Umíte odhalit její tajemství? Blendovaná whisky

Spread the love

Nekonečná rozmanitost skotské krajiny se promítá do nejvzácnějšího pokladu, který tato země dala světu – whisky. Právě rozličnost Skotské se nepodobá žádné jiné whisky na světě. Poznáte rozdíl mezi jednodruhovou a blendovanou whisky? Víte, jak potěšit chuťové pohárky vašich hostů? Pak se musíte umět vyznat v nekonečném světě jejích charakterů a znát pravidla jejího servírování.

Jedním z prvních, kdo stál za zrodem blended whisky, byl mladý hokynář z Kilmarnocku – John Walker. V 19. století byla kvalita a chuť whisky velmi nestálá, a tak se mladý John rozhodl tento problém vyřešit po svém. Kombinováním různých druhů whisky vyrobil svou první blendovanou whisky. Její hlavní výhoda tkvěla ve stálé kvalitě a chuti, což bylo na tehdejší poměry vcelku vzácné. V dnešní době je standardní, že si i singlemalt whisky, tedy jednodruhové, obdobně jako ty blendované, udržují stejnou kvalitu a chuť.

Jednodruhová nebo míchaná?

Blendované jsou v porovnání s jednodruhovými whisky jiné a za mnohými z nich je silný příběh. Tajemství blendované skotské whisky tkví v hledání požadované chuti, které je dosaženo mícháním z jednodruhových sladových, jednodruhových obilných whisky nebo jejich kombinací. Jde o náročný proces, který je nejen uměním, ale také vědou.

Míchání whisky se věnuje master blender, jemuž zpravidla pomáhá tým zkušených „míchačů“. Každý blender musí eliminovat faktory, které by mohly ovlivnit jeho chutě – dodržovat přísnou životosprávu, nepoužívat parfémy, nebo se vyhýbat pálivým jídlům.

Jedním ze světově nejuznávanějších master blenderů je např. Jim Beveridge, jenž míchá whisky Johnnie Walker.

Master blenderovi nestačí praktická znalost charakteru a vlastností jednotlivých whisky k vytvoření blendu nebývalé kvality. Intuice, oddanost, zaujetí, tvůrčí schopnost a odvážná vize dávají každému doušku jasnou strukturu, formu a význam – stejně jako když umělec tvoří mistrovské dílo. Master blender je schopen zachovat kvalitu zážitku z whisky tak, aby se od své vynikající úrovně nikdy neodchýlila.

Jak přichází na svět blendovaná whisky?

Výběr jednotlivých whisky závisí na výsledné chuti, kterou blendu dodají. Nezávisí na jejich názvu, nebo počtu, je to spíše hra textur, kouřovosti, vůní, bohatosti či jemnosti a téměř neviditelného splynutí chutí. Nezáleží ani tak na stáří dodaných složek jako spíše na jejich zralosti. Mezi přívlastky starší a lepší rozhodně nepatří rovnítko. Je mnohem náročnější kombinovat staré, dřevité whisky, protože nasákly příliš mnoho dubové složky. Některé velmi staré whisky se doplňují jejich mladšími sestrami, které dodávají živost a energii. Ty nejlepší soudky jsou pak pečlivě vybírány a pro svou unikátní kvalitu uchovávány stranou v palírnách.

Jak si blendovanou whisky nejlépe vychutnat?

Při odhalování symfonie výrazných i méně patrných chutí můžete pocítit např. vůni sušených plodů, koření, hořké čokolády a mnoha dalších aromat. Způsoby, jak tyto chutě ve whisky objevovat, jsou různé: pijete-li whisky samotnou, poválejte lok v ústech alespoň na několik sekund.  Jestliže si do whisky přidáte vodu, záleží i na množství, můžete některé tóny chuti vyzdvihnout a jiné naopak potlačit. Voda všeobecně uvolňuje chuť, zjemňuje whisky a stahuje lihovost. Vyniknout dává medovým, vanilkovým a sladším tónům.  Chcete-li pít whisky s ledem, sklenice jej musí být plná, jinak začne led tát a voda už se s whisky nespojí. Led zvýrazní chuť rašeliny nebo ovoce a zintenzivní kouřové aroma. Whisky se výtečně hodí do velkého množství koktejlů. Skvěle vynikne např. ve Whisky Sour, nebo Old Fashion. Objevujte a experimentujte, připravte si whisky na ledu, s douškem vody, samotnou nebo v koktejlu. „V Česku se zatím ještě stále učíme, jak whisky pít. Jsou puristé, kteří tvrdí, že do whisky nic nepatří, nicméně já si myslím, že whisky by měl pít člověk tak, jak mu chutná,“ tvrdí Jan Kuchař, Brand Ambasador skotské whisky na světě Johnnie Walker.

Ve skotské whisky pocítíte nekonečné množství chutí, vůní a charakterů. Cestu, jak prožít všechny příběhy, které skotská „živá voda“ vypráví, už však musíte najít sami.

Začněte si s blended whisky

Když se jednou zamilujete do míchané whisky, pokaždé můžete objevit nové chutě, tóny a aromata. Královnou nápojů prostupují tradice a barvitá historie Skotska. Jejímu objevování whisky věnujte dostatek času a pozornosti.

Jestliže mezi vámi a whisky přeskočila jiskra, buďte si jisti, že zažehla lásku na celý život. A je na vás, kolik z nepřeberného množství chutí a vůní v každé sklenici blendované whisky objevíte. Jste-li na začátku vášnivého vztahu, pravděpodobně oceníte spíše jemné whisky s lehkými ovocnými nádechy kouřovými podtóny. Pokročila-li vaše zamilovanost v lásku, pravděpodobně jste připraveni na sytější chutě s kouřovými nebo dubovými nádechy a nebudete se bát váš svazek oživit novinkami nebo zajímavými spojeními. Pokud už vaše pouto uzrálo v naprosté pochopení a neochvějnou lásku, bohaté dubové tóny a kouřové nuance vám dopřejí špičkový zážitek.

johnnie-walker-blended-scotch-whisky

Více se dočtete v naší tištěné či online verzi.