Hosté se do špatné postele nevrátí

Jedním z hlavních konceptů dobré reference od klientů je rovněž zajištění zdravého spaní

Hotely vyšší kategorie zcela zásadně mění svou strategii v získávání nových zákazníků. A může za to věc, která ještě před deseti lety byla poměrně vzácností, a totiž hodnocení klientů. On-line nákupy ubytování, ať už na jednu či více nocí, zcela změnilo pojetí, jak hotely reagují na potřeby turistického průmyslu.

Málokdo z majitelů hotelů, ba dokonce i řetězců, se mohl domnívat, že kvalita spaní bude rovněž v budoucnu určovat prodejnost. Vedle mnoha doplňkových služeb, které hotely nabízejí se ve velké míře začínají objevovat i zařízení, které nabízí i zdravotní matrace.

Nový lůžkový program, představující ještě větší pohodlí než předchozí „systém stlaní“, si užívají i hosté v českých hotelech společnosti Marriott International. Hotel Prague Marriott byl jedním z prvních hotelů na světě, který tento jedinečný lůžkový program v březnu roku 2005 zavedl. Celý lůžkový set je velmi luxusní a skládá se ze šesti polštářů, dvou prostěradel, přikrývky a speciální měkké podložky na matraci. Vedle hotelů, které ve většině případů nabízí svým hostům masivní postele s kvalitními matracemi, je potom situace zcela jiná u ubytovacích zařízení, a to zejména pro rodiny. Zde jsou in rovněž postele se speciálními úložnými prostory a na prvním místě je především účelnost. Moderní ložnice penzionů jsou složené z nábytku jednoho druhu, který dokonale zapadne do prostoru. Aktuální trendy tedy jednoznačně hovoří pro ucelenou sestavu ložnicového nábytku. Velký důraz je dnes ale kladen na kvalitu postele která by měla být účelná, tedy ideálně by měla nabízet možnost úložného prostoru, ať už v podobě odklápěcí plochy lůžka nebo zásuvných šuplíků pod postel.

Typ hotelového lůžka

Nejpoužívanějším typem hotelových lůžek jsou dnes lůžka s postelovou základnou tzv. „spring box“ (popř. „box spring“). Tato základna je dřevěný (popř. dřevěný s ocelovou konstrukcí) počalouněný rám osazený uvnitř pružinami. Tento „Springbox“ bývá většinou pro snadnější manipulaci osazen kolečky v části lůžka u hlavy. Je tedy možné v případě potřeby s lůžkem manipulovat. Maximální velikost je nejčastěji 120 x 200 až 120 x 220 cm, tzn. hotelová postel se většinou skládá ze dvou kusů „spring boxu“ vedle sebe.

Typ hotelové matrace

Pro hotelové matrace se používají téměř zásadně matrace pružinové (vzhledem k jejich kvalitě a životnosti) a to v provedení Bonnellové pružiny nebo taštičkové pružiny. Bonnellové matrace bývají často doplněny o tzv. topper který zaručuje vyšší komfort matrace a minimalizuje přenos pohybu. Je pravdou že v některých hotelech nižšího standardu naleznete i matrace „pěnové“, většinou z Polyuretanové pěny (PUR), jejichž životnost je prakticky neomezená. Kvalita takové hotelové matrace je vždy velice špatná (o hygienických vlastnostech takových hotelových matrací nemluvě).