Funkční řešení pro jídelny

Spread the love

Kvalita pokrmů roste, zázemí kuchyní se vybavuje chytrými technologiemi, ale samotný prostor jídelen bývá často opomíjen. Přitom pořízení funkčního sedacího nábytku přináší nejenom estetické osvěžení interiéru, ale zároveň pomáhá efektivně využít prostor a zjednodušit úklid. Co by měl splňovat nábytek pro jídelny, nám v rozhovoru nastínil Oldřich Picek, jednatel společnosti KECIP, s.r.o.

Na trhu zastupujete německého dodavatele, který vyrábí moderní a funkční nábytek pro školní jídelny. Jaký je ze strany školních jídelen o tento produkt zájem?
Nábytek od našeho obchodního partnera, který na českém trhu nabízíme, je vhodný pro různé obory včetně jídelen. Z naší výrobní a obchodní praxe se nám potvrdilo, že tento nábytek nachází téměř dokonalé využití v rámci účelového stravování, na které jsme se z logických důvodů zaměřili.

Zpětná pozitivní odezva, kterou nám školy poskytují, svědčí o tom, že na trhu nabízíme velmi zajímavý produkt. Je potřeba podotknout, že systém investic v našem školství je složitý a podléhá schvalování školy či zřizovatele. Proto klientům vyhotovujeme nabídky šité na míru té dané instituce.

V čem spočívá jeho funkčnost?
Sedací nábytek z našeho portfolia, který je jako jediný a originální určen pro kombinování se stoly z naší nabídky, je svým technickým a materiálovým řešením vyvinut a předurčen primárně právě pro náročné prostředí školských zařízení. Dlouhodobé sezení studentů a potřeba soustředění se na správnost držení těla a udržování plné koncentrace na konkrétní činnost, jsou aspekty, které náš nábytek splňuje. Ergonomicky jsou námi nabízené židle dokonalé. A polyuretan, který je pro výrobu sedací skořepiny našich židlí využíván, je z pohledu vývoje školního nábytku v dnešní době tím nejdokonalejším materiálem. Technologické řešení dvouplášťové skořepiny sedací a opěrné plochy je v souladu se všemi aktuálními certifikačními podmínkami, které stvrzují zdravé a správné sezení. Možnost mnoha barevných variant, které jsou v základní nabídce je v kontextu s tím již jen dalším, ale přesto neopomenutelným faktem navíc.

Největší dokonalost se skrývá v technickém řešení samotných stolů. Ty mají ve své konstrukci tvarově přizpůsobené držáky určené pro zavěšení našich židlí a tím řeší jednu z nejnáročnějších činností ve školních jídelnách vůbec. Samotné židle není třeba přetáčet na stolové desky. Jednoduchým způsobem se židle do stolu zasunou a prostor pod stoly je tak volný. Úklid prostor pod stoly je tak efektivnější a snazší. Stohovatelnost stolů a židlí je do určitého počtu rovněž možná, což je další přidaná hodnota použití našeho nábytku pro školní jídelny.

Kolik školních jídelen realizujete v Česku za rok?
S ohledem na zmiňovanou náročnost administrace samotné investice do nového nábytku a všech možných schvalovacích procesů, není objem realizovaných školních jídelen natolik velký, jak by mohl ve skutečnosti být. Školní jídelny, které jsme však kdy oslovili s námi téměř vždy projekt zrealizovaly. To je pro nás tou nejlepší zpětnou vazbou a motivací k tomu, abychom zvýšili počty na desítky zrealizovaných zakázek za rok.

Z jakých materiálů jsou vyrobeny stoly a židle?
U židliček je to dvouplášťová polyuretanová skořepina, která vyniká svým technickým řešením i pohodlnou sedací plochou. Díky tvarované opěrce zad a vzduchem odpružené skořepině je i dlouhé sezení na takové židli příjemné. Rámová konstrukce židle předurčená právě pro školní jídelny je tvořena čtyřnohou ocelovou konstrukcí zakončenou ergonomicky přizpůsobenými plastovými patkami. Samotný design a technické řešení židlí umožňuje jejich snadnou stohovatelnost.

Stolové desky jsou pro účely školních jídelen nejčastěji vybírány v provedení tvrzený laminát v kombinaci s ABS hranou lepenou PUR lepidlem. Varianty se ovšem nabízejí i další, ale s ohledem na cenovou dostupnost se téměř výhradně vždy volí ta výše uváděná. Ocelová rámová konstrukce a její technické řešení je právě tím know-how, které činí z kombinace námi nabízených stolů a židlí dokonalou variantu komplexního řešení pro jakoukoliv školní jídelnu.

U židlí je možné vybírat z pestré barevné škály. Které barvy jsou nejvíce oblíbené?
Barevných kombinací máme aktuálně 10 odstínů. I to je další výjimečností a silnou stránkou oproti konkurenci. Z mé zkušenosti mohu uvést, že nejčastěji se ve školách kombinují světlé odstíny barev. Vede kombinace oranžové a světle zelené. Z ukázek realizovaných zakázek je však vidět, že jsme v minulosti kombinovali snad již všechny dostupné barevné variace.

Jaké jsou nové trendy u nábytku pro školní jídelny?
Naše firma je svým zaměřením především výrobně obchodní společností s úzkou vazbou na konkrétní investice v daném oboru. S tím jsou spojeny i zpětné vazby a bohaté reakce ze stran samotných škol a jejich stravovacích zařízení. A zde se nám po letech různých změn v postojích k novému vybavování školních jídelen vrací názor, že je žádaný nábytek estetický, ale i praktický. Díky stabilnímu nábytku získáte v místnostech ustálený řád, ale zároveň i možnost nábytek flexibilně přemísťovat a upravovat, což oceníte hlavně při úklidu. Toto je také důležitým kritériem při výběru nábytku.

Jak dlouhá je dodací lhůta?
Dodací lhůty jsou u našich řešení různé a jsou ovlivňovány daným ročním investičním obdobím ve školství. Ale vzhledem k tomu, že se objednávky ladí delší dobu, není již samotné čekání v řádu několika týdnů něčím omezujícím.

Nenaruší dodávka nového nábytku provoz jídelny?
Nábytek dodáváme zcela zkompletovaný, takže jde hlavně o to, aby byl určen prostor, kudy nábytek do jídelny nanosíme. Vše může být hotovo za pár minut. V brzkých ranních hodinách přistavíme kamion a v poledne se již mohou vydávat obědy.

Jak je naloženo se starým nábytkem?
Starý nábytek si každá instituce obvykle zužitkovává sama a svépomocí si řeší jeho odklizení. Ale i s tímto umíme pomoci.

Získali jste nějaká ocenění na trhu?
Největším oceněním jsou pro nás naši spokojení zákazníci a jejich kladné ohlasy, které nám dělají dobré jméno.

Během pandemie využila řada gastropodniků čas uzavření pro rekonstrukce interiérů. Byly takto akční také školy?
Z našeho pohledu akční zas až tak být nemohly, protože prostředí škol je velmi specifické. Jisto jistě zde myšlenky na možnou obměnu mobiliáře mohli vyvstat. Navíc je ve školách na rekonstrukce či pořízení nového nábytku využit převážně čas v průběhu letních prázdnin.

Mohl byste našim čtenářům přiblížit finanční náročnost modernizace školní jídelny?
Finanční náročnost je podobná jako u každé jiné kompletní obměny interiérů ve školách. Problém spočívá spíše v systému přidělování financí samotným školám, či provozovatelům školních jídelen. Prostředky na investice se zkrátka plánují anebo se využívá nejrůznějších možností dotačních titulů. Ty jsou ale v posledních letech zaměřeny zcela jinam, než právě na stravovací zařízení škol. V podstatě je to tak, že když je ve městě nebo obci více takových zařízení, tak si jídelny na obnovu nábytku zajišťují finance po vlastní ose. Zažili jsme ale i to, že v městské části jsou školní jídelny řízeny samostatnou organizací, kde nechybí koncepčnost a úspěšná obhajoba investice veřejných prostředků. S ohledem na to, že jídelny obvykle čítají stovky míst, bývá i samotná investice v řádu stovek tisíc korun.

Je možná případně pouze částečná modernizace jídelny – řekněme například pouze nákup nových židlí?
To samozřejmě možné je. Nic není vázané ničím, tedy škola si může v jeden čas obměnit co chce a následně své nové kusy nábytku postupně doplňovat. Barvy sedáků, a i technické řešení se drží již mnoho let a jisto jistě i nadále bude. Jídelny se ale obvykle vybavují jako celek, takže výše zmiňovanou variantu zřizovatelé používat moc nechtějí.

Využívají školy modernizaci jídelny pro následnou propagaci školy?
Trendem dnešní doby je vše zveřejňovat, takže jsem přesvědčený, že i nový kabát školní jídelny je skvělým podnětem k propagaci školy. Prezentovat nový interiér například na sociálních sítích je velmi efektivní reklama.

Je nábytek certifikován?
Samozřejmě. Tento typ nábytku se distribuuje řadu let prakticky do celého světa, a to vyžaduje certifikace nejen pro evropské normativy, ale i pro normativy z jiných částí světa. Je tedy možné doložit certifikát pro nízkou emisi případných chemických škodlivin, dále certifikaci dle evropských normativů na nábytek, tedy DIN EN 1729-1,2 – židle a stoly pro vzdělávací instituce. Samotná výroba je dokonce prvním držitelem „European LEVEL“ což je certifikační program vyvinutý evropskou nábytkářskou asociací FEMB za účelem zvýšení udržitelnosti kancelářského a nebytového nábytku.

Jaké jsou silné stránky vaší společnosti/značky oproti konkurenci?
Plně respektujeme fakt, že jsme oproti některým jiným společnostem figurujícím v našem oboru se zaměřením na školská zařízení, relativně malá společnost. Nicméně se na trhu pohybujeme od roku 1992 a tudíž máme velmi mnoho zkušeností. Vsadili jsme na kvalitu, což je naší nejvyšší přidanou hodnotou oproti některé konkurenci. Další naší silnou stránkou je to, že jsme přímí výrobci nábytku, takže jsme velmi flexibilní.

Více informací naleznete na:
www.kecip.cz