Již v lednu 2024 představí Christmasworld trendy vánočních dekorací. Inspirovat se můžete již nyní!

Christmasworld – přední mezinárodní veletrh sezónních a vánočních dekorací – určuje trendy pro nadcházející sváteční sezónu. Studio bora.herke.palmisano, jež se trendy dlouhodobě zabývá, pro společnost Messe Frankfurt po celém světě zkoumá vývoj a zdroje inspirace a ve dnech 26. až 30. ledna 2024 představí na veletrhu Christmasworld tři aktuální trendy. V prostorách Trend Area ve foyer haly 4.1 se návštěvníkům i vystavovatelům předvedou vybrané designové kousky vystavovatelů, na nichž studio ukazuje, které nové vzory, barvy, materiály a techniky budou vládnout nadcházející sezóně.

Dláždí cestu skvělé sváteční náladě: akce Christmasworld Trends 24+ oslavuje lehkost, optimismus a věci nám blízké. Tři styly AURA OF PROGRESS_visionary + elemental, QUALITY OF SILENCE_pure + familiar a SPIRIT OF CRAFT_bold + poetical combine kombinují přírodní prvky a futuristické inovace, netradiční vzory, tradiční řemeslné zpracování a moderní estetiku. Trendy formují a určují témata udržitelnosti a digitalizace. „Procesy řízené umělou inteligencí, napětí ve společnosti a klimatická krize – svět se mění. Zajímavé je, že v této rychlé digitální době narážíme na určitý protitrend, který se projevuje návratem k přírodním hodnotám, k teplu domova a k wellbeingu. V práci designérů se tento protitrend odráží ve fascinujících a kreativních nápadech na recyklaci v kontrastu k high-tech inovacím. Akce Christmasworld Trends 24+ tento vývoj logicky odráží, a je proto inspiraci pro nákup zboží pro sezónní nabídku,“ říká Claudia Herke ze studia bora.herke.palmisano, jež se trendy dlouhodobě zabývá.

Trend s názvem AURA OF PROGRESS_visionary + elemental si hraje s kontrasty – živelnost se prolíná s vizionářským přístupem, ruční práce s high-tech řešeními, klasické řemeslné techniky s digitálními technologiemi a procesy. Archaické, přírodní prvky a vizionářské technologie se cíleně kombinují a dávají vzniknout jedinečným designům. Pro mnoho designérů je alfou a omegou udržitelnost a citlivý přístup k životnímu prostředí. Touha po návratu přírodě, jak ji dnes už neznáme, a zvídavé pokukování do budoucnosti je vedou k rozvoji tvůrčích vizí v kontextu energie, změny a magie. Toto téma odráží vše, co je pro správnou atmosféru období svátků podstatné, a doplňuje to o extravagantní akcenty.

Živá paleta barev sahá od osvěžující modře vody a fialových tónů přes zemitou hnědou a pro kámen typickou šedou až po sluncem zalitou žluť a lávově oranžové tóny. V jasném kontrastu je potom použita neutrální bílá barva. Tvary a materiály, které si designéři vypůjčují z přírody, jako je dřevo, ocel a kámen, se představují v novém hávu – drsné, nerovné, ostařené nebo rezavé povrchy inspirují nové vzory. Okouzlující slavnostní náladu navodí futuristické prvky, metalický třpyt, rozmazané vzory a gradienty nebo barevné odlesky ve skleněných koulích. O úžasné vizuální efekty se postarají moderní LED technologie a sofistikovaná svítidla. Difuzéry, svíčky a vonné oleje oslovují všechny smysly a dodávají slavnostně vyzdobeným prostorám zvláštní sváteční auru.

Téma QUALITY OF SILENCE_pure + familiar reaguje na sílící povědomí o tom, jak design blízký přírodě působí na duševní a fyzickou pohodu člověka. Tento styl je nejen o klidu a bezpečí domova, ale i o udržitelnosti a v maximální možné míře využívá vše, od dřeva až po listy a kůru, do posledního zbytku. Výjimečnost designu tohoto tématu tkví v jednoduchosti a známé a jednoduché materiály a předměty denní potřeby jsou zde vytrženy z původního kontextu a díky inovativnímu designu získávají nový neotřelý šarm. Experimentální výrobky v tomto trendu jsou neokázalé, poctivé, dlouho vydrží, a navíc působí jak důvěrně známě, tak i neobvykle. Z papíru k recyklaci vznikají puristické sochy a opakovaně použitelné artefakty z přírodních materiálů jsou atraktivní alternativou k živým vánočním stromkům. Designéři dokonce pomocí abstraktních tvarů nově interpretují i tradiční ozdoby na vánoční stromeček. Tento trend klade důraz na tichou krásu přírodních, zodpovědně zpracovaných materiálů a udržitelnou budoucnost. Holistický přístup k designu navozuje ve vyzdobených prostorách uvolněnou atmosféru a dobrou náladu.

Jednoduchý a přírodní charakter tohoto trendu se odráží i v přístupu k barvám. Prim hrají jemné a oku lahodící pastelové odstíny, jako je šalvějová a modrá barva s hrou stínů na pozadí, které vyzařují lehkost a optimismus. Jemné odstíny meruňkové, terakotové a slámově žluté barvy nás navracejí do teplých letních dnů. Svátečně vyzdobené prostory harmonizují a zútulňují matné odstíny okru, písková barva a tóny dřeva. Přírodní tvary a materiály, jako je dřevo a kámen, hlína, lýko a keramika přinášejí do našeho domova kus přírody.

Trend SPIRIT OF CRAFT_bold + poetical kombinuje řemeslné dovednosti, půvab vintage stylu a neobvyklou moderní estetiku s velmi osobním přístupem. V tomto stylu se potkává staré s novým, atmosféra 70. let s moderním designem, malebné vzory s rozličnými materiály. Tento svobodomyslný styl oslavuje rozmanitost. Široká škála různorodých a neobvyklých technik, materiálů a vzorů se v něm spojuje v sofistikovaný a inspirativní mix. Pozornost v místnosti přitahují výrazné obrysy, osobité barvy a geometrické tvary. Expresivitu tohoto trendu na pomezí znovuobjevování a objevování podtrhují rozličně tkané textilie nebo barevné umělecké sklo. Jedinečné umělecké kousky vznikají díky tomu, že designéři své materiály v maximální možné míře recyklují a vylepšují. Tradiční techniky a téměř zapomenuté materiály, jako je keramika, nabízejí designérům celou paletu nových možností.

Díky sofistikovaným a výrazným barevným kombinacím tento trend vytváří ve vyzdobených prostorách atmosféru plnou uměleckého charisma. Expresivní, malíře hodná paleta barev, a kombinace vzorů působí intuitivně, a přesto uceleně. Uklidňující teplo sálá z medově žluté jantarové barvy, měděno-hnědé brandy a intenzivní chilli rudé, zatímco světle a tmavě šedá spolu se sépiovou dodávají prostoru rovnováhu. Charismatickou barevnou škálu doplňují a dobrou náladu navozují dekorativní ultramarín, sytá zeleň skla a chladná tyrkysová.

 

Studio zaměřené na průzkum trendů: bora.herke.palmisano

 Claudia Herke, Cem Bora a Annetta Palmisano pro společnost Messe Frankfurt analyzují celosvětové trendy v oblasti módy a umění, interiérového designu a životního stylu. Díky svým dlouholetým zkušenostem, velkým odborným znalostem v oblasti předpovídání vývoje trendů a průzkumu materiálů mohou nabídnout cenné rady, analýzy, přednášky a inspirativní speciální přehlídky. Ve svých prezentacích přehledně vizualizují trendy pro nadcházející sezóny.

Centrum barev colour spot poskytuje obchodníkům, návrhářům a těm, kdo sestavují nákupní kolekce, nápady na dekorace v různých barevných variantách tak, aby na prodejní ploše mohli větší rozmanitostí oslovit co nejvíce zákazníků. Pro každý trend je připraveno devět barev s osmi mikrotématy, které lze vzít jako vodítko a v průběhu roku jeměnit a znovu interpretovat. Veletrh Creativeworld se ve výstavních prostorách frankfurtských veletrhů bude i nadále konat souběžně s veletrhy Ambiente a Christmasworld:

Creativeworld: 27. až 30. ledna 2024
Ambiente/Christmasworld: 26. až 30. ledna 2024

Foto: Messe Frankfurt