Václav Abraham vybojoval v Čcheng-tu flairové stříbro

Spread the love

Nejúspěšnější český flairový (exhibiční) barman posledních let Václav Abraham získal na letošním koktejlovém mistrovství světa v Číně další cenný kov do své sbírky. V čínském městě Čcheng-tu vybojoval ve finále flairové kategorie druhé místo.

 

Český reprezentant ve čtvrtek 7. listopadu uspěl v konkurenci globální špičky s dobře promyšlenou barmanskou show a drinkem From Prague to Chengu ve složení: čínská pálenka Baijiu, japonský gin Roku, likér Peachtree, mix ovocných pyré Monin, pralinkový sirup Monin a limetový fresh. Koktejl ozdobil čokoládovým plátkem s jedlým zlatem, ovocem a květy. Flairovou kategorii ovládl finský barman Miika Mehtiö, třetí skončil Maďar Olivér Hegyi.

„Finále bylo hodně vyrovnané. Mně začátek vystoupení nevyšel kvůli přehnané nervozitě úplně podle představ, dvakrát mi popadalo náčiní. Druhé místo na světě beru jako skvělý výsledek. Zlato třeba vyjde příště,“ uvedl Václav Abraham, který tak rozšířil svou sbírku medailí ze světových šampionátů na tři bronzy a dvě stříbra a je v tomto ohledu nejúspěšnějším českým soutěžním barmanem posledních desetiletí. V klasické kategorii Česko reprezentoval Robert Weis, cenný kov se mu ale získat nepodařilo.

„Představení obou barmanů z naší země bylo na velmi vysoké úrovni. Vaškovi chyběla ve finále, do nějž se probojoval jako nejlepší z kvalifikace, kýžená kapka štěstí. Přestože sklidil největší potlesk a bouřlivé ovace od publika, zlato domů neveze. Vzhledem k výsledkům z minulých let – loňské stříbro a bronz Martina Vogeltanze a předloňské zlato Honzy Tesky – pokračujeme na úspěšné vlně. Ve světě nás berou jako top asociaci a čeští barmani působí ve světových barech na špičkových pozicích,“ dodal prezident České barmanské asociace Aleš Svojanovský.

World Cocktail Championships – koktejlové mistrovství světa každoročně pořádá na různých místech planety Mezinárodní barmanská asociace IBA. Koná se vždy ve dvou kategoriích, flairové (exhibiční barmanství) a klasické (mixologie). Letos se ho zúčastnili barmani z 65 zemí. Z Česka na mistrovství světa ve své kategorii postupuje vždy Barman roku, tedy ten barman, který získá nejvíce bodů v celoročním seriálu tuzemských barmanských soutěží pořádaných za odborné garance České barmanské asociace.

V roce 2020 se bude WCC konat v ruském Petrohradě. V Česku se šampionát naposledy uskutečnil v roce 2013, a to v Praze.

Text a foto: CBA