Teorie s praxí musí být úzce spjata!

V oboru často slýcháváme, že studenti nejsou dostatečně kvalifikovaní pro kuchařskou profesi, což rozhodně není případ Soukromé hotelové školy Bukaschool, která promptně reaguje na nové trendy v oboru a produkuje úspěšné kuchaře. Najít navíc učitele, jenž je znalý oboru, má nadání pro edukaci a získal si u studentů respekt, je pro školu jako výhra v loterii. O tom, jak budovat dobré jméno školy jsme hovořili s Ing. Romanem Sejvalem, vedoucím gastronomických předmětů na Soukromé hotelové škole Bukaschool, kde působí přes dvacet let a je tak nepostradatelným pilířem uceleného vzdělávání a jackpotem pro školu.

Od roku 2000 působíte na Soukromé hotelové škole Bukaschool s.r.o. jako učitel technologie přípravy pokrmů. Čím si Vás škola získala?
V první řadě svým profesionálním přístupem k odborným předmětům. Počínaje kuchařským oblečením, hygienickým standardem či zapojením do vzdělávacího programu Kulinářské umění od Jiřího Roitha. Dále škola studentům poskytuje zahraniční stáže ve Španělsku, Německu, Švýcarsku na Kypru a Maltě. Vyhovuje mi také rodinná atmosféra, která dopomáhá udržet vysokou úroveň vzdělávání.

Která z vašich zahraničních stáží byla pro Vás největším přínosem?
Nezapomenutelné jsou všechny. Zatěžkávací zkouškou mi byla například dvouměsíční praxe v pětihvězdičkovém hotelu Kempinski v San Lawrenz na Maltě, kde jsem si v letech 2005–2007 sáhl na dno. Měl jsem na starosti předkrmy, polévky, těstoviny i rizota – vést všechny úseky naráz byla náročná a stresující práce. Nicméně to byla dobrá škola života!

Jako škola jste aktivní na gastronomických soutěžích? Jak probíhá příprava na akce a jakých výsledků dosahujete?
Přípravě se věnujeme nad rámec výuky od rána do večera. Naši studenti obsazují první příčky na soutěžích jako je napříkladNowaco Gastrojunior, Gastro Hradec či Czech carving CUP. Ocenění jim po ukončení studia pomáhá najít lukrativnější zaměstnání v Česku i zahraničí. Například náš student Jan Horák získal zaměstnání u Radka Kašpárka v jeho michelinské restauraci Field a zároveň vede semináře u nás na škole, Vít Pichlích si založil cateringovou společnost PScatering a naši žáci k němu chodí na výpomoc při akcích, Jan Kryštůfek našel uplatnění ve švýcarském hoteluHilton Garden Inn v Davosu, kam posíláme studenty na praxi.

Na webu školy uvádíte, že dokážete rychle reagovat na trendy ve vzdělávání. Co si pod tím lze představit?
V průběhu roku pořádáme pro studenty celou řadu přednášek, které vedou špičkoví odborníci z gastra. Já jsem pro naše studenty sepsal skripta, která vycházejí z praxe a žáky připravují na působení v oboru. Během pandemie jsme zmodernizovali učebny, které jsme vybavili velkými obrazovkami a pořídili jsme vizualizér, na kterém jsme promítali recepty a díky tomu byla online výuka efektivnější. Troufám si říci, že naši studenti se po ukončení studia dokáží v oboru zdatně pohybovat a jsou přínosem pro každého zaměstnavatele.

V čem se Bukaschool odlišuje od konkurence?
Již zmíněnou kvalitou odborných předmětů, moderním vybavením učeben a invenčním přístupem učitelů k výuce.  Silní jsme také v zahraničních praxích, které našim studentům zprostředkováváme. Každá teorie by měla projít praxí, což je slabou stránkou u některých konkurenčních škol. Stále se najdou školy, které se více zaměřují na teorii a nemají odborné učebny na praktickou výuku.

Jak se podařilo spojit jméno školy se Zdeňkem Pohlreichem?
Se Zdeňkem jsem se poprvé potkal na Bidfood Expo, kde spolupráci s naší školou a Zdeňkem Pohlreichem úspěšně provázal Marek Svoboda ze společnosti Bidfood a za to jsem mu velmi vděčný. Následovala naše spolupráce školy s restaurací TriBeCa u Bodamského jezera ve Švýcarsku, kde jsem byl na praxi jako kuchař.

Sledujete uplatnění vašich studentů v oboru i po jejich ukončení školy?
Daří se nám zůstat ve spojení a co je podstatné, někteří z nich se k nám na školu vracejí jako přednášející. Díky tomu mají naši studenti přehled o nejnovějších trendech v oboru a studium je tak okořeněno o přínosné postřehy z praxe.

Škola je celkem aktivní na sociálních sítích, kdo vám je spravuje?
Jednotlivé příspěvky z akcí přeposílám zástupci školy, který je zveřejňuje. Navíc naši žáci často sdílí své úspěchy a naši školu tím efektivně promují.

Jaké má škola vize do dalších let?
Rádi bychom si udrželi stávající kvalitu a navázali spolupráci s dalšími firmami.

Kdo je vaším profesním vzorem?
Je velmi těžké najít odborníka, který má bohaté zkušenosti z praxe a zároveň kvalitní edukaci. Mě nejvíce ovlivnili špičkoví kuchaři a zároveň kvalitní učitelé – Ladislav Nodl a Vladimír Picka, kteří mě na začátku profesně inspirovali.

Co se u vás změnilo během pandemie?
Kromě modernizace učeben změnou prošla také školní zahrada, kde jsme zřídili bylinkové záhony, prostory pro grilování, nové pergoly a venkovní učebnu. Tato doba byla pro mě velká challenge, musel jsem rychle reagovat na změny ve vzdělávání a hlavně udržet pozornost studentů, což se mi snad povedlo.

foto: Bukaschool/Roman Sejval