Brněnský bar Slast v novém hávu
Mýty a legendy exotických kultur, tajemno a vábení všech lidských smyslů. Brněnský koktejlový a dýmkový bar Slast na začátku listopadu, přesně po čtyřech letech fungování, změnil koncept a nabídku. Nově se hlásí ke kategorii tiki barů.
Význam slova tiki možná zůstává skrytý nejen laikům, ale i těm, kteří v různých barech strávili nejeden povedený večer. Tento výraz v maorštině symbolizuje prvního člověka či vyřezávanou sochu boha. Rozmach barové tiki kultury se datuje do poválečných Spojených Států, kdy si jejich obyvatelé začali užívat letní dovolené v exotických destinacích Tichého oceánu a Latinské Ameriky. Doma se jim přirozeně po prosluněných zážitcích stýskalo, čehož obratně využili někteří provozovatelé tehdejších koktejlových barů.
Ty se vyznačovaly atmosférou navozující plážovo-palmovou pohodu, rumovými drinky nadupanými tropickým ovocem, barevnými papírovými paraplíčky, hrníčky ve tvaru hlav polynéských bohů a havajskou hudbou doprovázenou tancem spoře oděných hula dívek.
Dnes už je takový koncept v mnohém překonaný. „My si z původního tiki bereme spíše jen cíl, aby se u nás host cítil dobře a odpočinul si jako na dovolené v dalekých krajích. Znamená pro nás mix tajemna, relaxace a čerstvého ovoce,“ vysvětluje provozní baru Slast Rudolf Forman.
Podle něj tak chtějí ve Slasti pomoci definovat nové, moderní pojetí tiki. „Našim hostům snad dokážeme, že tiki drinky nemusejí být nutně rumové, silné a sladké. Už vůbec do nich nebudeme nalévat džusy z krabice. Pracujeme výhradně s čerstvými ovocnými šťávami,“ dodává.
Přestože je Slast především koktejlovým barem s vodními dýmkami, hlady tady trpět určitě nebudete. V kuchyni totiž připravili řadu novinek – připravují syté havajské poke, tortu s trhanou krkovicí a mexickým salátem pico de gallo, ceviche neboli rybí kousky marinované v limetkové šťávě i nachos s guacamole.
Se změnou konceptu se podrobil drobným úpravám i interiér baru. Mysteriózním dekoracím vévodí velká tapeta zobrazující šestici bohů a smyslů, přičemž oním šestým smyslem je zde samotná slast. „Součástí nástěnné grafiky jsou elementy dobra a zla – pro uvědomění, že slast může člověka dovést k oběma pólům, podle toho, jakým způsobem k ní přistupuje,“ doplňuje svého kolegu provozní baru Sára Zlámalová.
Nové koktejlové menu zahrnuje celkem 18 koktejlů, jejichž jednotící charakteristikou je obsah čerstvé ovocné složky či ovocné chutě. Právě takové drinky se totiž obecně dobře párují s vodními dýmkami, které tvoří jeden z pilířů „slastné“ nabídky. Z 18 drinků jich je šest speciálních – každý z nich představuje jeden lidský smysl (šestým je opět slast). S jejich servisem se pojí vykonání určitého záhadného rituálu.
Například sluch reprezentuje Banger skládající se z ginu, pepřové tinktury, aloe vera, limety a bezinkového likéru. Protože okraj skleničky zdobí krusta z práskacího prášku, váš vnitřní sluch při jeho konzumaci obdrží nové podněty. Hypnotic Bloom obsahující vodku, jasmínový likér, pomerančový likér, brusinky a růžovou vodu zase vyniká květnatým charakterem. U něj rituál tkví v parfémování koktejlu přímo před hostem.
Piña de Oro je pak slastnou variací na dobře známou Piña Coladu. Podávají ji ve zlatém ananasu jako směs rumu, kokosové vody, limetové šťávy, demerara sirupu a kousků čerstvě pokrájeného ananasu. Díky přípravě v blenderu získá nadýchanou strukturu, která významně odlehčuje výsledný celkový dojem z drinku.
Police barového displeje od začátku měsíce pojmuly 25 nových lahví převážně latinskoamerické provenience. Kompletní obměny se dočkal vinný lístek, když v něm prostor dostala výlučně naturální vinařství. „Jsem přesvědčen o tom, že konvenčně vyráběná vína orientovaná na primární aromatiku si příliš nerozumí s vodními dýmkami. Kdežto ta naturální, vícevrstvá, si s hustým a výrazným kouřem dokážou zábavně poradit. Je to naše originální úvaha a jsem moc zvědavý na to, co takovému párování řeknou hosté,“ těší se Rudolf Forman na první návštěvnické ohlasy.
Foto: Bar Slast