V bezmála miliardové transakci koupila skupina Accor 97 hotelů v Evropě

Spread the love

Hotelová skupina Accor oznámila téměř miliardovou transakci, ve které její obchodní divize HotelInvest odsouhlasila nákup portfolia 97 evropských hotelů za 900 milionů eur.

Hotelová skupina Accor oznámila téměř miliardovou transakci, ve které její obchodní divize HotelInvest odsouhlasila nákup portfolia 97 evropských hotelů za 900 milionů eur. Nákup zahrnuje 67 hotelů v Německu, 19 hotelů v Nizozemí a 11 hotelů ve Švýcarsku, celkem se jedná o 12.838 pokojů. V České republice Accor vlastní či provozuje 8 hotelů značek ibis, Novotel,Mercure a Mgallery.

V rámci vnitřní restrukturalizace se v závěru loňského roku skupina Accor rozdělila na dvě části – HotelServices je provozovatelem hotelů a franšízor a HotelInvest – je majitelem hotelů a investor. Nová strategie je zaměřena na rozvoj hotelové sítě Accor do podoby nejziskovější hotelové skupiny na celém světě.

První část nákupu se týká 86 hotelů a 11.286 pokojů – v Německu (67 hotelů) a v Nizozemsku (19 hotelů), které byly provozovány sítí Accor od roku 2007 na základě smluv o pronájmu. Tento odkup se týká těchto značek – ibis (29 hotelů), ibis budget (31 hotelů), Mercure (17 hotelů) a Novotel (9 hotelů). Hodnota této akvizice je 772 milionů eur a prodávajícím jsou dva fondy – Moor Park Fund I a II.

Kromě této akvizice začala hotelová skupina Accor vyjednávat s Axa Real Estate ohledně 11 hotelů s 1.592 pokoji ve Švýcarsku. Tyto hotely byly provozovány sítí Accor od roku 2008 na základě smluv o pronájmu a jedná se o hotely těchto značek: ibis (5 hotelů), ibis budget (2 hotely), Novotel (3 hotely) a MGallery (1 hotel).

„Tyto transakce potvrdily naši schopnost rychlé restrukturalizace portfolia HotelInvest,“ hodnotí kroky Sébastien Bazin, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Accor a dodává: „Všechny zakoupené hotely splňují naše představy i přísná kritéria – nacházejí se v hlavních evropských městech a poskytují dokonalý servis.“

Obě části akvizice budou zahrnuty do EBIT (zisk před zdaněním a úroky) sítě Accor za rok 2014. Na základě předběžných výsledků roku 2013 naroste díky nově vlastněným hotelům provozní zisk HotelInvest o 14 bodů na 68 %. Jedním z klíčových cílů HotelInvest, vedoucího investora v Evropě, je zvýšit tyto hodnoty na více než 75 % ve střednědobém horizontu.

Dokončení akvizice podléhá obvyklým podmínkám pro tento typ transakcí.