Continental podporuje zdravé stravování zaměstnanců

V kantýně společnosti Continental Automotive v Brandýse nad Labem, předního dodavatele elektroniky pro světové automobilky, budou pravidelně vařit známí šéfkuchaři. Tato iniciativa vznikla společně s provozovatelem kantýny, firmou EUREST. Cílem má být zvýšit povědomí zaměstnanců o zdravém a vyváženém stravování a zároveň představit různé druhy světových kuchyní. Projekt odstartoval návštěvou protagonisty kulinářské show Kluci v akci Ondřeje Slaniny.

Situace ve firmách se za poslední dva pandemické roky v mnohém výrazně proměnila, kromě jiného začalo být téma well-beingu a s tím souvisejícího zdravého stravování na pracovišti jednou z priorit. V Continentalu v Brandýse nad Labem, u jednoho z největších zaměstnavatelů ve Středočeském kraji, proto vytvořili projekt, který má zaměstnance motivovat ke správné životosprávě. Zaměstnaneckou kantýnu budou pravidelně navštěvovat známí šéfkuchaři a ambasadoři se speciálně sestaveným obědovým menu. Tuto novou stravovací etapu v brandýském závodě odstartoval český šéfkuchař Ondřej Slanina, který má na svém kontě řadu ocenění a již 15 let moderuje úspěšný seriál o vaření Kluci v akci.

Slanina přichystal pestrý a moderní pokrm, pitný režim hlídal robot

Slanina pro zaměstnance k obědu připravil lososa v makové krustě s bramborovým pyré, nastavovaným hráškem a restovanou čekanku s karotkou. Celý pokrm zastřešil svěží citrónovo-máslovou omáčkou. „Jsem přesvědčen o tom, že i ve firemní kantýně se dá vařit pestře, moderně, chutně a zdravě,“ uvedl Ondřej Slanina. O pitný režim se pak postaral autonomní robot, který zaměstnancům rozvážel vodu a upozorňoval je na důležitost pravidelného příjmu tekutin.

Nutriční hodnoty jídel pod kontrolou

Zdravé speciality od šéfkuchařů nejsou jedinou inovací, kterou v Brandýse představili. Nedávno otevřená kantýna přišla s novým způsobem stravování, větší variabilitou a výběrem. Zároveň klade důraz na to, aby jídlo bylo kvalitní a energeticky vyvážené. Všechny pokrmy jsou sestavovány s nutriční specialistkou. Zaměstnanci si při výdeji jídla mohou zjistit jeho nutriční hodnoty, a to bezprostředně poté, co přiloží svou zaměstnaneckou kartu k obrazovce u výdeje každého pokrmu. Do budoucna společnost přemýšlí také o zavedení QR kódu, který by, v případě zájmu zaměstnance, přenesl energetické hodnoty přímo do aplikace kalorických tabulek. I tento střípek by tak navázal na ambici plně digitálního závodu.

Tuna vlastního kompostu posloužila k zelenějšímu okolí a vlastní potřebě zaměstnanců

Brandýský Continental usiluje o vylepšování svého prostředí také v oblasti udržitelnosti. V současnosti se zde třídí přibližně 40 druhů odpadu a kantýna není výjimkou – ze zbylého jídla si vyrábějí vlastní kompost. S touto aktivitou začali letos v květnu, kdy uvedli do provozu novou multifukční budovu, jejíž součástí je i moderní kantýna. Denně vyprodukují z gastroodpadu přibližně 10 kg kompostu, v současnosti to celkově čítá až jednu tunu. Biologicky rozložitelný odpad využívají k hnojení okolí závodu, kde v rámci zazeleňování průmyslové oblasti vysadili v loňském roce 58 nových stromů. Kompost je k dispozici i pro vlastní účely zaměstnanců, ti si momentálně rozebrali jednu třetinu. Continental ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou (ČZU) tak našel způsob, jak dát zbytkům jídla, které by za běžných okolností skončily v odpadcích, ještě další využití.

Foto: Continental Automotive