Paříž je nejatraktivnější lokalitou pro hotelové investice v Evropě

Spread the love

Paříž obsadila první místo v žebříčku sestaveném na základě Indexu atraktivity hotelových investic Colliers International. Index vychází z analýzy investičního klimatu 20 evropských měst. Paříž nejlepší hodnocení získala navzdory předpovědím, že v ní investoři a turisté ztratí důvěru kvůli politické nejistotě a vnímání hrozeb souvisejících s ohrožením národní bezpečnosti. Praha se v rámci indexu umístila na 10. místě, a to zejména díky nízké úrovni nákladů na výstavbu a vysokému počtu turistů.

Za vedoucí pozicí Paříže stojí vysoký nárůst poptávky, vysoká výkonnost hotelů, vysoká návratnost investic a hloubka trhu v letech 2012–2016. Praha bodovala zejména ve dvou kategoriích. S 6,97 milionu příchozích turistů byla z 20 analyzovaných metropolí v roce 2015 čtvrtá nejnavštěvovanější. Obsadila také pátou příčku z hlediska příznivosti nákladů potřebných k výstavbě. Tato metrika vychází z průměrných cen pozemků a stavebních nákladů na metr čtvereční.

Dirk Bakker, ředitel oddělení hotelů v EMEA, Colliers International, uvedl: „Investoři pravidelně vyžadují nejnovější informace o městech, kde mohou dosáhnout vysokých výnosů. To však lze v politicky a ekonomicky nestabilním světě často obtížně předvídat. Náš index nabízí víc než pouhé nepřímé důkazy, s jeho pomocí proto dokážeme našim klientům v dané oblasti poskytovat vysoce kvalitní služby.“

Další důležité závěry:

Londýn a Barcelona jsou z hlediska investic 2. a 3. nejzajímavějším městem; těsně je následují Amsterdam a Berlín.

Výsledky Londýna a Paříže jsou velmi podobné, Paříž však předstihla Londýn díky mírně nižším nákladům na výstavbu. To je také jedna z oblastí, ve kterých vyniká Barcelona a jež zvyšují celkovou atraktivitu města. Na 4. místo se zařadil Amsterdam. Ve všech ostatních kritériích mají tato dvě města velmi podobné hodnocení.

Na opačném konci stupnice se jako 20. umístila Bukurešť. Ačkoliv vysoce skórovala v kategorii nákladů na výstavbu, nestačilo to ke kompenzaci nízké poptávky a nedostatku investic na hotelovém trhu.

Istanbul se umístil relativně nízko, na 17. příčce. A to navzdory velikosti trhu pomáhající stimulaci celkové poptávky i nízkým nákladům na výstavbu. Provozní výkonnost nicméně zaostávala kvůli nízké míře obsazenosti vedoucí k nižší návratnosti investic. Současná politická a ekonomická situace není pro velké investice příliš příznivá.

Pozornost si zasluhuje Curych. Jeho provozní výkonnost byla v průběhu posledních několika let na skvělé úrovni. Vzhledem k nedostatku kvalitních hotelů je zde zájem o hotelové investice vysoký. Pokud poroste i nadále, může se Curych stát jedním z nejpopulárnějších měst pro novou výstavbu a investice, a to i navzdory vysokým nákladům.

Manchester a Dublin dosáhly také dobrých výsledků, výkonnost hotelů zde převyšuje poptávku. Poptávka by měla v následujících letech silně růst v obou městech, což by mělo zvýšit jejich atraktivitu jak pro developery, tak investory.

Zdroj: Best Communications, Foto: Freeimages