Jan Lukas se s Apothekou rozloučil vítězstvím

V pondělí 27. listopadu se v Českém Krumlově uskutečnil Apotheka Real Bartenders Competition, letošní poslední díl soutěžního seriálu České barmanské asociace o Barmana roku v kategorii Classic. Z vítězství se ve stylovém baru Apotheka radoval domácí barman Jan Lukas. Na druhém místě skončil Robert Weis ml. a třetí příčku obsadil Martin Vogeltanz. Ten také bral celkové vítězství v Barmanovi roku.

Drink Château Lady Jana Lukase obsahuje 5 cl ginu Gordon`s, 1 cl bílého portského vína, 2 cl cordialu Roses Lime, 2 cl vanilkového sirupu Giffard a 0,5 cl limetového freshe. Servíruje se ve šperkovnici a je inspirován pověstí vázající se k českokrumlovskému zámku, který stojí na dohled od baru Apotheka.
V jeho komnatách totiž prý kdysi strašívala bílá paní. Po nocích se tajně vkradla do pokojů šlechtičen a kochala se krásou jejich šperků. „Ozdobami z vzácných kovů se přehrabovala, ale nikdy nic neukradla. Když se ženy vzbudily, nalezly jednou za čas ve šperkovnici rukavici. Pokud měla bílou barvu, znamenalo to blížící se oslavu, například narození dítěte nebo svatbu. Černá rukavice však značila smrt,“ uvedl Honza Lukas s tím, že porotcům truhlice samozřejmě servíroval s bílou rukavicí.
Na barmanských soutěžích se přitom v poslední době zrovna nestává, že by vyhrávaly koktejly postrádající domácí surovinu. Krumlovské zámecké paní se to podařilo. „Na vymyšlení receptury jsme měli jen pár hodin. Já byl navíc tady za barem v práci, takže bych home made ingredienci ani nestihl vyrobit. A preferuji soutěžní drinky, které si mohou namíchat v jakémkoliv jiném podniku,“ dodal Jan Lukas na adresu svého drinku, jenž byl inspirovaný světovými klasikami Gimlet a White Lady.