Jen ať je život hořký!

K dlouhodobě nejprodávanějším značkám hořkých bylinných likérů patří Becherovka, Fernet Stock, Magister či Jägermeister. Bylinné likéry se v českých barech a restauracích dlouhodobě těší velké oblibě a výrobci upozorňují i na jejich velký mixologický potenciál. Obchodníci však sledují nový trend, pozorují zvýšený zájem o různé ochucené likéry a jejich deriváty.

Vezměme si třeba koktejly z Becherovky, to už dávno není jenom klasický Beton. Barman hostovi může nabídnout třeba Beton Bitter, ve kterém je chuť becherovky podtržena kapkou karlovarského aperitivu KV14, v zimě zas horký nápoj Becherovka Lavina s červeným vínem, skořicí, medem a limetkou. Vedle likérů, které jsou k dostání po celém Česku, se ale najde i dost takových, které jsou úžeji svázány s konkrétním regionem. Praděd, Lašský likér, Lysá hora nebo Luhačovická bylinná, i tyhle tradiční likéry mohou být zajímavým základem pro koktejl. Kupříkladu tekutá Lysá hora, která se v Beskydech pije už od roku 1856, kdy ji začal vyrábět frýdecko-místecký obchodník a likérník Hermann Löw a kterou dnes nabízí Beskydská likérka ze Starého Města u Frýdku-Místku, může být základem pro takzvané Beskydské mojito. Recept na koktejl lze nalézt na stránkách podniku: 5cl likéru Lysá hora, 10cl grepového džusu, 10cl sody. Zasypeme ledem, přidáme snítku čerstvé máty a meduňku, borůvky a ozdobíme plátkem citronu.

Becherovka má stále tajnosti

becherovkaA nebyly by to bylinné likéry, aby jejich recepty nebyly tak jako v případě Becherovky obestřeny závojem tajemství. Bylinné likéry, a zvláště pokud jsou opravdu z bylin a ne jiných napodobenin, je poměrně složité vytvořit. Záleží na době sběru, způsobu sušení a v neposlední řadě na vytvoření bylinného základu tak, aby byliny nebyly protichůdné ve svém účinku a hlavně aby chuťově ladily. Základem výroby bylinných likérů Beskydské likérky jsou původní receptury, které jsou částečně upraveny tak, aby vyhovovaly chuti dnešního konzumenta. Krom Lysé hory se ve Starém Městě vyrábí i Lašský likér, alkoholický nápoj sahajícím svým rodokmenem rovněž do poloviny předminulého století. Pro Lašský likér je typická chuť puškvorce obecného.
I likéry z Vizovic mají rafinované složení. Třeba Praděd, který se původně v 19. století vyráběl víc na severu, v Krnově, vzniká macerováním šestnácti druhů bylin a plodů v lihovém roztoku. Pak půl roku odpočívá v dubových sudech. Luhačovická bylinná se dělá ze třinácti druhů bylin a koření, originální receptura obsahuje mimo jiné květ divizny, heřmánek, mátu peprnou, pelyněk, kmín, skořici, hřebíček nebo pomerančovou kůru. Čtrnáctou ingrediencí jsou pak smrkové výhonky sbírané v okolních lesích.

Podívej se lišce do očí

BLACK FOX 1LS mottem Podívej se lišce do očí – jeden pohled nestačí, přichází na trh nový alkoholický nápoj od firmy Stock Plzeň – Black Fox. Elixír z vybraných lesních bylin s kapkou pomeranče je podle tiskové zprávy uchován v neobyčejné lahvi s tajemným designem a vyjadřuje tak dokonale svůj vlastní příběh, který má pel něčeho záhadného, neobjeveného a nečekaného. „Bylinné likéry získávají na oblibě především u mladší generace, proto jsme speciálně pro ni vyvinuli unikátní bylinný elixír, který dokáže oslovit svou rafinovanou chutí i ty nejnáročnější konzumenty. Vývoj trval téměř rok a půl a zahrnoval i intenzivní průzkum s cílovou skupinou, který ve spotřebitelských testech sledoval jak chuťové preference, tak vnímání celkového designu a konceptu nové značky,“ říká Zuzana Prokopová, manažerka společnosti Stock Plzeň. Míří především ke kategorii tzv. first jobbers, tedy mladých lidí ve věku od 23 do 30 let, kteří už mají s ochutnáváním alkoholických nápojů svou zkušenost, ale zároveň se nebojí objevovat nové a nepoznané a vyhledávají spíše sofistikovanější zábavu, čemuž odpovídá i výběr jejich drinku, kterému by neměl vedle rafinované chuti chybět ani styl.

Myslivec jede

mysliveckaNejrychleji rostoucí lihovinou v České republice byla v loňském roce Stará myslivecká. Meziročně vzrostl její prodej o 50,2 procenta. Stará myslivecká se přitom řadí mezi 10 nejprodávanějších značek lihovin v Česku. Tradiční lihovinu vyrábí druhá největší česká likérka, Palírna U Zeleného stromu. „Rychlý růst našich strategických značek v loňském roce, jak Staré myslivecké, tak Blend 42 vodky přičítáme především vhodné kombinaci marketingové a obchodní podpory. Vliv na růst měla také vyzrálejší varianta Stará myslivecká Reserve, která se svou chutí velmi významně přiblížila tradičním whiskám,“ říká Pavel Kadlec, ředitel Palírny U Zeleného stromu. Zuzana Behová, marketingová ředitelka, doplňuje: „U Staré myslivecké vnímáme velký potenciál značky. Její nová varianta Stará myslivecká Reserve je velice pozitivně hodnocena díky své chuti a kvalitě. Velmi příznivě proto ovlivňuje celkové vnímání této značky.“

Wilder z Blatné

wilderA pozadu nechce zůstat ani Zámecká palírna Blatná ve spolupráci s distribuční společností Premier Wines & spirts. Uvádí na český trh nový autentický likér Wilder, který se vyrábí z 42 druhů bylin a extraktu z šípků přímo v historické palírně. Inspirací pro vznik Wilderu se stal světoznámý blatenský pěstitel růží Jan Böhm, který šlechtil vzácné odrůdy divokých šípkových růží. „Böhmovy sady byly za minulého režimu v roku 1952 znárodněny, stejně jako nedaleká zámecká palírna rodu Hildprandtů. Wilder vznikl, aby nám připomínal, jak důležité je vážit si svobody, o kterou se dá tak snadno přijít,“ vysvětluje Alexander Suja, marketingový ředitel Premier Wines & Spirits. V prvním roce bude značka Wilder cílit především na český a slovenský trh s primárním zaměřením na bary a restaurace.