Vinaři mají nového Mistra v řezu révy vinné

Vítězem 12. ročníku Mistrovství ČR v řezu révy se stal Jan Polehňa z Blatnice pod sv. Antonínkem. Nejúspěšnější řezačkou mezi ženami byla Vladislava Holcmanová ze společnosti Vinofrukt Dolní Dunajovice, která obhájila loňské prvenství. V kategorii Junior vyhrál Petr Svoboda ze Střední vinařské školy Valtice. Unikátní vinařskou akci, jejímiž organizátory jsou Svaz vinařů České republiky ve spolupráci se společností BS Vinařské potřeby, hostilo letos Vinařství Škrobák v Čejkovicích.

Ani nepříznivé počasí neodradilo na šedesátku soutěžících, kteří se přijeli do Čejkovic utkat v netradiční vinohradnické disciplíně. Na každého ze soutěžících čekalo 25 keřů odrůdy tramín červený na vinohradu Vinařství Veverka, které bylo třeba ořezat v časovém limitu 20 minut. Odborná porota hodnotila kvalitu řezu a u nerozhodných výsledků měla možnost přihlédnout k času soutěžících.

„Díky nepříjemnému dešti a zimě měli letos soutěžící i hodnotitelé opravdu ztíženou situaci. Takové počasí jsme ještě v historii soutěže nezažili,“ uvádí Martin Chlad, marketingový a obchodní ředitel Svazu vinařů ČR a dodává: „Soutěžící museli skutečně předvést zručnost a zkušenosti. Nicméně všem se podařilo ve stanoveném limitu ořezat všechny keře.“ Za jejich správné ořezání bylo možné získat 5 bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Polehňovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 119 bodů.

Z celkového počtu 80 přihlášených startovalo nakonec 61 soutěžících, mezi nimi i 7 žen,“ říká Miloš Balga, jednatel společnosti BS Vinařské potřeby, která je organizátorem soutěže a doplňuje „Letos jsme zaznamenali o soutěž mimořádně velký zájem. Vinaře a vinohradníky, kteří se hlásili na poslední chvíli, jsme již z kapacitních důvodů museli odmítat.“

První v obou hlavních kategoriích si již tradičně odváží trofej v podobě pozlacených nůžek od BAHCO. Vítěz seniorské kategorie navíc získá týdenní pronájem některého z vozů FORD.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala seriózní a vyhledávaná celostátní soutěž nejlepších řezáčů révy vinné, která má dobrý zvuk jak mezi vinaři, tak i odborníky z oboru vinohradnictví.

Soutěž probíhá za podpory Jihomoravského kraje a Vinařského fondu ČR.