. Zúčastnilo se 4 454 vystavovatelů z 96 zemí a veletrh navštívilo 140 000 obchodníků ze 150 zemí. Stále větší zájem se soustřeďuje na ekologické a eticky vyráběné produkty. Veletrh také představil trendy pro rok 2017. I když se jednotlivé trendy mohou lišit, ať už se týkají zařizování v oblasti bydlení nebo gastronomie, mají společného jmenovatele: stále větší důraz se klade na to, mít víc času na rodinu, na přátele i na sebe samotné. Konkrétně to znamení, že se člověk snaží vytvořit doma útulnou atmosféru, ve které se cítí dobře. S tím souvisí také trend oceňování toho, co je původní, domácí, ručně vytvořené.

Výrobci upřednostňují přírodní materiály jako je vrbové proutí, neopracované dřevo, korek nebo keramika. Drsný povrch se kombinuje s glazovanou, jakoby reliéfní strukturou. Výrazné kontrasty v kombinacích materiálů přinášejí překvapivé haptické efekty. Mezi desény se hodně objevují geometrické vzory, jemné linie nebo etnické motivy. Na jaře se uplatní motivy květin, ptáků, motýlů a brouků. V létě zas navodí středomořskou atmosféru motivy ryb, květin, mořských ježků a krabů. K trendovým motivům se řadí i ananas, papouškové a zejména kaktusy.

V barevnosti převládá paleta nenápadných béžových, pískových a šedých nuancí, které poskytují prostor pro individuální akcenty. V oblasti bydlení se rozšiřují o tři trendové barvy „greenery“ (svěží jablková zelená), „niagara“ (denimová modrá) a „pade dogwood“ (odstín starorůžové). Paletu doplňují černá, měděná a zlatá. V oblasti vaření a stolničení se přidávají výrazné primární barvy se svěžími pastely.

 

Geometrické motivy

Skulpturální a geometrické tvary se objevují v různých velikostech i v detailech a zvýrazňují atmosféru bydlení: jsou to například křesla s předimenzovanými opěradly nebo vázy, které působí dojmem, jako by byly poskládané z papíru v japonském stylu origami. Svítidla, často jako drátěná skulptura,  připomínají tvarem briliant. Tento trend umocňují geometrické vzory na polštářích, kobercích a papírových krabicích. Převažujícími barvami jsou černá a bílá, přidává se měděná, zlatá a stříbrná včetně noční modré.

Transparentnost a lehkost

K čisté, téměř lineární řeči tvarů ladí jemné detaily. Sklo je v trendu, často v luxusním zpracování a vykazující detaily ruční práce. Renesanci prožívá tradiční foukané sklo, nákladně broušené, částečně barvené nebo ručně malované. Háčkované krajky obklopují žárovky, filigránské vzory se objevují na dřevěných nástěnných hodinách nebo stříbrných rámech obrazů. Iluzi beztíže navozují jemné květiny jako jsou kapradiny nebo rákos, zavěšené ve skleněných nádobách ve tvaru kapky nebo koule.

Dekorace s charakterem unikátu

Zálibu v detailu ukazují také nádoby, nádobí, ubrousky a utěrky. Rok 2017 je ve znamení ilustrace, vychází tím vstříc přání po individuálně a ručně zhotovených produktech. Mezi dekory v jemných liniích a často naturalisticky malovaných se objevují zajíci, psi, brouci, listy nebo větve. Měkkost a jemnost podtrhují kožešiny a přikrývky – pletené nebo tkané v teplých přírodních tónech, starorůžové nebo světlé modré a šedé umocňují domácí útulnost.

 

Dřevo – přirozené a moderní

Touha po útulnosti a pohodlí se projevuje i při volbě materiálů – už dlouho se z dřeva nevyrábějí jen stoly, židle, prkénka či lžíce, ale i svícny, misky apod. Dřevo může mít drsnější a spíš rustikální, nebo moderní a hladce obroušený povrch. Formy jsou redukované v nadčasovém skandinávském designu. Svíčky imitují žilkování dřeva i keramické nádoby se vracejí do minulosti k přírodním předlohám a připomínají listy a květy.

 

Trendy v přípravě jídla a stolování

V popředí stojí funkčnost, zejména pokud jde o požitek a vědomý životní styl. Různé materiály proto cílí na to, aby udržely déle aroma a živiny nebo umožnily šetrně připravit jídlo. U hrnců a pánví se vrací smalt, pokud možno ve vintage vzhledu, který vyvolává vzpomínky na minulost a přispívá ke zpomalení životního tempa. Totéž platí po práškovaný ocelový plech, který se využívá u dóz, chlebovek a dalších zásobníků. V kuchyni zůstává nepostradatelné sklo, jak z hygienických, tak praktických i estetických důvodů. Prosazuje se dvoustěnné sklo u šálků, sklínek nebo kávových filtrů, tedy všude, kde je třeba udržet teplo nebo chlad. Rustikální akcenty do kuchyně vnášejí kombinace dřeva a litiny, krájecí prkénka v neobvyklých rozměrech a dřevěné lžíce ve vzhledu vintage. Funkční produkty se tak povyšují na dekorační předměty.

 

Retro a inspirace přírodou  

Hrnce, pečicí formy a drobné elektropřístroje zdobí pastelové barvy – zejména tam, kde se designéři inspirovaly retro tvary. Často se objevují stylizované struktury připomínající hru vln na talířích, šálcích apod. V souladu s retro trendem se objevují i florální desény. Na porcelánu a skle vytváří unikátní účinek mramorování. Filigránské struktury a tvary se inspirují přírodou. Žádané jsou abstraktní barevné kompozice, připomínající akvarely.

 

2017 Ambiente
Foto: veletrh Ambiente 2017 – ©Messe Frankfurt Exhibition GmbH/Petra Welzel